filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 17 czerwca 2020, 12:20

autor: Karol Laska

Wiedźmin i Luke Skywalker jako kobiety przypomniały internautom o FaceApp

Najważniejsze męskie postacie popkultury kobietami? Internet został ostatnio zatopiony we wszelkiego rodzaju przeróbkach z Wiedźmina, Star Warsów i Star Treka. Dziś przyjrzymy się rodowodowi tego mema.

Wiedźmin i Luke Skywalker jako kobiety przypomniały internautom o FaceApp - ilustracja #1
Geralt jako kobieta to jeden z wielu efektów kolektywnej pracy internautów.
W SKRÓCIE:
  • Na Twitterze pojawiły się przeróbki, zmieniające znanych bohaterów z Gwiezdnych wojen w kobiety;
  • mem przedostał się również do uniwersum Wiedźmina i Star Treka, dotykając takich postaci jak Geralt czy Spock;
  • w akcję zaangażował się nawet aktor William Shatner znany z roli Jamesa T. Kirka.

Dobrze przyjrzyjcie się temu zdjęciu. Zapewne poznajecie panią, ale ogarnia Was pewien poznawczy dysonans. Bo owszem, jest to Geralt, ale po poważnym zderzeniu z programem FaceApp, polegającym na automatycznym fotomontażu twarzy.

Ładna buzia żeńskiej wersji Henry’ego Cavilla to skutek uboczny pewnego trendu panującego w ostatnich dniach w cyberprzestrzeni. Zaczęło się od sagi Gwiezdnych wojen. Fandom tej serii słynie z internetowej aktywności i kreatywności, czego przykład można było ujrzeć 8 czerwca na Twitterze. Obiektem technologicznej zmiany płci stał się Anakin Skywalker (połączenie Natalie Portman i Charlize Theron).

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź. Luke Skywalker stał się kolejnym bohaterem ze Star Wars, którego twarz stała się w stu procentach kobieca. Tym razem jednak przeróbka wykonana została o wiele staranniej, przez co sam Newsweek zastanawiał się nad jej prawdziwością. Co ciekawe, George Lucas w pewnym momencie prac nad scenariuszem uczynił Luke’a dziewczyną. Oczywiście pomysł ten nie doszedł do skutku.

Wiedźmin i Luke Skywalker jako kobiety przypomniały internautom o FaceApp - ilustracja #2
Szczególne różnice zauważalne są w kościach policzkowych.

Jeżeli myślicie, że to koniec przemeblowywania Gwiezdnych wojen, to musicie mieć jeszcze świadomość istnienia płciowo odmiennego Hana Solo. Mowa o kolejnym wytworze Twittera, tym razem najmniej subtelnym w całym zestawieniu. Harrison Ford zaczyna przypominać Sandrę Bullock:

W tym momencie akcja poszła jeszcze dalej. Wydostała się z kręgu fanowskiego, a trend zaczęły promować same gwiazdy. Tym samym dochodzimy do najgłośniejszej fotografii opublikowanej przez Williama Shatnera – aktora, który wcielił się w postać kapitana Kirka w serii Star Trek z lat sześćdziesiątych.

Bezpośrednimi reakcjami na tweet Shatnera były kolejne wariacje na temat startrekowych twarzy. Swoje trzy grosze dorzucił amerykański producent i scenarzysta (chociażby serialu Gotham) Tze Chun, prezentując całą główną obsadę w żeńskim wydaniu (dokładnie to samo zrobił filmowiec Ben Kraus, ale użył do tego innych zdjęć).

Wiele osób traktuje to wydarzenie jako zwykły, mało zabawny mem. Sytuacją bezprecedensową jest natomiast zaangażowanie rzeczywistych aktorów i innych ludzi kina w rozprzestrzenianie tych przeróbek. Internet po raz kolejny udowadnia, że potrafi nie tylko się wygłupiać, ale i zachęcić do zabawy kogoś więcej niż doświadczonych memiarzy.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej