futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 2 marca 2021, 17:50

Pierwszy hotel w kosmosie rodem z SF - budowa ma ruszyć w 2025 roku

Korporacja OAC planuje skonstruować na ziemskiej orbicie komercyjną stację kosmiczną Voyager ze sztuczną grawitacją, która może pomieścić 400 osób. Budowa ma ruszyć w 2025 roku, a pracę wykonać mają roboty.

W SKRÓCIE:
  • ambitny plan przewiduje zbudowanie na niskiej orbicie okołoziemskiej „kosmicznego hotelu”, ze sztuczną grawitacją;
  • jeśli projekt zostanie zrealizowany, to będzie największą pozaziemską konstrukcją zbudowaną przez człowieka;
  • Voyager Space Station ma pomieścić 400 osób, zarówno wycieczkowiczów, jak pracowników naukowych.

Pomysł zbudowania hotelu na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) sięga 2018 roku, kiedy to założyciele Orbital Assembly Corporation (czyli Gateway Foundation) powiedzieli o nim po raz pierwszy. Niedawno opublikowane nagranie konferencji z inwestorami ujawnia o wiele więcej szczegółów kosmicznej stacji o nazwie „Voyager” (VSS – Voyager Space Station). Ma ona mieć formę pierścienia o szerokości 200 metrów i wadze 2,5 tys. ton, który wytworzy sztuczną grawitację dzięki obrotom o odpowiedniej prędkości kątowej. Ciążenie bliskie księżycowemu ma już wystarczyć do swobodnego poruszania się.

Pierwszy hotel w kosmosie rodem z SF - budowa ma ruszyć w 2025 roku - ilustracja #1
Moduły mieszkalne mogą mieć różne przeznaczenie i inwestorów. Źródło: Orbital Assembly

Przebywać na niej będzie mogło nawet 400 osób, a wygodę i rozrywkę zapewnią im restauracje, sale gimnastyczne, SPA i punkty widokowe. Dla spotkań biznesowych przewidziano sale konferencyjne. Bezpieczeństwo zapewnią 44 statki powrotne, a zasilanie – zespół baterii słonecznych o powierzchni niemal 10 tys. metrów kwadratowych. Pomysł rodem z filmów i gier science fiction (np. Elizjum, Elite Dangerous) ma szansę stać się rzeczywistością.

Pierścień docelowo ma zawierać 24 pomieszczenia mieszkalne, każde o szerokości 12 i długości 20 metrów. W jaki sposób OAC zamierza umieścić obiekty tej wielkości na orbicie, jeśli ich rozmiary przekraczają możliwości obecnych rakiet? Twórcy mają nieco inne podejście do kwestii eksploracji kosmosu. Zamierzają oni przede wszystkim opracować i wysłać na orbitę roboty konstrukcyjne. Te z kolei, pozbawione już ograniczeń, zaczną budować właściwą stację. Największym i najważniejszym konstruktorem będzie STAR – Structural Truss Assembly Robot. Ten 25-tonowy kolos wybuduje pierścieniowy stelaż stacji.

Pierwszy hotel w kosmosie rodem z SF - budowa ma ruszyć w 2025 roku - ilustracja #2
Luksusowe wnętrza modułów mieszkalnych. Źródło: Orbital Assembly

W planach są jeszcze dwie mniejsze maszyny konstrukcyjne i dron obserwacyjny. Ten ostatni przyjmie rolę typowego „majstra na budowie”, pilnującego odpowiedniego postępu spraw. Oczywiście nie chodzi tutaj o pilnowanie, czy reszta robotów nie opiera się o łopatę, bo tego i tak nie da się zrobić w próżni. Ma raczej zapewnić odpowiedni widok dla ludzkich kontrolerów. Rola ludzi na tym placu budowy ograniczy się raczej do nadzoru i ew. rozwiązywania problemów.

Oczywiście, jak mawiają górale, „nie od razu Kraków zbudowano” – najpierw ma powstać mniejszy prototyp stacji, o średnicy 61 metrów. Jego budowa ma zająć ok. 3 lat. Jeśli potwierdzi teorię o sztucznej grawitacji i będzie działać tak, jak zakładano, wtedy roboty zaczną konstruować właściwą budowlę – „kosmiczny hotel” VSS. Nie jest znany nawet przybliżony termin pełnego ukończenia stacji. Wiadomo, że prace będą się posuwać stopniowo, w miarę dokładania kolejnych modułów.

Pierwszy hotel w kosmosie rodem z SF - budowa ma ruszyć w 2025 roku - ilustracja #3
W środkowej części będą mogły dokować statki kosmiczne. Źródło: Orbital Assembly

Obecnie funkcjonuje już ziemski prototyp głównego robota konstrukcyjnego – DSTAR. Jego możliwości prezentują się imponująco. Jest on w stanie zmontować 90-metrowej długości fragment stelażu w 1,5 godziny. Został on pokazany we fragmencie nagrania konferencji (ok. 58:40 minuty). Jak widać, projekt VSS nie jest tylko ideą na papierze, pierwsze kroki do jego realizacji zostały już wykonane.

Pierwszy hotel w kosmosie rodem z SF - budowa ma ruszyć w 2025 roku - ilustracja #4
DSTAR pokazany w nagraniu filmowym. Źródło: Orbital Assembly

W składzie zespołu projektującego stację można znaleźć wielu weteranów NASA, jak np. Robert Miyake czy Thomas Spilker, pracujący m.in. przy projekcie sond Voyager. OAC zdaje sobie sprawę, jak kosztowne może to być przedsięwzięcie, więc jest oficjalnie otwarta dla prywatnych inwestorów. Na koniec warto dodać, że dzięki rakietom Falcon 9 i Falcon Heavy firmy SpaceX znacznie spadła stawka za kilogram wyniesiony na orbitę, stąd realizacja nawet tak ambitnych komercyjnych przedsięwzięć rodem ze SF wydaje się teraz bardziej prawdopodobna.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej