Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 3 sierpnia 2016, 14:20

autor: Makek

Lipcowa ankieta sprzętowa na Steam – ciągły wzrost popularności Windowsa 10

Firma Valve opublikowała wyniki ankiety sprzętowej przeprowadzonej w lipcu 2016 roku wśród użytkowników platformy Steam. Rezultaty wskazują na ciągły wzrost popularności Windowsa 10, którego ma ponad 46% ankietowanych.

Na stronie internetowej platformy Steam opublikowano właśnie lipcowe wyniki ankiety sprzętowej – regularnie przeprowadzanego badania, wskazującego najczęstsze podzespoły i oprogramowanie na komputerach użytkowników serwisu firmy Valve. Ostatnie rezultaty nie różnią się znacząco od tych z poprzedniego miesiącapo raz kolejny największą zmianą jest więc przyrost popularności Windowsa 10. Najnowszy system operacyjny od Microsoftu w wersji 64-bitowej znajduje się na komputerach 44,67% użytkowników, co stanowi wzrost o 1,73%. Wersję 32-bitową ma 1,58% osób, co razem daje ponad 46% ankietowanych posiadających „dziesiątkę”. Pozostałe OS-y stanowią niewielką część – z OSX korzysta ponad 3% osób, a zainstalowanego Linuxa ma niecały 1%.

Wyniki ankiety sprzętowej przeprowadzonej przez firmę Valve na platformie Steam. - Lipcowa ankieta sprzętowa na Steam – ciągły wzrost popularności Windowsa 10 - wiadomość - 2016-08-03
Wyniki ankiety sprzętowej przeprowadzonej przez firmę Valve na platformie Steam.

Najczęściej pojawiającym się układem graficznym jest niezmiennie GeForce GTX 970, którego ma 5,03% użytkowników. Zaraz za nim znajduje się również karta od „zielonych” – GeForce GTX 960, który uplasował się na drugiej lokacie z wynikiem 3,59%. Dla porównania, dopiero na 14. miejscu pojawiają się jednostki od AMD: seria kart Radeon HD 7900 (1,35%). Najpopularniejszą ilością pamięci VRAM jest 1024 MB – układy o takiej mocy ma 34,10% osób.

Wyniki ankiety wskazują, że osoby mające jeden monitor korzystają najczęściej z rozdzielczości Full HD (36,68%). W przypadku ekranów łączonych, najpopularniejszą zanotowaną rozdzielczością jest 3840x1080 (30,54% - awans o 0,62%). Najchętniej obsługiwanym językiem na Steamie niezmiennie pozostaje angielski (44,77%), choć zanotował on niewielki spadek. Jego przewaga nad drugim w tej kategorii rosyjskim (15,83%) jest jednak na tyle duża, że nie ma co mówić tutaj o żadnych gwałtownych zmianach.

Wyniki badań pokazujące najpopularniejsze pozycje w poszczególnych kategoriach. - Lipcowa ankieta sprzętowa na Steam – ciągły wzrost popularności Windowsa 10 - wiadomość - 2016-08-03
Wyniki badań pokazujące najpopularniejsze pozycje w poszczególnych kategoriach.

Nowością w kilku ostatnich wynikach ankiety sprzętowej jest natomiast kategoria VR. Rezultaty są wciąż ledwo zauważalne – gogle wirtualnej rzeczywistości ma 0,29% użytkowników, z czego najpopularniejszym sprzętem jest HTC Vive (0,18%). Zarówno w jego przypadku jak i przy Oculus Rift zanotowano jednak niewielkie wzrosty, wynoszące 0,03%. Może to świadczyć, że na zakup zestawów VR decyduje się coraz więcej osób i prawdopodobnie będziemy obserwować kolejne, choć jeszcze wciąż niewielkie, wzrosty przy okazji następnych ankiet sprzętowych firmy Valve.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.