Upiekłem ciasto z przepisu od ChatGPT, ludzie nie są mi już potrzebni

Poprosiłem AI o przepis na ciasto i nie bardzo wiedziałem, czego się spodziewać. Okazało się, że ChatGPT lubi klasykę, a w trakcie pieczenia służy radami. Tradycyjne strony z przepisami straciły dla mnie sens.

nauka
Konrad "Eklerek" Sarzyński28 kwietnia 2023
12

ChatGPT jest trochę jak Skyrim – wszędzie go pełno i właściwie strach już otworzyć lodówkę. W moim przypadku – dosłownie, bo znajdują się tam ostatnie kawałki ciasta, które upiekłem razem z popularną sztuczną inteligencją. Jak AI radzi sobie w kuchni? Testowałem przez cały dzień.

Przepis na ciasto marchewkowe według ChatGPT

Poprosiłem ChatGPT o podanie przepisu, który następnie spróbowałem wykonać. Przepis został stworzony na podstawie stosunkowo krótkiej, jednozdaniowej komendy.

Prompt: Stwórz ciekawy przepis na smaczne ciasto z prostych składników dostępnych w Polsce.

Nie wskazywałem na żadne konkretne składniki, jednak poprosiłem, by były one proste i dostępne w Polsce. Biorąc pod uwagę międzynarodowy charakter bota, miałem pewne obawy, że w przepisie znajdą się składniki albo dość trudno u nas dostępne, albo wręcz całkowicie nieosiągalne.

Poprosiłem o „ciekawy przepis” mając nadzieję na odrobinę kuchennej frywolności. Efekt był raczej konserwatywny. Po kilku testach okazało się, że dodatkowe przymiotniki nie mają większego wpływu na ostateczny efekt.

Przepis prezentuje się następująco:

UWAGA! PISOWNIA ORYGINALNA! Poniższy przepis oraz dodatkowe fragmenty z rozmowy z botem prezentujemy w nieredagowanej formie. Korekta językowa nie miałaby tu sensu - w końcu chcemy pokazać, jak sobie radzi AI i jak reaguje na konkretne pytania.

Oto przepis na pyszne ciasto marchewkowe, które można przygotować z prostych składników dostępnych w Polsce:

Składniki:

  1. 2 szklanki startych marchewek
  2. 1 szklanka cukru
  3. 3 jajka
  4. 1/2 szklanki oleju roślinnego
  5. 2 szklanki mąki pszennej
  6. 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  7. 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  8. 1 łyżeczka cynamonu
  9. szczypta soli

Do dekoracji:

  1. 200 g kremowego serka typu Philadelphia
  2. 1/2 szklanki cukru pudru
  3. 2 łyżki soku z cytryny

Instrukcje:

  1. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Przygotuj formę do pieczenia (około 23 cm) poprzez posmarowanie jej masłem lub olejem i oprószenie mąką.
  2. W dużej misce wymieszaj starte marchewki z cukrem, jajkami i olejem. Wymieszaj dokładnie.
  3. W osobnej misce wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, cynamon i szczyptę soli.
  4. Stopniowo dodawaj suche składniki do miski z mokrymi składnikami, mieszając wszystko łyżką lub mikserem na wolnych obrotach.
  5. Przełóż ciasto do przygotowanej formy i piecz przez 40-45 minut lub aż ciasto będzie wypieczone. Upewnij się, że wewnątrz ciasta nie ma surowych części - w tym celu przekłuj ciasto patyczkiem lub widelcem, jeśli patyczek będzie suchy, to ciasto jest gotowe.
  6. Wymieszaj ser Philadelphia z cukrem pudrem i sokiem z cytryny. Ostudzone ciasto posmaruj przygotowanym kremem i ozdób według uznania. To proste ciasto marchewkowe zawsze cieszy się dużą popularnością i jest idealne na różne okazje, od urodzin po przyjęcia. Możesz dodać do niego również ulubione orzechy lub rodzynki, aby uzyskać dodatkowy smak i chrupkość.

Sprawdzam, jak ChatGPT sobie poradził w kuchni

Przepis wyglądał na pierwszy rzut oka dość dobrze – co do zasady miał sens, proporcje też wyglądały na raczej poprawne. Wyruszyłem więc na zakupy i przystąpiłem do pieczenia.

Postanowiłem też zadać w trakcie procesu kilka pytań uzupełniających, zmieniając ChatGPT w kuchennego asystenta. Czy może bardziej mentora, cierpliwie tłumaczącego nawet najbardziej podstawowe rzeczy. Znajdziecie je poniżej w ramkach.

W takich ciastach z reguły najwięcej czasu zajmuje tarcie marchewek. Tym bardziej, że najlepszy efekt uzyskamy używając dość drobnych oczek. Dzięki temu marchewkowe wiórki nie będą aż tak widoczne – dadzą smak, ale nie zaburzą konsystencji. Kolejne kroki można podsumować jako „wrzuć wszystko do miski, wymieszaj i upiecz”.

Upiekłem ciasto z przepisu od ChatGPT, ludzie nie są mi już potrzebni - ilustracja #1

Do ciasta używamy tartych marchewek… Czyli to trochę taka zdrowa zapiekanka, jedna z 5 zalecanych porcji warzyw?

W czasie tarcia marchewek zdałem sobie sprawę, że przepis został napisany pod kątem okrągłej tortownicy. Wolałem użyć prostokątnej, poprosiłem więc ChatGPT o podanie wymiarów.

W przepisie na ciasto marchewkowe napisałeś „Przygotuj formę do pieczenia (około 23 cm) poprzez posmarowanie jej masłem lub olejem i oprószenie mąką.”. Jakie wymiary powinna mieć prostokątna foremka?

Przepraszam za niejasność. W opisie formy do pieczenia powinno być „około 23 cm”, co sugeruje, że chodziło mi o okrągłą formę. Jeśli chodzi o prostokątną formę, to dobrym rozmiarem może być forma o wymiarach około 20x30 cm lub podobna. Oczywiście, jeśli masz inną formę o podobnych wymiarach, również będzie ona odpowiednia. Ważne, aby formę dobrze przygotować przed pieczeniem, tak jak to opisałem w przepisie, aby ciasto nie przywierało do dna i boków formy i łatwo można je było wyjąć po upieczeniu.

Blacha o wymiarach 20x30 cm jest dość duża (powierzchnia 600 cm. kw. wobec zaledwie 415,5 cm kw. okrągłej blachy z przepisu). Nie zmienia to jednak faktu, że ciasto by wyszło, po prostu byłoby zauważalnie niższe. Sam użyłem blachy o wymiarach 21x26 cm. Tak czy inaczej, można to uznać za drobny błąd merytoryczny – gdybyśmy musieli to ciasto przykładowo przekroić na pół, mogłoby być po prostu za niskie.

Na marginesie: odniosłem wrażenie, że ChatGPT domyślnie na uwagi reaguje z pokornymi przeprosinami. Wygląda na wyuczone zachowanie, które miałoby zadowolić użytkownika przyznaniem mu racji. Jednocześnie ton odpowiedzi na kolejne pytania uległ wyraźnie zmianie – stał się bardziej naturalny.

Smarowanie blachy masłem zdaje się powoli odchodzić w przeszłość, a coraz więcej osób stosuje papier do pieczenia, po którym jest znacznie mniej czyszczenia. Spytałem jednak dla pewności, czy taka modyfikacja zadziała:

czy zamiast smarowania formy masłem mogę użyć papieru do pieczenia?

Tak, zamiast smarowania formy masłem, możesz użyć papieru do pieczenia. Aby to zrobić, po prostu wytnij kawałek papieru o odpowiednim rozmiarze i ułóż go w formie, starając się, aby dobrze przylegał do dno i boków formy. W ten sposób ciasto nie przywiera do dna i boków, a po upieczeniu łatwiej będzie je wyjąć z formy.

Wystarczyłoby właściwie samo „tak”, ale gadulstwo to jedna z charakterystycznych cech tego bota.

W przepisie nie było również ani słowa o przesiewaniu mąki, postanowiłem więc spytać także i o to ChatGPT.

Upiekłem ciasto z przepisu od ChatGPT, ludzie nie są mi już potrzebni - ilustracja #2

Przesiewać albo nie przesiewać, oto jest pytanie (do ChatGPT).

czy do ciasta marchewkowego powinienem przesiać mąkę?

Tak, zalecam przesianie mąki przed dodaniem jej do ciasta marchewkowego. Przesiewanie mąki pozwala na usunięcie grudek, które mogły się utworzyć w trakcie przechowywania mąki. Dodatkowo, przesianie mąki pozwala na lepsze wymieszanie jej z innymi składnikami, co wpływa na równomierną konsystencję ciasta. Przesianie mąki nie jest konieczne, ale z pewnością wpłynie na jakość ciasta, a proces przesiewania jest szybki i łatwy do wykonania.

Wyposażony w przepis i cenne porady wróciłem do przygotowywania ciasta. Całość przebiegła dość sprawnie i bez większych problemów. Jeżeli zdecydowalibyście się na ręczne mieszanie całej masy, warto upewnić się, że na dnie i brzegach naczynia nie została nierozmieszana mąka czy marchewki.

Pierwszą poważną wątpliwość miałem po wyłożeniu masy na blachę. Jakoś tak… mało. Tak jak wspomniałem wyżej, ta blacha była wyraźnie większa od okrągłej, jednak wciąż mniejsza od zalecanej przez ChatGPT. Ale może wyrośnie…?

Upiekłem ciasto z przepisu od ChatGPT, ludzie nie są mi już potrzebni - ilustracja #3

Pierwszy kryzys wiary – coś mało tego wyszło!

Po upieczeniu ciasto wyraźnie zwiększyło objętość, choć tego typu wypieki spokojnie mogą być dużo wyższe. Moglibyśmy użyć tzw. „keksówki”, czyli wąskiej i podłużnej foremki lub zwiększyć ilość masy. Podejrzewam, że nawet podwójna porcja zmieściłaby się swobodnie do wykorzystanej formy.

Upiekłem ciasto z przepisu od ChatGPT, ludzie nie są mi już potrzebni - ilustracja #4

Ależ ładnie urosło!

Po upieczeniu zostało nam najtrudniejsze – czekanie aż wystygnie. W międzyczasie zrobiłem polewę, która tradycyjnie jest mieszanką cukru pudru i serka śmietankowego. Choć jest to właściwie taki „lukier na wypasie”, wolałem spytać AI, jak dokładnie mam to wszystko wymieszać.

Napisałeś „Wymieszaj ser Philadelphia z cukrem pudrem i sokiem z cytryny.” Czy mam to wymieszać łyżką czy ubijać mikserem?

Możesz wymieszać ser Philadelphia, cukier puder i sok z cytryny łyżką lub za pomocą miksera. Ważne, aby składniki były dobrze wymieszane, a masa była gładka i bezgrudek. Jeśli używasz miksera, najlepiej użyć niskiej prędkości, aby uniknąć zbytniego napowietrzenia masy, co może wpłynąć negatywnie na konsystencję i strukturę masy. Jeśli natomiast wolisz wymieszać ręcznie, staraj się dobrze wymieszać składniki i dokładnie rozcierać wszelkie grudki cukru pudru.

Pierwsze podejście niestety skończyło się niepowodzeniem. Polewa wyszła wyjątkowo rzadka, a dodając więcej i więcej cukru pudru doprowadziłem do sytuacji, w której w ogóle nie było czuć serka. Pozostało tylko iść do sklepu po więcej składników i spróbować ponownie.

Upiekłem ciasto z przepisu od ChatGPT, ludzie nie są mi już potrzebni - ilustracja #5

Iście amerykański przepis – cukru nigdy dość!

Jak widać na powyższym zdjęciu, masa i tak wyszła bardzo płynna, choć zachowała serowy smak i była bliższa temu, co chciałem osiągnąć. Po dokładnym rozprowadzeniu serowego lukru na cieście wstawiłem je do lodówki. Proces zakończył się sukcesem.

Jak smakuje ciasto od AI?

Polewa z serka śmietankowego zastygała wyjątkowo wolno i po kilku godzinach wciąż była dość płynna. Mimo to, postanowiłem sobie ukroić kawałek i sprawdzić, jak smakuje ciasto marchewkowe stworzone przez ChatGPT.

Upiekłem ciasto z przepisu od ChatGPT, ludzie nie są mi już potrzebni - ilustracja #6

Z czasem polewa nieco zastygła, ale kto by tam czekał.

PLUSY:
  1. smaczne, dobrze wyrośnięte klasyczne ciasto marchewkowe;
  2. prosty przepis bez niepotrzebnych udziwnień;
  3. ciasto z marchewkami to prawie jak sałatka;
MINUSY:
  1. polewa zbyt rzadka, utrudniająca poprawne nałożenie;
  2. zbyt ostrożne operowanie przyprawami.

Ciasto miało bardzo fajną konsystencję. Było delikatnie wilgotne, dość miękkie, ale nie rozpadało się. Proporcje i czas pieczenia okazały się być właściwe.

W smaku ciasto marchewkowe z reguły ma korzenne nuty, zbliżone do piernika. W oryginalnym przepisie jedyną przyprawą była łyżeczka cynamonu i mam wrażenie, że to byłoby zdecydowanie za mało, a smak okazałby się dość płaski i nudny.

Dodałem więcej cynamonu oraz odrobinę kardamonu i gałki muszkatołowej, co dało świetny efekt. Przyprawy nie zdominowały smaku, a ciasto stało się nieco bardziej interesujące. Jeżeli jednak szukasz delikatnego ciasta marchewkowego, to z przepisu powinno się dobrze sprawdzić.

Polewa to właściwie klasyka gatunku – cukier puder, serek śmietankowy i odrobina soku z cytryny. Miałem jednak wrażenie, że w proporcjach z przepisu było zdecydowanie za mało cukru i całość była po prostu zbyt płynna. To był najsłabszy element całego przepisu.

Jakie więc jest to ciasto od AI? Smaczne. Nie jest suche ani mdłe, a to ważne. Polewa nieco zawodzi, ale i tak je się z przyjemnością. Przepis jest też dość prosty i z chęcią zrobię go ponownie. Chociaż może z samym cukrem pudrem na wierzchu?

OCENA KOŃCOWA: 8,5/10

Czy przepisy od AI mają sens?

Czy gotowanie i pieczenie z AI ma sens? Jak najbardziej! Sporo przepisów w sieci jest bardzo słabej jakości, nie tylko językowo, ale i merytorycznie. W takim wypadku wersja stworzona przez sztuczną inteligencję może być po prostu lepsza. W końcu bazuje na tysiącach prawdziwych przepisów i jest najpewniej jakiegoś rodzaju średnią wyciągnięta z nich wszystkich.

Sporą zaletą jest także wsparcie w trakcie gotowania. ChatGPT potrafi odnosić się do przepisu, komentować go i rozwiewać wątpliwości. Może to przydać się zwłaszcza początkującym miłośnikom gotowania, dla których nie wszystkie czynności mogą być zrozumiałe.

O ile jednak doceniam wsparcie w procesie tworzenia, o tyle dość irytowało mnie wodolejstwo ChatGPT. To dla mnie największa wada tego bota – twórcy ewidentnie przedobrzyli, próbując upodobnić go do człowieka. Z dwojga złego wolałbym krótkie „tak” lub „nie” niż długie i skomplikowane zdania o przesiewaniu mąki.

O ironio, uciekałem przed blogami kulinarnymi, w których zanim poznam przepis, muszę zapoznać się z długą i bezsensowną historią autorów, która doprowadziła ich do tego przepisu. Trafiłem zaś na równie rozgadanego bota.

Czy takie gotowanie ma sens? Jak najbardziej. Nic nie zastąpi tajnych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie w rodzinie. Ale gdy chcemy spróbować czegoś nowego, ChatGPT będzie jak znalazł.

OD AUTORA

ChatGPT w kuchni to połączenie moich dwóch głównych zainteresowań – nowych technologii i jedzenia. Dlatego z chęcią przetestowałem, jak najpopularniejsza sztuczna inteligencja radzi sobie z przepisami. Efekty są obiecujące i prawdopodobnie sięgnę po to narzędzie w przyszłości.

Moje kuchenne zmagania możecie zobaczyć w niemal każdą sobotę na Twitchu, gdzie prowadzę jeden z większych polskich kanałów kulinarnych.

Konrad "Eklerek" Sarzyński

Konrad "Eklerek" Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

To pierwszy głośnik Manty, który mnie zaskoczył (pozytywnie)

To pierwszy głośnik Manty, który mnie zaskoczył (pozytywnie)

Co zużywa więcej energii? Porównanie 14-letniego telewizora Full HD z nowym projektorem 4K

Co zużywa więcej energii? Porównanie 14-letniego telewizora Full HD z nowym projektorem 4K

Apple przeprasza za kontrowersyjną reklamę nowych iPadów

Apple przeprasza za kontrowersyjną reklamę nowych iPadów

Jeden z najpotężniejszych komputerów na świecie, wystawiono na aukcję za zaledwie 2500 dolarów

Jeden z najpotężniejszych komputerów na świecie, wystawiono na aukcję za zaledwie 2500 dolarów

Karty graficzne RTX 50 będą potrzebować od 250 do nawet 600 watów prądu

Karty graficzne RTX 50 będą potrzebować od 250 do nawet 600 watów prądu