Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 stycznia 2020, 10:14

autor: Aquma

Nowy Microsoft Edge na silniku Chromium już do pobrania

Koncern Microsoft udostępnił najnowszą wersję przeglądarki Edge - mowa o wydaniu, które zostało oparte o silnik Chromium, znany z programu Google Chrome. Aplikacja jest szybka i posiada szereg ciekawych funkcji.

Nowy Edge jest już dostępny. - Nowy Microsoft Edge na silniku Chromium już do pobrania - wiadomość - 2020-01-16
Nowy Edge jest już dostępny.

Wczoraj firma Microsoft oficjalnie udostępniła nową przeglądarkę Edge, opartą na silniku Chromium - tym samym, na którym działa m.in. Google Chrome. Z programu tak naprawdę można było korzystać od dłuższego czasu - przez mniej więcej rok znajdował się w fazie beta-testów - ale teraz otrzymaliśmy jego pełną wersję. Aplikacja zastąpiła dotychczasowego Edge’a w roli podstawowej przeglądarki Windows 10, ale współpracuje także ze starszymi „okienkami” (8, 8.1 i 7 - wersja dla „siódemki” będzie otrzymywała aktualizacje do 15 lipca 2021 roku, pomimo niedawnego zakończenia wsparcia dla systemu) oraz macOS.

Nowy Edge łączy wygląd i interfejs charakterystyczne dla starej wersji z wydajnością oraz licznymi funkcjami kojarzonymi z Chrome - mowa np. o wsparciu dla rozszerzeń (przeglądarka jest kompatybilna z tymi, które zostały przygotowane z myślą o programie Google, ale Microsoft stworzył też własną platformę z dodatkami). Aplikacja oferuje również kilka innych możliwości, takich jak blokowanie śledzenia, profile czy możliwość „instalowania” stron internetowych (tzw. Progressive Web Apps - pozwala korzystać z serwisów tak, jak z aplikacji dla Windows 10).

Program spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony ekspertów - zdaniem niektórych jest to jedna z najlepszych przeglądarek, które obecnie są dostępne na rynku. Aplikacja ma być też regularnie rozwijana - tempo aktualizacji będzie uzależnione od posiadanej wersji (tzw. Canary build będzie poprawiany codziennie, wydania deweloperskie otrzymają patch raz na tydzień, zaś nowe wersje beta będą się pojawiały co sześć tygodni).

Jeśli nowy Microsoft Edge wzbudził Wasze zainteresowanie, to najnowszą wersję przeglądarki możecie pobrać pod tym adresem.

  1. Microsoft - strona oficjalna
  2. Microsoft Edge - strona oficjalna