futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 26 października 2021, 13:40

Jeff Bezos zbuduje stację kosmiczną - ma ona powstać w ciągu kilku lat

Blue Origin zamierza uruchomić na orbicie własną stację kosmiczną. Miałaby ona powstać jeszcze w drugiej połowie tej dekady. W jej budowie ma wziąć udział wiele firm i instytucji związanych z kosmosem.

W SKRÓCIE:
  • Jeszcze w tej dekadzie (do roku 2030) ma powstać komercyjna stacja kosmiczna Orbital Reef, zbudowana przez Blue Origin i Sierra Space;
  • stacja ma mieć podobną objętość jak ISS i pomieści 10 osób.

Podczas gdy ISS boryka się z wieloma problemami i powraca temat zakończenia jej służby, prywatne firmy kosmiczne coraz poważniej myślą o wybudowaniu alternatywy. Blue Origin wspólnie z Sierra Space planują uruchomić własną stację kosmiczną. Nowa orbitalna placówka o nazwie Orbital Reef (Orbitalna Rafa) miałaby powstać w drugiej połowie tej dekady.

Jeff Bezos zbuduje stację kosmiczną - ma ona powstać w ciągu kilku lat - ilustracja #1
Proponowany wygląd modułu nowej stacji. Źródło: Blue Origin

Nowa stacja będzie placówką biznesowo-naukową o charakterze komercyjnym. Zostanie umieszczona na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), podobnie jak ISS. Głównym najemcą ma być NASA, a budowę sfinansują Blue Origin i Sierra Space. Orbital Reef ma mieć podobną objętość jak ISS i miejsce dla 10 osób. Przebywać na niej będą pracownicy naukowi, medialni, przedsiębiorcy, wynalazcy, a nawet kosmiczni turyści, zainteresowani przede wszystkim możliwością podziwiania naszej planety.

Jeff Bezos zbuduje stację kosmiczną - ma ona powstać w ciągu kilku lat - ilustracja #2
Wahadłowiec kosmiczny Dream Chaser. Źródło: NASA

Oprócz Sierra Space i Blue Origin wiele innych firm deklaruje chęć współuczestniczenia w przedsięwzięciu. Boeing ma zapewnić statek kosmiczny Starliner, odpowiedni do wynoszenia załogi na stację, a także moduł naukowy. Redwire Space przygotuje systemy produkcji i badań, a także technologię druku 3D w warunkach mikrograwitacji. Zaś Genesis Engineering Solutions ma opracować niewielki, jednoosobowy statek kosmiczny dla ewentualnych kosmicznych turystów.

Wynoszenie i instalowanie modułów stacji będzie realizowane za pośrednictwem dużej rakiety New Glenn, wyprodukowanej przez Blue Origin – pierwsze jej testy mają się odbyć pod koniec 2022 roku. Sierra Space z kolei pracuje nad wahadłowcem Dream Chaser, który będzie mógł transportować towary i załogę na stację Orbital Reef. W drodze powrotnej ma on oferować możliwość wylądowania na dowolnym lotnisku. Dr Janet Kavandi, była astronautka NASA i prezes Sierra Space:

Sierra Space jest zachwycona możliwością współpracy z Blue Origin i dostarczenia samolotu Dream Chaser, modułu LIFE oraz dodatkowych technologii kosmicznych, które otworzą przestrzeń kosmiczną dla komercyjnych badań, produkcji i turystyki. Jako była astronautka NASA czekałam na moment, w którym praca i życie w przestrzeni kosmicznej będą dostępne dla większej liczby ludzi na całym świecie. Ten moment właśnie nadszedł.

NASA oficjalnie zaprasza do składania ofert komercyjnych stacji kosmicznych, jako że czas życia ISS powoli dobiega końca. Kilka innych firm, m.in. startupy Nanoracks i Axiom z Teksasu, złożyło podobne propozycje jak duet Sierra Space i Blue Origin.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej