futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 23 maja 2019, 14:23

autor: Amadeusz Cyganek

BBC donosi, że ARM zrywa współpracę z Huawei. Czy to koniec procesorów Kirin?

Huawei właśnie mierzy się z kolejną odsłoną problemów związanych z embargiem nałożonym przez amerykański rząd. Tym razem na zaprzestanie współpracy z chińską firmą ma zdecydować się ARM – przedsiębiorstwo oferujące m.in. technologię służącą do produkowania procesorów Kirin.

BBC donosi, że ARM zrywa współpracę z Huawei. Czy to koniec procesorów Kirin? - ilustracja #1

Trzy dni temu informowaliśmy Was o tym, że w obliczu wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami mocno oberwało się jednemu z największych chińskich koncernów technologicznych – Huawei. Firma została wpisana na czarną listę w kontekście współpracy z amerykańskimi przedsiębiorstwami, czego efektem jest zawieszenie kontaktów z Google, Microsoftem, Intelem czy Qualcommem. Choć zakaz został opóźniony o 90 dni, to wcale nie oznacza to końca poważnych problemów producenta popularnych smartfonów.

Jak donosi BBC, pracownicy brytyjskiej firmy ARM otrzymali wiadomości, w których kierownictwo spółki informuje o zawieszeniu współpracy z Huawei i zakończeniu licencjonowania technologii użyczanej temu koncernowi. Mimo że siedziba tego przedsiębiorstwa mieści się w Cambridge w Wielkiej Brytanii, jest ono zobligowane do podporządkowania się dyrektywom amerykańskiej administracji. To pokłosie faktu, że część technologii produkowanej przez ARM powstaje w Austin w Teksasie oraz w San Jose w Kalifornii.

Decyzja brytyjskiego koncernu może oznaczać spore kłopoty dla fabryk Huawei, produkujących układy HiSilicon Kirin montowane m.in. w smartfonach i tabletach chińskiego koncernu. ARM odpowiedzialne jest bowiem za dostarczanie technologii, na których bazują mobilne procesory – mowa tutaj głównie o rdzeniach Cortex oraz układach graficznych Mali. Ominięcie tych obostrzeń wymagałoby stworzenia autorskiego rozwiązania technicznego praktycznie od podstaw.

Nie da się ukryć, że ta decyzja ARM stawia koncern Huawei w bardzo kłopotliwej sytuacji i ogranicza możliwości rozwoju podzespołów wykorzystywanych w urządzeniach mobilnych. Pozostaje więc czekać na oficjalne stanowisko firmy, które zapewne wyjaśni wszelkie wątpliwości.