Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 października 2021, 09:00

autor: Eklerek

Idealna klawiatura dla studentów i drony, które chyba nie zrobią nam krzywdy

Trzy klawisze wystarczą, by ukończyć studia, choć w czasie egzaminów w całym kraju mogą wyłączyć Internet. Niebawem poza komarami możemy opędzać się przed mikrodronami. Rośnie konkurent dla Nintendo Switch OLED? I co się może wydarzyć w ciągu minuty?

W SKRÓCIE:
  • Powstała idealna klawiatura dla uczniów i studentów.
  • Naukowcy stworzyli rój dronów, który najprawdopodobniej nie zostanie użyty do niecnych celów.
  • Rozmiar nie ma znaczenia dla gamera.
  • Władze w Indiach odkryły prosty sposób na walkę ze ściąganiem.
  • Jak wygląda minuta w Internecie?

Zapraszamy na nasz alternatywny przegląd wiadomości ze świata technologii. Poniżej znajdziecie newsy przyćmione przez te o najnowszych konsolach, wielkich skandalach czy tweetach pewnego ekscentrycznego miliardera lubującego się w kosmosie i kryptowalutach. Nie znaczy to jednak, że są to tematy nieciekawe – wręcz przeciwnie!

Idealna klawiatura dla uczniów i studentów

Idealna klawiatura dla studentów i drony, które chyba nie zrobią nam krzywdy - ilustracja #1
Nowa klawiatura stawia na prostotę i użyteczność. Źródło: Drop.com

Rusza kolejny rok akademicki, a wraz z nim wracają setki projektów do zrobienia na wczoraj. Wraca też bliska relacja z Wikipedią, która dla wielu jest podstawowym narzędziem przetrwania studiów. Z nową klawiaturą The Key kopiowanie cudzych treści i udawanie, że ciężko się pracuje będzie dużo prostsze.

The Key zaprojektowana przez Stack Overflow oferuje trzy klawisze z przełącznikami Kailh Black Box o deklarowanej żywotności 70 milionów cykli. Do tego mamy tu specjalnie zaprojektowane klawisze o profilu XDA oraz aluminiową obudowę. Domyślnie klawisze działają jako „ctrl”, „c” i „v”, umożliwiając kopiowanie i wklejanie, jednak mogą zostać dowolnie przeprogramowane. Cena? 29 dolarów, czyli około 115 złotych.

Rój dronów, który chyba nie zrobi nam krzywdy

Idealna klawiatura dla studentów i drony, które chyba nie zrobią nam krzywdy - ilustracja #2
Drony tak małe, że ich nie zauważymy, ale zdolne do zbierania danych? Co może pójść nie tak? Źródło: Tom’s Hardware.

Tom’s Hardware donosi, że koniec jest bliski. Naukowcy opracowali malutkie drony, które latają w rojach. Co potrafią? Przenosić dane, skanować otoczenie i komunikować się bezprzewodowo. Ma to umożliwić np. zbieranie informacji o zanieczyszczeniu powietrza czy przemieszczaniu się dzikich zwierząt, automatyczne sianie roślin, poszukiwanie ładunków wybuchowych… Drony mogą też trafić do wojska, wywiadu i policji, zajmując się nieco mniej pacyfistycznymi zadaniami. Będzie ciekawie.

Rozmiar nie ma znaczenia dla gamera

Idealna klawiatura dla studentów i drony, które chyba nie zrobią nam krzywdy - ilustracja #3
Mały, ale wariat. Źródło: Thumby/Kickstarter.

Nintendo Switch to nie jedyna nowa konsola wyposażona w ekran OLED. Thumby oferuje monochromatyczny ekran o wymiarach 72 na 40 pikseli, 2 MB pamięci i baterię o pojemności 40 mAh, zapewniającą około dwóch godzin rozgrywki. Sterowanie odbywa się przy pomocy krzyżaka i dwóch przycisków w układzie znanym m.in. z konsol Game Boy i Game Boy Color od Nintendo.

W zestawie jest 5 gier, jednak użytkownicy mogą sami tworzyć kolejne tytuły. Konsola w serwisie Kickstarter kosztuje około 288 złotych i dostępna jest w 4 kolorach – szarym, niebieskim, różowym i złotym.

Indie wyłączają Internet na czas egzaminów

Idealna klawiatura dla studentów i drony, które chyba nie zrobią nam krzywdy - ilustracja #4
Najprostszy sposób na ściąganie w sieci? Wyłączenie Internetu. Źródło: Pixabay/Elchinator.

W Radżastanie (północno-zachodnie Indie) znaleźli prosty sposób na ściąganie. Na czas egzaminów REET, stanowiących podstawę do zatrudnienia jako nauczyciel w tym stanie, wyłączono Internet. Stawka była duża, bo na 40 000 miejsc pracy mogło być nawet 1,5-1,6 mln kandydatów (liczba mieszkańców Radżastanu to około 68,5 mln ludzi). Jak podaje The Register, od sieci odłączonych zostało co najmniej 8,5 mln ludzi, tracąc dostęp do stron internetowych, komunikatorów i serwisów społecznościowych. Jedyną działającą formą komunikacji były połączenia głosowe.

Jak wygląda minuta w Internecie?

Idealna klawiatura dla studentów i drony, które chyba nie zrobią nam krzywdy - ilustracja #5
Minuta w Internecie. Źródło: Domo.

Co robiliście w ciągu ostatniej minuty? Czytaliście całkiem przyjemny przegląd newsów. Nie wszyscy jednak do niego dotarli i musieli zająć się czymś innym. Na przykład wysłaniem prawie 700 tys. wiadomości na Discordzie albo kupnem rzeczy za ponad 1,1 mln zł na Amazonie. Dane nigdy nie śpią, jak to określa firma Domo, prezentująca infografikę o tym, ile się dzieje przez minutę w Internecie.

Idealna klawiatura dla studentów i drony, które chyba nie zrobią nam krzywdy - ilustracja #6

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.