Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 lutego 2021, 13:36

autor: Ness

PS5 i Xbox Series X|S nie pobiły rekordów sprzedaży PS4 i XOne

Analitycy z firmy Ampere Analysis twierdzą, że Microsoft swoimi najnowszymi konsolami nie przebił wyniku Xboksa One sprzed 7 lat, a Sony wyrównało osiągnięcie PlayStation 4. Natomiast swój rekord pobiło Nintendo.

W skrócie

  • Analitycy z Ampere Analysis podali, że w tym samym czasie od premiery Microsoft sprzedał mniej Xboksów Series X|S niż Xboksów One.
  • Tymczasem PlayStation 5 znalazło tylu nabywców, co swego czasu PlayStation 4.
  • Analitycy za głównego winowajcę uważają pandemię, która spowodowała braki kluczowych komponentów.
  • Swój historyczny rekord sprzedaży pobiło natomiast Nintendo.

Analitycy z firmy Ampere Analysis sporządzili raport na temat wyników sprzedaży PlayStation 5 i Xboksa Series X|S oraz porównali je z rezultatami, jakie w tym samym okresie po premierze wypracowali ich poprzednicy - PlayStation 4 i Xbox One (via Video Games Chronicle).

PS5 i Xbox Series X|S nie pobiły rekordów sprzedaży PS4 i XOne - ilustracja #1
Liczba konsol sprzedanych od premiery do końca 2013 roku dla PS4 i XONE lub 2020 roku dla PS5 i XSX|S. Źródło: Ampere Analysis

Zaczynając od Microsoftu, do końca roku sprzedano 2,8 miliona egzemplarzy XSX|S. To o 100 tysięcy sztuk mniej, niż w przypadku Xboksa One w analogicznym okresie po premierze konsoli. Pamiętajmy również, że poprzednik zadebiutował wstępnie na mniejszej liczbie światowych rynków.

Microsoft nie będzie polegać wyłącznie na sprzedaży swojej najnowszej konsoli. Firma z Redmond zamierza dalej skupiać się na zyskach z abonamentu Xbox Game Pass oraz na zbudowaniu jak najliczniejszej bazy graczy nie tylko korzystających z ich konsoli, ale też z PC oraz smartfonów. Jednak Ampere Analysis utrzymuje, że posiadacze Xboksów Series X|S będą najważniejszym elementem modelu biznesowego amerykańskiego giganta, przynajmniej do 2025 roku.

Sony również nie pobiło własnego rekordu. Analitycy twierdzą, że do końca roku 2020 PlayStation 5 sprzedało się w 4,2 miliona egzemplarzy. W takiej samej liczbie sztuk w pierwszych tygodniach po premierze rozeszło się PlayStation 4. Jednak warto zaznaczyć, że PS4 nie było w tym czasie dostępne na rynku japońskim.

PS5 i Xbox Series X|S nie pobiły rekordów sprzedaży PS4 i XOne - ilustracja #2
Sony wyrównało osiągnięcie sprzed ponad 7 lat. Jednak mogło być znacznie lepiej

W ubiegłym tygodniu w swoim raporcie finansowym Sony podało nieco inną liczbę – 4,5 miliona urządzeń rozesłanych do sklepów, lecz eksperci zaznaczają, że ich dane dotyczą wyłącznie konsol oddanych w ręce klientów. Analitycy przewidują, że do końca marca 2021 roku Sony sprzeda od 7,6 do nawet 8 milionów konsol. PS4 w analogicznym okresie znalazło 7,5 miliona nabywców.

Ampere Analysis za obecny stan rzeczy wini pandemię COVID-19, która spowodowała problemy w produkcji podzespołów, co miało przełożenie na dostępność konsol obu firm na całym świecie. Nie można też zapominać o scalperach polujących na kolejne partie sprzętów, zwłaszcza tych od Sony. Według raportu to wszystko złożyło się na niższe wyniki w porównaniu z poprzednią generacją.

Tymczasem Nintendo w przeciwieństwie do konkurencji pobiło swój własny rekord. W zeszłym roku sprzedano aż 26,3 miliona Nintendo Switcha. Do tej pory najlepszy wynik należał do konsoli Nintendo Wii, która w 2009 roku sprzedała się w 24,5 miliona egzemplarzy.

PS5 i Xbox Series X|S nie pobiły rekordów sprzedaży PS4 i XOne - ilustracja #3Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.