Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 listopada 2021, 15:09

autor: mokosh

Nowy RTX 3050 może być hitem, choć nie powala pod względem wydajności

Według plotek w przyszłym roku możemy liczyć na nową kartę graficzną od Nvidii. Tym, co zadowoli część graczy, jest informacja, że nie będzie to kolejny produkt z wysokiej półki cenowej.

W SKRÓCIE:
  1. Według plotek nowa karta od Nvidii – GeForce RTX 3050 – ma posiadać 8 GB pamięci oraz przynależeć do niższej półki cenowej.
  2. GeForce RTX 3050 trafi na rynek najprawdopodobniej w drugim kwartale 2022 roku.

Nvidia w przyszłym roku ma wprowadzić na rynek nową, bardziej budżetową kartę graficzną – GeForce RTX 3050. Według wiadomości, do jakich udało się dotrzeć portalowi VideoCardz, nowy RTX ma mieć 8 GB pamięci oraz bazować na rdzeniu GA106-150. Początkowo pogłoski mówiły także o dopisku Ti, jednak tego nie udało się potwierdzić.

Jeśli zaś chodzi o to, jak plasuje się nadchodzący w drugim kwartale 2022 roku RTX, to ma być on wydajniejszy od GeForce GTX 1660 SUPER, ale słabszy od mającego premierę 7 grudnia, odnowionego modelu RTX 2060 z 12 GB pamięci (swoją drogą, Nvidię uprzedził pewien Rosjanin). Jest to dość nietypowe zagranie, ale czego się nie zrobi w imię dostępności kart na rynku.

Mając na uwadze powyższe porównanie, z grona oponentów 3050 możemy wykluczyć konkurencyjnego Radeona RX 6600. Nie sprawia to jednak, że karta będzie jedyną opcją z niższej półki cenowej – na rynek mają trafić również RX 6500XT (pierwszy kwartał 2022 roku) oraz Intel Arc A128. Ich specyfikacje oraz porównanie możecie zobaczyć poniżej.

Nowy RTX 3050 może być hitem, choć nie powala pod względem wydajności - ilustracja #1
Tak prezentuje się specyfikacja wspomnianych wyżej kart graficznych. Źródło: https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3050-rumored-to-be-faster-than-gtx-1660-super-coming-q2-2022

Warto tutaj nakreślić też kontekst, który sprawia, że z karty o raczej niskiej wydajności GTX 3050 przemieni się w dość atrakcyjną opcję. Otóż karty graficzne tego typu to podzespoły skierowane raczej do casualowych graczy, którym spokojnie wystarcza granie w Full HD. Ta grupa mogła poczuć się poszkodowana nie tylko ze względu na ogólny brak kart graficznych, ale także z uwagi na wysokie ceny produktów określanych jako „bardzo wydajne”.

Nowy RTX 3050 może być hitem, choć nie powala pod względem wydajności - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.