futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 1 września 2021, 14:28

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma problemy z pęknięciami i wyciekami

ISS zaczyna sprawiać coraz więcej problemów. Po kilku wyciekach powietrza i „efektownym” dokowaniu modułu Nauka, w rosyjskiej części stacji zaczęły pojawiać się nowe pęknięcia.

W SKRÓCIE:
  • Stan techniczny ISS chyba nie jest najlepszy – w rosyjskich modułach pojawiają się pęknięcia i wycieki powietrza;
  • Rosjanie zamierzają użytkować swoją część tylko do 2025 roku; myślą o własnej stacji orbitalnej.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (MSK lub ISS), jak każde inne urządzenie stworzone przez człowieka, nie jest wolna od usterek, choć nie wszystkie można przypisać złośliwości rzeczy martwych, jak choćby tajemnicze „odwierty” w poszyciu statku Sojuz. Całkiem niedawno rosyjski moduł Nauka zrobił ze stacji karuzelę. Pojawienie się wielu niepokojących pęknięć w poszyciu modułu Zaria też raczej nie poprawi nastroju astronautom.

Zaria (nazywana też FGB – ros. Funktsionalno-Gruzovoy Blok) była pierwszym rosyjskim elementem stacji, choć finansowanym przez NASA. Dostarczona w 1998 roku, z początku zapewniała zasilanie i napęd stacji, a z czasem została zdegradowana do roli magazynu. Pęknięcia, które pojawiły się w kilku miejscach, są na razie określane jako powierzchowne. Nie powodują one wycieków powietrza. Najbardziej prawdopodobną przyczyną ich powstania jest po prostu wiek modułu, stąd można oczekiwać, że liczba tych ubytków będzie się zwiększać.

Plan Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: NASA

Podobne pęknięcia zauważono w niewiele młodszym module Zwiezda (część serwisowa i mieszkalna). Te uszkodzenia były powodem wycieków, których przyczyny szukano od wielu miesięcy. Oba moduły mają już ponad 20 lat – gwarancje na ich komponenty już wygasły i być może niedługo będą wymagać poważnych napraw. Jednak Władimir Sołowjow, szef rosyjskiego segmentu stacji kosmicznej i były kosmonauta, powiedział w tym tygodniu państwowej agencji informacyjnej RIA Novosti:

Od wielu lat ostrzegamy, że czas pomyśleć o nowej stacji orbitalnej. Przeznaczono środki na zapewnienie funkcjonowania stacji do 2025 r., ale po tym terminie będziemy już pękać w szwach. Dotyczy to głównie szczelności kadłubu i skomplikowanych urządzeń obliczeniowych, które wyczerpały swoje zasoby.

Oznaczać to może, że Rosjanie wolą zbudować własną stację, niż serwisować swoją wysłużoną część. Jeśli zrealizują te plany, Rosja znów stanie się państwem, które posiada własną stację kosmiczną (obecnie tylko Chiny mogą się pochwalić takim obiektem). Przyszłość ISS jest niepewna, choć według podpisanej w 2018 roku ustawy, USA będzie rozwijać ten projekt do 2030 roku. Niewykluczone, że przez jakiś czas już bez udziału Rosjan. Może warto zainteresować się modelem stacji wykonanym z LEGO, dopóki jest jeszcze zgodny z jej prawdziwym kształtem.

Zdjęcie ISS

Główne zdjęcie w tej wiadomości jest okładką kalendarza NASA na rok 2021, który zawiera wysokiej jakości fotografie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kalendarz ten w formie pliku PDF można pobrać stąd.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej