Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 8 października 2018, 20:45

autor: Entelarmer

Forza Horizon i Gears of War na smartfonie? Microsoft zapowiada Project xCloud

Firma Microsoft ujawniła Project xCloud – usługę strumieniowania gier, która pozwoli zagrać w tytuły konsolowe na smartfonach i tabletach. Publiczne testy rozpoczną się dopiero w przyszłym roku, ale już teraz projekt wspiera ponad 3 tysiące gier.

Nie minął jeszcze tydzień, od kiedy Google zapowiedziało usługę strumieniowania gier Project Stream, a już słyszymy o podobnej inicjatywie. Firma Microsoft ujawniła Project xCloud, mający pozwolić na grę w tytuły konsolowe na urządzeniach mobilnych. I to bez utraty jakości obrazu czy uciążliwych opóźnień.

Pełnoprawna Forza na smartfonie? Nie, to nie sen wariata, a przyszłość według Microsoftu. - Forza Horizon i Gears of War na smartfonie? Microsoft zapowiada Project xCloud  - wiadomość - 2018-10-09
Pełnoprawna Forza na smartfonie? Nie, to nie sen wariata, a przyszłość według Microsoftu.

Brzmi to pięknie, ale w jaki sposób twórcy chcą przezwyciężyć problemy, z którymi borykają się konkurencyjne usługi w stylu PlayStation Now? Kluczem do sukcesu ma być Azure – platforma chmurowa firmy, jakiej nie posiadają rywale Microsoftu. Jej centra danych są już dostępne w ponad 140 krajach (niestety, jeszcze nie w Polsce), a koncern planuje umieszczenie w każdym z tych ośrodków specjalnych platform sprzętowych opartych na architekturze Xboksa One. To one będą odpowiadać za obliczenia związane z grafiką, dzięki czemu nie będzie problemu ani z lagami, ani z niższej jakości obrazem.

Ideę objaśnia filmik udostępniony przez koncern (zamieszczony powyżej) i wygląda na to, że gigant z Redmond ma bardzo konkretne plany. Na materiale widać m.in. odsłony serii Forza HorizonGears of War oraz Sea of ThievesCuphead – wszystkie uruchomione na smartfonie lub tablecie. A to tylko przykłady, bo Microsft zapewnia, że Project xCloud wspiera już ponad 3 tysiące tytułów, a dodanie kolejnych nie wymaga żadnego wysiłku ze strony twórców gier. Każdy z nich pozwoli na zabawę z wykorzystaniem sterowania dotykowego, ale nic nie będzie stało na przeszkodzie, by podłączyć pada do Xboksa One.

Project xCloud pozwoli na zabawę przy pomocy ekranu dotykowego w konsolowych tytułach. - Forza Horizon i Gears of War na smartfonie? Microsoft zapowiada Project xCloud  - wiadomość - 2018-10-09
Project xCloud pozwoli na zabawę przy pomocy ekranu dotykowego w konsolowych tytułach.

Nie wiemy jeszcze, kiedy możemy się spodziewać premiery tej usługi. Na razie firma przeprowadza zamknięte testy na łączach o prędkości 10 MB/s, aczkolwiek Microsoft chce, by usługa działała też w sieciach o niższej przepustowości. Na początku przyszłego roku Project xCloud trafi do publicznych testów, ale nie podano nic więcej na ten temat.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.