Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 października 2020, 17:11

autor: Entelarmer

Sony zamienia miejscami przyciski na padzie PS5

Ale tylko w jednym kraju. Gracze z Japonii będą musieli odzwyczaić się od rozłożenia funkcji przycisków konsoli, z którego korzystali przez prawie 30 lat.

Dawno mamy za sobą czasy, gdy PlayStation 5 i Xbox Series X były skrzętnie skrywanymi tajemnicami. Sony i Microsoft nie szczędzą nam informacji na temat swoich nowych platform. Oczywiście nie wszystkie doniesienia wywołują entuzjazm u potencjalnych nabywców. Tak jest choćby z planowaną zmianą działania przycisków na padzie japońskiej wersji PS5. Sony postanowiło ujednolicić interfejs z resztą świata, tak że gracze z Japonii będą zatwierdzać swoje wybory przyciskiem „X”, a anulować je kółkiem – odwrotnie niż dotychczas.

Informację przekazało Famitsu, które wraz z wybranymi japońskimi youtuberami miało okazję przetestować PlayStation 5. Zmiana wydaje się mało znacząca, ale Kenji Iguchi – redaktor magazynu – podejrzewa, że mocno zirytuje to wielu japońskich graczy. Pomijając nawet kwestie kulturowe (w Japonii kółko oznacza zatwierdzenie, prawidłową odpowiedź etc.), nabywcy od lat byli przyzwyczajeni do takiego rozłożenia funkcji, i to jeszcze przed debiutem pierwszego PlayStation. Dziennikarz pisze, że oryginalny DualShock wzorował rozmieszczenie przycisków na kontrolerze SNES-a. Stąd zatwierdzające „O” w miejscu „A” oraz anulujący „X” zamiast „B”. Podobnie jest na wszystkich konsolach firmy Nintendo: prawy przycisk potwierdza wybór, dolny – cofa. Według Iguchiego nabyte w ten sposób nawyki mogą dać się we znaki użytkownikom. Część z nich zresztą zaczęła już krytycznie wypowiadać się o zmianie (vide Hachima oraz 2ch.sc).

Sony zamienia miejscami przyciski na padzie PS5 - ilustracja #1
Od ponad 30 lat Nintendo nie zmieniło funkcji przycisków na swoich padach, niejako wymuszając to samo na japońskim oddziale Sony.

Niejako przy okazji otrzymaliśmy też potwierdzenie, że interfejs PS5 nie pozwoli na zmianę konfiguracji przycisków. Nie jest to niespodzianką i dla zachodnich graczy nie będzie miało większego znaczenia. Natomiast w Japonii – jak zwracają uwagę niektórzy internauci – twórcy gier w końcu nie będą musieli zmieniać funkcji przycisków z myślą o dosłownie jednym krajowym rynku. My natomiast czekamy na debiut PlayStation 5, który w Polsce nastąpi 19 listopada.