Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 sierpnia 2016, 14:20

autor: Makek

Lipcowa ankieta sprzętowa na Steam – ciągły wzrost popularności Windowsa 10

Firma Valve opublikowała wyniki ankiety sprzętowej przeprowadzonej w lipcu 2016 roku wśród użytkowników platformy Steam. Rezultaty wskazują na ciągły wzrost popularności Windowsa 10, którego ma ponad 46% ankietowanych.

Na stronie internetowej platformy Steam opublikowano właśnie lipcowe wyniki ankiety sprzętowej – regularnie przeprowadzanego badania, wskazującego najczęstsze podzespoły i oprogramowanie na komputerach użytkowników serwisu firmy Valve. Ostatnie rezultaty nie różnią się znacząco od tych z poprzedniego miesiącapo raz kolejny największą zmianą jest więc przyrost popularności Windowsa 10. Najnowszy system operacyjny od Microsoftu w wersji 64-bitowej znajduje się na komputerach 44,67% użytkowników, co stanowi wzrost o 1,73%. Wersję 32-bitową ma 1,58% osób, co razem daje ponad 46% ankietowanych posiadających „dziesiątkę”. Pozostałe OS-y stanowią niewielką część – z OSX korzysta ponad 3% osób, a zainstalowanego Linuxa ma niecały 1%.

Wyniki ankiety sprzętowej przeprowadzonej przez firmę Valve na platformie Steam. - Lipcowa ankieta sprzętowa na Steam – ciągły wzrost popularności Windowsa 10 - wiadomość - 2016-08-03
Wyniki ankiety sprzętowej przeprowadzonej przez firmę Valve na platformie Steam.

Najczęściej pojawiającym się układem graficznym jest niezmiennie GeForce GTX 970, którego ma 5,03% użytkowników. Zaraz za nim znajduje się również karta od „zielonych” – GeForce GTX 960, który uplasował się na drugiej lokacie z wynikiem 3,59%. Dla porównania, dopiero na 14. miejscu pojawiają się jednostki od AMD: seria kart Radeon HD 7900 (1,35%). Najpopularniejszą ilością pamięci VRAM jest 1024 MB – układy o takiej mocy ma 34,10% osób.

Wyniki ankiety wskazują, że osoby mające jeden monitor korzystają najczęściej z rozdzielczości Full HD (36,68%). W przypadku ekranów łączonych, najpopularniejszą zanotowaną rozdzielczością jest 3840x1080 (30,54% - awans o 0,62%). Najchętniej obsługiwanym językiem na Steamie niezmiennie pozostaje angielski (44,77%), choć zanotował on niewielki spadek. Jego przewaga nad drugim w tej kategorii rosyjskim (15,83%) jest jednak na tyle duża, że nie ma co mówić tutaj o żadnych gwałtownych zmianach.

Wyniki badań pokazujące najpopularniejsze pozycje w poszczególnych kategoriach. - Lipcowa ankieta sprzętowa na Steam – ciągły wzrost popularności Windowsa 10 - wiadomość - 2016-08-03
Wyniki badań pokazujące najpopularniejsze pozycje w poszczególnych kategoriach.

Nowością w kilku ostatnich wynikach ankiety sprzętowej jest natomiast kategoria VR. Rezultaty są wciąż ledwo zauważalne – gogle wirtualnej rzeczywistości ma 0,29% użytkowników, z czego najpopularniejszym sprzętem jest HTC Vive (0,18%). Zarówno w jego przypadku jak i przy Oculus Rift zanotowano jednak niewielkie wzrosty, wynoszące 0,03%. Może to świadczyć, że na zakup zestawów VR decyduje się coraz więcej osób i prawdopodobnie będziemy obserwować kolejne, choć jeszcze wciąż niewielkie, wzrosty przy okazji następnych ankiet sprzętowych firmy Valve.