Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 października 2015, 19:55

autor: Ender

Rise of the Tomb Raider – twórcy o efektach graficznych w grze

Twórcy Rise of the Tomb Raider przedstawili listę zaawansowanych efektów i technologii graficznych, z których korzystać będzie gra. Mają one nie tylko uatrakcyjnić wygląd tytułu, ale także zbudować odpowiedni klimat i nastrój w odwiedzanych przez Larę lokacjach.

Rise of the Tomb Raider zadebiutuje w tym roku jedynie na konsoli Xbox One - Rise of the Tomb Raider – twórcy o efektach graficznych w grze - wiadomość - 2015-10-22
Rise of the Tomb Raider zadebiutuje w tym roku jedynie na konsoli Xbox One

Mike Oliver, jeden z dyrektorów artystycznych Rise of the Tomb Raider, przedstawił w obszernym wpisie na oficjalnym blogu gry listę wspieranych przez nią technologii oraz efektów graficznych. Wszystkie one mają za zadanie zwiększyć wrażenie realizmu poszczególnych lokacji, przez które będzie przedzierać się Lara w trakcie przygody.

Wpis Olivera punkt po punkcie przedstawia poszczególne triki zastosowane przez deweloperów. Poza powszechnie używanymi technikami, takimi jak efekty głębi ostrości (Depth of Field) i rozmycia w ruchu (Motion Blur), a także metodą Ambient Occlusion, odpowiadającą za cieniowanie trójwymiarowych obiektów, w grze znajdzie się też sporo innych opcji. Ze względu na to, że podczas przygody będziemy często schodzić pod ziemię lub przemierzać opuszczone ruiny, ważną rolę w budowaniu klimatu ma pełnić technologia Volumetric Lighting, symulująca w czasie rzeczywistym snopy światła. Równie istotne w tym wypadku są filtry koloru (Colour Grading), pozwalające twórcom na wykorzystanie barw w budowie nastroju każdego odwiedzanego miejsca. Przydatna okazała się także technika Adaptive Tone Mapping, która najprościej rzecz ujmując pozwala na wydobycie szczegółów z najjaśniejszych i najciemniejszych partii obrazu, znacząco zwiększając kontrast pomiędzy nimi. Efekty jej działania zobaczymy np. wychodząc z bardzo ciemnego pomieszczenia.

Filtry kolorów pozwalają twórcom budować klimat w poszczególnych lokacjach - Rise of the Tomb Raider – twórcy o efektach graficznych w grze - wiadomość - 2015-10-22
Filtry kolorów pozwalają twórcom budować klimat w poszczególnych lokacjach

Autorzy szczególnie dumni są z techniki Image Based Lighting, pozwalającej na symulowanie bardziej naturalnego oświetlenia. Dzięki jej zastosowaniu poszczególne obiekty w realistyczny sposób odbijają od swojej powierzchni światło padające z różnych źródeł. Twórcy opisują również sposób w jaki podchodzą do symulacji materiałów grze (Physically Based Materials), których cechy oparli na trzech właściwościach fizycznych. Pierwszą z nich jest Albedo, określające w tym wypadku intensywność kolorów na powierzchni obiektu, druga określa jego chropowatość, a trzecia opisuje współczynnik odbicia przez przedmiot światła. Aplikując te właściwości dla każdego trójwymiarowego modelu w grze, twórcy są w stanie przekonująco symulować wygląd i zachowanie się w różnych warunkach materiałów, takich jak kamień czy metal.

Autorzy znaleźli sposób na bardziej realistyczne symulowanie oświetlenia przedmiotów w grze - Rise of the Tomb Raider – twórcy o efektach graficznych w grze - wiadomość - 2015-10-22
Autorzy znaleźli sposób na bardziej realistyczne symulowanie oświetlenia przedmiotów w grze

Wszystkie opisane techniki znajdą się w Rise of the Tomb Raider w wersji na konsolę Xbox One. Polska premiera gry planowana jest na 13 listopada tego roku. Deweloperzy nie wspominają na razie o właściwościach pecetowej wersji tytułu, która powinna pojawić się w pierwszej połowie przyszłego roku. Jeżeli jednak przypomnimy sobie port poprzedniego Tomb Raidera, możemy przewidywać, że sequel na komputerach PC także zaoferuje dodatkowe opcje i efekty graficzne niedostępne na konsolach.

  1. Graliśmy w Rise of the Tomb Raider – Lary Croft wizyta w Syrii
  2. Rise of the Tomb Raider – kompendium wiedzy
  3. Oficjalna strona gry Rise of the Tomb Raider