Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 maja 2018, 10:08

autor: ElMundo

Wyciekła specyfikacja GeForce GTX 1180

Spekulacji na temat nowych kart graficznych od Nvidii ciąg dalszy – tym razem mamy do czynienia ze specyfikacją techniczną układu GeForce GTX 1180, która pojawiła się w bazie jednego ze znanych serwisów technologicznych. Co ważne, wygląda ona naprawdę realnie.

Znamy specyfikację karty graficznej GeForce GTX 1180? - ilustracja #1

Oczekiwanie na nową generację układów graficznych od Nvidii wzrasta z każdym dniem – trudno się temu dziwić, bo wielu graczy liczy nie tylko na odpowiednią wydajność przyszłych GPU, ale także obniżenie cen obecnej linii kart w związku z zamieszaniem na rynku kryptowalut. Choć wedle spekulacji nowości od obozu „zielonych” mieliśmy zobaczyć w marcu, to nadal nie mamy żadnych oficjalnych informacji na temat ich premiery. Teraz jednak do bazy serwisu TechPowerUp trafił wpis przedstawiający specyfikację GeForce GTX 1180, czyli najprawdopodobniej flagowego układu Nvidii i bezpośredniego następcy modelu GTX 1080.

Wedle informacji zawartych w tej specyfikacji GTX 1180 będzie bazować na architekturze Nvidia Volta, wykorzystując rdzeń GV104 wykonany w 12-nanometrowym procesie technologicznym. Karta ma zostać wyposażona w 3584 rdzenie CUDA, czyli o ponad 1000 więcej niż w przypadku GTX 1080.

Rdzeń graficzny przyszłego flagowca wśród GPU Nvidii ma być taktowany bazową częstotliwością 1405 MHz (1582 MHz w trybie Boost). Jak zapewne się spodziewacie, GeForce GTX 1180 będzie charakteryzował się sporym zapotrzebowaniem na prąd – TDP tego układu to 200W, choć w porównaniu do poprzednika to ledwie 20W więcej, a więc stosunkowo niewiele. Karta zostanie także wyposażona w 16 GB pamięci graficznej GDDR6 opartej na 256-bitowej magistrali o przepustowości 384 GB/s. Oczywiście dla nikogo zaskoczeniem nie powinien być fakt, że układ – z racji swoich rozmiarów – to konstrukcja dwuslotowa, a wśród złącz wideo znajdziemy jedno HDMI oraz trzy DisplayPort.

Jeśli specyfikacja techniczna GTX 1180 zostanie potwierdzona, to możemy oczekiwać naprawdę wydajnego układu graficznego. - Znamy specyfikację karty graficznej GeForce GTX 1180? - wiadomość - 2018-05-08
Jeśli specyfikacja techniczna GTX 1180 zostanie potwierdzona, to możemy oczekiwać naprawdę wydajnego układu graficznego.

Wygląda więc na to, że następuje kolejny zwrot jeśli chodzi o architekturę, na której ma bazować GTX 1180 – wedle udostępnionych niedawno wieści zamiast rdzenia z rodziny Volta karta miała zostać zbudowana na podstawie procesora graficznego z rodziny Turing. Nie wiemy nadal, w jakiej cenie nowy flagowy układ Nvidii miałby zadebiutować na rynku – spekuluje się, że cena będzie mieścić się w przedziale pomiędzy 699 a 799 dolarów.

Oczywiście do wszystkich tych informacji należy podchodzić z rezerwą – na stronie specyfikacji GTX 1180 czytamy, że dane w niej zamieszczone mogą zmienić się w przyszłości. Nie zmienia to jednak faktu, że wyglądają one całkiem realnie.