Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 września 2022, 20:20

Tibia po 25 latach otrzyma dźwięk [Aktualizacja]

Tibia, jeden z najstarszych MMORPG-ów wciąż obecnych na rynku, doczeka się nietypowej nowości na 25-lecie działalności. Gra dostanie… dźwięk. Aktualizacja: premiera hymnu Tibii.

Aktualizacja – Hymn Tibii to solidny kawałek, na który nie warto było czekać

Stało się – Tibia poza sercami i ekranami komputerów graczy zagościła również w głośnikach. Premiera „Hymnu Tibii” odbyła się zgodnie z zapowiedzią w poniedziałek o godzinie 20:00 i była dość skromna. W ciągu 4 minut usłyszeliśmy krótkie wprowadzenie deweloperów, a następnie trwający 3 minuty i 30 sekund motyw przewodni Tibii.

Gdybym powiedział, że warto było czekać 25 lat, byłbym skłamał. Słucha się tego po prostu przyjemnie, ale na pewno nie jest to arcydzieło. Jest z pompą, przy udziale orkiestry symfonicznej i w stylu magicznego średniowiecza. Raczej nie będzie to tak ikoniczny kawałek, jak ten otwierający The Elder Scrolls V: Skyrim. Anthem of Tibia już teraz jednak zapisał się w historii gier jako utwór, na który gracze czekali najdłużej. 25 lat? Ciężko będzie to przebić.

Na stronie Tibii pojawił się także obszerny artykuł, opisujący proces tworzenia zarówno od strony technicznej, jak i od strony koncepcyjnej. Dowiadujemy się z niego nie tylko jakie dźwięki zostały dodane i dlaczego, ale też jaki w tym udział miały dwa koty – Ellie i Dina. Jutro z kolei do gry zostanie wprowadzona oprawa audio.

Oryginalna wiadomość (20 września 2022 r.)

Dźwięk w Tibii, a raczej jego brak, był przez lata tematem żartów. Wkrótce się to zmieni. Twórcy właśnie ogłosili, że 27 września do gry zostanie wprowadzona oprawa audio. Dzień wcześniej, 26 września o godzinie 20:00, premierę będzie miał z kolei „Hymn Tibii”. Już teraz można wejść na kanał na YouTubie i czekać na to epokowe wydarzenie.

W Tibii tej jesieni zrobi się głośno

Jeżeli ktoś spytałby mnie 20 lat temu, czy uwierzę, że w 2022 roku będę pisał o dźwięku w Tibii, zaśmiałbym się, popukał w czoło i wrócił do zabijania trolli pod Ab’Dendriel. Nikt wtedy chyba nie myślał, że Tibia okaże się aż tak długowieczna, a tym bardziej, że będzie można ją usłyszeć.

Twórcy podkreślają, że wraz z nową funkcją do gry dodane zostanie rozbudowane narzędzie konfiguracji, by maksymalnie dostosować dźwięk do własnych preferencji. Trudno jednak obecnie powiedzieć, na ile będzie to różniło się od klasycznych suwaków głośności dla różnego typu dźwięków znanych z innych gier (muzyki, odgłosów otoczenia, odgłosów walki, itd.):

Kluczowe było dla nas zapewnienie Wam możliwości wyboru, danie Wam różnych opcji, abyście mogli dostosować własne doświadczenia dźwiękowe, zdecydować, które dźwięki chcecie słyszeć, a które chcecie wyciszyć. To pozwoli Wam ustalić tempo, w jakim chcecie odkrywać ten nowy i świeży aspekt Tibii. To od Was zależy, kiedy i ile chcecie usłyszeć dźwięków i muzyki z Tibii. Możecie zmieniać swoje ustawienia, jak tylko chcecie, i wybierać dowolne doświadczenie dźwiękowe.

Tibia po 25 latach otrzyma dźwięk [Aktualizacja] - ilustracja #1
W Tibii na ekranie sporo się dzieje, w głośnikach jednak była cisza.

Hymn Tibii na ćwierćwiecze

Wprowadzenie dźwięku w grze zostało zapowiedziane przy okazji świętowania 25. urodzin Tibii. W materiale wideo (okolice 5:40) pokazano wersję „prealfa” dźwięków z ogólną zapowiedzią, że zostaną one wprowadzone w 2022 roku.

Jak podkreśla Mirade (Community Manager), aktualizacja nie wprowadzi dialogów. Nie będzie również czatu głosowego dla graczy. Wszystko wskazuje na to, że gracze otrzymają dźwięki związane z wykonywanymi czynnościami, otoczeniem i muzykę. Nie wiadomo jednak, ile będzie utworów i jak długie się okażą. CipSoft obiecał podzielić się szczegółami tuż przed premierą.

Jak na razie na oficjalnym forum dominują pozytywne głosy i ogólna ekscytacja z racji rychłej premiery aktualizacji. CipSoft będzie musiał jednak nie tylko poprawnie wprowadzić nową funkcję, ale konkurować z przyzwyczajeniami graczy, którzy z reguły słuchają w czasie zabawy muzyki z innych źródeł.

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

więcej