Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 października 2013, 20:05

autor: qjin

Nvidia Flex, czyli fizyka nowej generacji

Koncern Nvidia ujawnił dzisiaj podczas wydarzenia dla dziennikarzy w Montrealu nową technologię Nvidia PhysX – Flex, która wykorzysta moc wielu kart graficznych. Co to w praktyce oznacza? Przede wszystkim należy spodziewać się bardziej złożonej technologii symulującej fizykę płynów, ciał miękkich czy ubrań.

Nvidia Flex wzniesie poziom fizyki w grach na wyższy poziom? - Nvidia Flex, czyli fizyka nowej generacji  - wiadomość - 2013-10-17
Nvidia Flex wzniesie poziom fizyki w grach na wyższy poziom?

Firma AMD zapowiedziała jakiś czas temu technologię Mantle, która ma nie tylko poprawić jakość oprawy wizualnej, ale także mamy spodziewać się przyrostu wydajności na kartach graficznych Radeon z serii HD 7000 oraz nowych modelach z rodziny Volcanic Islands – R7 i R9. Czy na to samo mogą liczyć posiadacze GeForce’ów? Nie, ale Nvidia kusi graczy zupełnie czymś innym, wzbudzając nie mniejsze emocje. Nowa rozwiązanie ma wycisnąć wszystkie soki z wielu kart graficznych w trybie SLI i pozwoli na wyświetlenie jeszcze bardziej złożonej fizyki niż kiedykolwiek do tej pory w grach, czego próbkę zaprezentowano na poniższym materiale wideo.

Mantle ma zostać szerzej omówione w listopadzie na konferencji Developer Summit APU13, ale gracze zobaczą dopiero w Battlefieldzie 4, ale nie w tym miesiącu, tylko najwcześniej w grudniu, gdy pojawi się stosowna aktualizacja do tytułu. Natomiast technologia Nvidia Flex została ukazana w akcji już teraz, co prawda nie w grze, ale trzeba przyznać, że rozwiązanie zapowiada się bardzo obiecująco. Fizykę nowej generacji zademonstrowano na przykładzie interakcji pomiędzy obiektami dryfującymi po wodzie, zderzającymi się w czasie rzeczywistym, czy wodzie przepływającej przez określone materiały. Silnik pozwala utworzyć np. balony wypełnione cieczą, które nie tylko obijają się o siebie, ale mogą również pęknąć, a co za tym idzie wylać zawartość – trzeba przyznać, że odwzorowanie zachowania się obiektów fizycznych prezentuje się jeszcze lepiej niż podczas prezentacji z tegorocznej imprezy Game Developers Conference.

SDK (Software Development Kit) zostanie udostępnione deweloperom w przyszłym roku. Niestety, nieznane są szczegóły na temat listy gier, które ewentualnie skorzystają z dobrodziejstw Nvidia Flex. Nie jest również jasne, czy będzie ona współpracować z konkurencyjnymi kartami grafiki, chociaż jest to mało prawdopodobne. Przypominamy, że obecna wersja PhysX niedługo pojawi się w takich grach, jak Batman: Arkham Origins czy Wiedźmin 3: Dziki Gon, w tym druga z nich otrzyma unikatowe rozwiązania technologiczne, z Nvidia Fur na czele.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.