Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 kwietnia 2018, 19:12

autor: ElMundo

Huawei przygotowuje własny system operacyjny na komputery i smartfony

Ciekawe informacje docierają do nas prosto z Państwa Środka – jeden z największych chińskich koncernów technologicznych, Huawei, pracuje nad własnym systemem operacyjnym zarówno dla komputerów, jak i urządzeń mobilnych.

Huawei przygotowuje własny system operacyjny na komputery i smartfony - ilustracja #1

Na wirtualnym poletku systemów operacyjnych od dawna panuje ustalony porządek – na pecetach króluje Windows, a Linux i macOS starają się gonić konkurenta, z kolei smartfony i tablety zostały opanowane przez dwa OS-y – Androida oraz iOS. Wszelkie próby stworzenia konkurencji dla tych rozwiązań raczej paliły na panewce, zwłaszcza na gruncie mobilnym – nie podołał Microsoft z Windows Mobile, śmiercią naturalną z tego świata zniknął Symbian, a Tizen od Samsunga sprawdził się tylko na smartwatchach. Nie oznacza to, że duzi gracze technologicznego światka zrezygnują z dalszych prób – zwłaszcza, gdy znajdują się w takiej sytuacji jak Huawei.

Nie da się ukryć, że jeden z najszybciej rozwijających się koncernów elektronicznych na świecie nie ma ostatnio łatwego życia – jest on podejrzewany o kolaborację z chińskimi władzami oraz szpiegowanie swoich użytkowników, czemu oczywiście zaprzeczają zarówno przedstawiciele zarządu Huawei, jak i tamtejszego rządu. Faktem jest to, że Huawei ma problemy z przebiciem się na amerykańskim rynku, a jego produkty są na cenzurowanym u kongresmenów, którzy skutecznie utrudniają sprzedaż smartfonów, tabletów i laptopów tego producenta w USA. Nie dziwią więc absolutnie słowa szefa tej firmy, Rena Zhengfei, który obawia się dalszej izolacji tego producenta i odcięcia go od rozwiązań, z których korzysta na co dzień. Obawia się on głównie o dostawy procesorów od Qualcomma i użytkowanie systemu Android od Google, a obydwie firmy mają swoje siedziby właśnie w Stanach Zjednoczonych.

Huawei Mate 10 to jeden ze smartfonów wyposażonych w autorski procesor HiSilicon Kirin. - Huawei przygotowuje własny system operacyjny na komputery i smartfony - wiadomość - 2018-04-30
Huawei Mate 10 to jeden ze smartfonów wyposażonych w autorski procesor HiSilicon Kirin.

Jeden z kroków umożliwiający uniezależnienie się od zewnętrznych podmiotów został już wykonany – Huawei rozpoczęło produkcję własnych układów SoC o nazwie Kirin, które znajdujemy w smartfonach i tabletach tej firmy. Czas jednak na drugie, bardzo istotne posunięcie, którym ma być stworzenie własnego systemu operacyjnego, który miałby obsłużyć zarówno komputery osobiste, jak i urządzenia mobilne. Branżowe źródła twierdzą, że prace nad nim trwają już od 2012 roku, więc wszystko wskazuje na to, że w tym momencie są one na bardzo zaawansowanym poziomie. Oczywiście nie wiemy na ten moment, kiedy system od Huawei miałby zostać zaprezentowany szerszej publiczności.

Osobiście mam spore wątpliwości co do tego, by chińskiemu koncernowi udało się przebić z własnym systemem do świadomości konsumentów. Zarówno Microsoft, jak i Google ma sporo argumentów, by nie pozwolić na rynkową ekspansję Huawei pod względem oprogramowania – trudno bowiem wyobrazić sobie chińskiego OS-a bez wsparcia dla wielu aplikacji tych amerykańskich potentatów. Czas pokaże, jak z tej sytuacji wybrnie chiński producent.