Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 sierpnia 2019, 09:05

autor: Serek

Na Androidzie pojawi się możliwość wyboru wyszukiwarki

Agencja Reuters donosi, że Google od 2020 roku umożliwi wybór domyślnej wyszukiwarki na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Firmy przystąpią do aukcji, a te, które zapłacą najwięcej, pojawią się w systemie.

Google otwiera się na konkurencję...o ile ta jest w stanie dobrze zapłacić. - Na Androidzie pojawi się możliwość wyboru wyszukiwarki	 - wiadomość - 2019-08-05
Google otwiera się na konkurencję...o ile ta jest w stanie dobrze zapłacić.

Dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Android. Google zapowiedział, że od 2020 roku europejscy użytkownicy urządzeń mobilnych z tym OS-em otrzymają możliwość wyboru domyślnej wyszukiwarki internetowej. Reuters donosi, że gigant zdecydował się na taki ruch z powodu grzywny za naruszenie unijnych przepisów ochrony konkurencji, którą został obarczony w lipcu 2018 roku. Kara została nałożona przez Komisję Europejską, a w uzasadnieniu napisano, że Google w bezprawny sposób narzuca użytkownikom systemu korzystanie ze swojej wyszukiwarki. Jak wszyscy dobrze wiemy, smartfony z Androidem mają jedną domyślną wyszukiwarkę (Google).

W związku ze zmianą polityki, Google umożliwi wybór spośród czterech wyszukiwarek - własnej, a także trzech innych, dostarczonych przez konkurencyjnych dostawców. Naturalnie nie za darmo. Zewnętrzni producenci będą musieli zapłacić twórcom systemu za obecność w Androidzie. Co za tym idzie, Google zorganizuje odpowiednie przetargi na każdym z unijnych rynków, w których wystartować będą mogli dostawcy wyszukiwarek dostępnych w konkretnym regionie. Schemat wyboru konkurencyjnej firmy będzie bardzo prosty - kto zapłaci więcej, tego oprogramowanie pojawi się na Androidzie.

Android niebawem z opcją wyboru domyślnej wyszukiwarki. - Na Androidzie pojawi się możliwość wyboru wyszukiwarki	 - wiadomość - 2019-08-05
Android niebawem z opcją wyboru domyślnej wyszukiwarki.

Według Reutersa Komisja Europejska ma zamiar „pilnie przyglądać się” procesowi wyboru konkurencyjnych wyszukiwarek. Wszystko ma na celu zwiększenie konkurencyjności w środowisku systemu mobilnego od Google. A co Wy o tym sądzicie? Jakie dodatkowe wyszukiwarki widzielibyście na Androidzie? Sam fakt otworzenia się na inne rozwiązania wydaje się dobrym pomysłem z punktu widzenia konsumenta. Ostatecznie to użytkownicy otrzymają telefony z dodatkową możliwością wyboru, a zakulisowe umowy oraz transfery pieniężne raczej nie będą ich interesować.

  1. Oficjalna strona internetowa systemu Android