Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 lipca 2021, 20:44

autor: Nicek

Procesor z PS5 niedługo trafi do pecetów?

Już niedługo oferta komputerów opartych o podzespoły AMD powiększy się o kilkadziesiąt modeli. Na ich pokładzie znajdzie się znany z PlayStation 5 układ AMD 4700S.

Pierwsze spekulacje na ten temat pojawiły się w maju, kiedy to do oferty AMD dodano zestawy AMD 4700S Desktop Kit. Z pierwszych informacji wynikało, że będą one zawierały CPU znane z Xboxa Series X. Nic jednak bardziej mylnego, bowiem jak się okazuje, będzie to SoC użyte w konsoli nowej generacji od Sony, czyli PlayStation 5 – co potwierdzone zostało przy użyciu benchmarku Geekbench.

W przypadku obydwu urządzeń bardzo łatwo o pomyłkę, bowiem zastosowane w nich układy są praktycznie identyczne. Najważniejszą różnicą jest ich taktowanie. Xbox Series X korzysta z procesora 3,8 GHz, natomiast w PS5 znalazło się miejsce dla CPU 3,5 GHz działającego w trybie zmiennym. Niewykluczone jednak, że zestawy od AMD nie otrzymają układów pochodzących z konsoli Sony, lecz będą to jednostki, które nie spełniły wszystkich wymagań podczas testów.

Procesor z PS5 niedługo trafi do pecetów? - ilustracja #1
Według AMD ma to być idealne rozwiązanie dla komputerów biurowych.

Jak podaje serwis Tom’s Hardware, firma planuje wprowadzić 80 zestawów komputerowych wyposażonych w CPU znane z PlayStation 5. Oczywiście kupienie AMD 4700S Desktop Kit nie oznacza, że otrzymamy w pełni funkcjonalne PS5. Zastosowany tu układ ma fabrycznie wyłączoną zintegrowaną kartę graficzną i potrzebne będzie GPU do gniazda PCIe Gen 2 x4. Z informacji podanych na oficjalnej stronie AMD wynika, że liczba obsługiwanych kart jest dość niewielka – najmocniejszymi modelami są Radeon RX 590 oraz GeForce GTX 1060.

Sami przyznacie, że pojawienie się przeszło 80 zestawów wyposażonych w układ z PlayStation 5 jest dość dziwne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę słabą dostępność konsoli, która ma trwać do przyszłego roku. Pozostaje cieszyć się, że Sony nie zdecydowało się na wykorzystanie układów gorszej jakości w swojej najnowszej konsoli, co mogłoby negatywnie wpłynąć na jej działanie. Na tę chwilę nie wiadomo, kiedy zestawy oparte na AMD 4700S pojawią się na innym rynku niż azjatycki.

Procesor z PS5 niedługo trafi do pecetów? - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.