Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 października 2018, 20:45

Forza Horizon i Gears of War na smartfonie? Microsoft zapowiada Project xCloud

Firma Microsoft ujawniła Project xCloud – usługę strumieniowania gier, która pozwoli zagrać w tytuły konsolowe na smartfonach i tabletach. Publiczne testy rozpoczną się dopiero w przyszłym roku, ale już teraz projekt wspiera ponad 3 tysiące gier.

Nie minął jeszcze tydzień, od kiedy Google zapowiedziało usługę strumieniowania gier Project Stream, a już słyszymy o podobnej inicjatywie. Firma Microsoft ujawniła Project xCloud, mający pozwolić na grę w tytuły konsolowe na urządzeniach mobilnych. I to bez utraty jakości obrazu czy uciążliwych opóźnień.

Pełnoprawna Forza na smartfonie? Nie, to nie sen wariata, a przyszłość według Microsoftu. - Forza Horizon i Gears of War na smartfonie? Microsoft zapowiada Project xCloud  - wiadomość - 2018-10-09
Pełnoprawna Forza na smartfonie? Nie, to nie sen wariata, a przyszłość według Microsoftu.

Brzmi to pięknie, ale w jaki sposób twórcy chcą przezwyciężyć problemy, z którymi borykają się konkurencyjne usługi w stylu PlayStation Now? Kluczem do sukcesu ma być Azure – platforma chmurowa firmy, jakiej nie posiadają rywale Microsoftu. Jej centra danych są już dostępne w ponad 140 krajach (niestety, jeszcze nie w Polsce), a koncern planuje umieszczenie w każdym z tych ośrodków specjalnych platform sprzętowych opartych na architekturze Xboksa One. To one będą odpowiadać za obliczenia związane z grafiką, dzięki czemu nie będzie problemu ani z lagami, ani z niższej jakości obrazem.

Ideę objaśnia filmik udostępniony przez koncern (zamieszczony powyżej) i wygląda na to, że gigant z Redmond ma bardzo konkretne plany. Na materiale widać m.in. odsłony serii Forza HorizonGears of War oraz Sea of ThievesCuphead – wszystkie uruchomione na smartfonie lub tablecie. A to tylko przykłady, bo Microsft zapewnia, że Project xCloud wspiera już ponad 3 tysiące tytułów, a dodanie kolejnych nie wymaga żadnego wysiłku ze strony twórców gier. Każdy z nich pozwoli na zabawę z wykorzystaniem sterowania dotykowego, ale nic nie będzie stało na przeszkodzie, by podłączyć pada do Xboksa One.

Project xCloud pozwoli na zabawę przy pomocy ekranu dotykowego w konsolowych tytułach. - Forza Horizon i Gears of War na smartfonie? Microsoft zapowiada Project xCloud  - wiadomość - 2018-10-09
Project xCloud pozwoli na zabawę przy pomocy ekranu dotykowego w konsolowych tytułach.

Nie wiemy jeszcze, kiedy możemy się spodziewać premiery tej usługi. Na razie firma przeprowadza zamknięte testy na łączach o prędkości 10 MB/s, aczkolwiek Microsoft chce, by usługa działała też w sieciach o niższej przepustowości. Na początku przyszłego roku Project xCloud trafi do publicznych testów, ale nie podano nic więcej na ten temat.