futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 23 kwietnia 2021, 12:00

autor: Damian Gacek

Rosja wycofa się z ISS i zrobi własną stację kosmiczną

W ciągu najbliższych lat Rosja planuje opuścić ISS i stworzyć własną konstrukcję w kosmosie. Decyzja w dużej mierze ma być podyktowana złym stanem technicznym międzynarodowej stacji.

W SKRÓCIE:
  1. Rosja planuje wystrzelić w 2030 r. swoją własną stację kosmiczną.
  2. Planowane jest również wycofanie rosyjskich kosmonautów z ISS.
  3. Nowa stacja ma być nowocześniejsza niż jej międzynarodowy odpowiednik.

Portale informacyjne na całym świecie donoszą, że do 2025 r. Rosja planuje opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną (International Space Station – ISS). Ponadto kraj ten planuje do 2030 r. stworzyć swoją własną stację, która ma być o wiele nowocześniejsza niż ta międzynarodowa.

Rosyjscy oficjele twierdzą, że ISS nie jest w najlepszym stanie. Jurij Borysow, wicepremier Rosji, sądzi, że starzejąca się konstrukcja może w przyszłości doprowadzić do katastrofy, a kraj nie może ryzykować życia swoich kosmonautów.

Rosyjska Agencja Kosmiczna (Roscosmos) poinformowała, że obowiązujące ją umowy międzynarodowe wygasają w 2024 r., a ostateczna decyzja w sprawie przyszłości ISS zostanie podjęta na bazie oceny jej stanu technicznego oraz postępów budowy narodowej stacji.

Nowa stacja kosmiczna ma znajdować się na wyższej szerokości geograficznej niż ISS, w celu lepszej obserwacji biegunów. Z uwagi na większe promieniowanie nie będzie możliwe, aby kosmonauci na jej pokładzie przebywali cały czas, jednak ciągłość prac mają zapewnić roboty oraz SI. Pierwszy moduł już jest w budowie i ma zostać wystrzelony w 2025 r. Za ich produkcję odpowiada rosyjska korporacja Energia, a całkowity koszt instalacji ma wynieść 5-6 mld dolarów (ok. 19-22,5 mld złotych). Nie jest wykluczone, że na pokład stacji będą wpuszczane załogi innych krajów, jednak konstrukcja będzie w całości zarządzana wyłącznie przez Rosję.

ISS zostało wystrzelone na orbitę w 1998 r. i od tego czasu pozostaje bezprecedensowym przykładem współpracy pomiędzy wieloma narodami. Decyzja rosyjskich władz z pewnością będzie postrzegana przez pryzmat narastających politycznych napięć. Nam pozostaje mieć nadzieję, że wpłynie ona pozytywnie na rozwój badań.

Damian Gacek

Damian Gacek

Absolwent Filologii Angielskiej oraz English in Public Communication. W swoim portfolio ma artykuł naukowy dotyczący tłumaczenia gier wideo. Z GRYOnline.pl współpracuje od 2019 roku, pisząc dla różnych działów. Obecnie zajmuje się głównie poradnikami i okazjonalnie wspiera newsroom. Autor przeglądu Małe ale Wielkie. Elektroniczną rozrywką interesuje się od dziecka. Uwielbia RPG-i oraz strategie, często nurza się również w odmętach produkcji indie. W wolnych chwilach pracuje nad książką oraz uczy się edycji filmów.

więcej