Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 28 maja 2019, 11:26

autor: Serek

ARK OS - Huawei rejestruje znak towarowy dla własnego systemu

Huawei zarejestrował w Europie znak towarowy „Huawei ARK OS", co może oznaczać tylko jedno - chiński koncern szykuje się do wypuszczenia własnego systemu operacyjnego, co jest następstwem napięć między firmą a amerykańskimi przedsiębiorstwami.

Nowy system operacyjny w drodze. - ARK OS - Huawei rejestruje znak towarowy dla własnego systemu - wiadomość - 2019-05-28
Nowy system operacyjny w drodze.

Chiński koncern Huawei zarejestrował w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej znak towarowy „Huawei ARK OS”. Najprawdopodobniej oznacza to, że firma szykuje się do zaprezentowania światu własnego systemu operacyjnego, przeznaczonego zarówno dla urządzeń mobilnych, jak i laptopów. Cała sytuacja jest następstwem problemów na linii Google - Huawei, w wyniku których chiński koncern nie będzie mógł w przyszłości korzystać z pełnej wersji Androida.

Ciężko powiedzieć, czy wprowadzenie własnego systemu operacyjnego przyniesie oczekiwany przez firmę skutek, bowiem użytkownicy smartfonów niezbyt życzliwie spoglądają na alternatywy dwóch najpopularniejszych OS-ów, czyli Androida i iOS-a. Z drugiej strony, Huawei został przyparty do muru i musi szukać nowych rozwiązań. Wieści o tworzeniu własnego oprogramowania nie są również niczym zaskakującym. Już w zeszłym roku mówiło się, że chińska firma pracuje nad systemem od 2012 roku.

Warto dodać, że jakiś czas temu Huawei zarejestrowało na chińskim rynku znak towarowy „Huawei Hongmeng”. Może to oznaczać, że firma ma zamiar wypuścić dwie wersje swojego systemu, bowiem oba znaki towarowe figurują jako OS.

 - ARK OS - Huawei rejestruje znak towarowy dla własnego systemu - wiadomość - 2019-05-29

Wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami mocno daje się we znaki firmie Huawei. Wpisanie na czarną listę w kontekście współpracy z amerykańskimi przedsiębiorstwami, co przyczyniło się do zawieszenia kontaktów z Google, Intelem czy Qualcommem, to nie wszystko. BBC doniosło, że pracownicy brytyjskiej firmy ARM zostali powiadomieni o zawieszeniu współpracy z Huawei. Poprosiliśmy o komentarz przedstawiciela polskiego oddziału chińskiej firmy:

W obliczu decyzji amerykańskiego Departamentu Handlu o wpisaniu Huawei na listę podmiotów objętych restrykcjami, nasza produkcja i dostawy działają zgodnie ze wszystkimi przepisami prawnymi i regulacjami. Prowadzimy biznes jak zwykle. W tej chwili, ARM, jeden z naszych dostawców, dokonuje przeglądu i ocenia implikacje płynące z decyzji Departamentu Handlu, i jest w stałej komunikacji z amerykańskim rządem. Całkowicie to rozumiemy i wspieramy go w tym. W ostatnim czasie, wielu naszych partnerów zdecydowało się pozostać z nami i razem przetrwać tę burzę. Jesteśmy im za to bezgranicznie wdzięczni. Patrząc w przyszłość, będziemy nadal współpracować z naszymi partnerami, by chronić interesy naszych wspólnych klientów i konsumentów na całym świecie, utrzymać ład na rynku i zapewnić zdrowy rozwój całej naszej branży.

Czekamy na oficjalne stanowisko firmy Huawei w sprawie nowego systemu operacyjnego. Nikogo jednak chyba nie zdziwi, jeśli wszystkie dotychczasowe doniesienia okażą się prawdziwe i nowy OS zadebiutuje np. w 2020 roku.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy Huawei
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.