Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 28 października 2019, 12:59

autor: Froozyy

Sprawdź, czy jesteś uzależniony od smartfona i czym to grozi

W sieci pojawił się obszerny raport ukazujący statystyki korzystania z telefonów w dzisiejszych czasach. Z artykułu można również dowiedzieć się, czy jesteśmy uzależnieni od smartfona oraz jak walczyć z tym nałogiem.

Jak często korzystacie z telefonu w ciągu dnia? - Sprawdź, czy jesteś uzależniony od smartfona i czym to grozi - wiadomość - 2019-10-28
Jak często korzystacie z telefonu w ciągu dnia?

Portal BankMyCell opublikował obszerny raport, w którym dzieli się danymi na temat uzależnienia od smartfonów. Znajdziemy tam również informacje, w jaki sposób walczyć z nałogiem, czy też jak pomóc dziecku borykającemu się z tym problemem. Liczby mówią wszystko – 58% użytkowników telefonów próbowało ograniczyć korzystanie z nich, tym samym poniekąd przyznając się do uzależnienia.

W ciągu ostatnich kilku lat smartfony niewątpliwie stały się urządzeniami, bez których większa część ludzi nie wyobraża sobie życia. Co do samego faktu przydatności telefonów nie ma co się sprzeczać – umożliwiają one łatwą komunikację oraz wyszukiwanie informacji. Jednakże według statystyk wielu z nas jest od nich uzależnionych, co często prowadzi do problemów ze stresem, snem i brakiem koncentracji. Aż 87% ludzi korzysta ze smartfona przed pójściem spać, a 69% sięga po niego w przeciągu 5 minut po przebudzeniu. 85% badanych używa urządzenia, rozmawiając jednocześnie z rodziną lub przyjaciółmi. W ciągu dnia patrzymy w ekran telefonu średnio przez prawie 3 godziny.

87% użytkowników telefonów korzysta z nich przed pójściem spać.
87% użytkowników telefonów korzysta z nich przed pójściem spać.

Jednak skąd wiedzieć, czy faktycznie mamy problem z uzależnieniem od telefonu? Przecież obejrzenie kilku (ewentualnie kilkunastu/kilkudziesięciu) memów przed snem nikomu nie zaszkodzi. Oczywiście każdy z nas jest inny i u jednego sprawdzanie Facebooka oraz Instagrama minutę po obudzeniu się nie sprawi, że od razu popadnie w depresję, jednak u kogoś innego może to już być zalążkiem problemów. Najlepiej szczerze odpowiedzieć sobie na pytania podane przez BankMyCell i zastanowić się, jak często sięgamy po telefon w ciągu dnia.

Czy masz problem z uzależnieniem od telefonu?

 • Czy masz trudności z wykonywaniem obowiązków lub pracy z powodu problemów z koncentracją?
 • Czy często korzystasz z telefonu podczas rozmowy z rodziną i przyjaciółmi?
 • Czy ukrywasz używanie telefonu (np. wymykasz się do łazienki podczas pracy)?
 • Martwisz się, że może Cie coś ominąć, jeśli nie masz przy sobie telefonu?
 • Czy czujesz niepokój lub irytację, jeśli nie korzystasz z telefonu?
 • Czy masz problemy ze snem?

Takie zachowania zaobserwowano u osób ze stwierdzonym uzależnieniem od smartfonów i odpowiedzenie twierdząco na większość z nich może oznaczać, że ankietowany ma ten sam problem. Jednak nie jest to jeszcze koniec świata, ponieważ ze złym nawykiem można sobie poradzić w większości przypadków samemu. BankMyCell zaprezentowało kilka wskazówek, w jaki sposób ograniczyć korzystanie z telefonu.

Jak ograniczyć korzystanie z telefonu?

 • Sprawdzaj telefon tylko po posiłkach i nie zabieraj go ze sobą do łazienki i łóżka.
 • Połóż telefon poza zasięgiem wzroku, gdy pracujesz (włóż do szuflady, podłącz do ładowarki w innym pomieszczeniu).
 • Nie pozwól, aby twój telefon zakłócał Ci sen – nie używaj go przed zaśnięciem i daj sobie chwilę rano na spokojne obudzenie się.
 • W chwilach nudy skoncentruj się na innych zajęciach. Jeśli siedzisz i bezcelowo przeglądasz telefon to znak, że warto znaleźć sobie nowe hobby lub spotkać się ze znajomymi.
 • Ogranicz granie w gry i przeglądanie mediów społecznościowych na smartfonie. Media społecznościowe to jedna z głównych przyczyn uzależnienia od telefonu!
Dziennie spędzamy prawie 3 godziny, gapiąc się w ekran smartfona.
Dziennie spędzamy prawie 3 godziny, gapiąc się w ekran smartfona.

Jednak jeśli czujecie, że w Waszym przypadku jest to coś poważniejszego i nie poradzicie sobie sami, to skontaktujcie się ze specjalistą. Uzależnienie od telefonu z pozoru może wydawać się błahe, ale często prowadzi do depresji, ciągłego uczucia niepokoju i stanów lękowych. Nadmierne przeglądanie social media i ograniczony kontakt z ludźmi (tj. tylko poprzez komunikatory) mogą skutkować znacznym spadkiem pewności siebie.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.