Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 września 2019, 14:44

autor: XxX

AMD opracowało poprawki BIOS przyspieszające Ryzeny 3000

Doczekaliśmy się dalszego ciągu wielkiej dramy związanej z naginaniem rzeczywistości przez AMD w przypadku procesorów z serii Ryzen 3000. Duża część jednostek nie osiągała deklarowanych prędkości w trybie Boost, co nie spodobało się klientom. Historia wydaje się wreszcie zmierzać ku końcowi.

Do dwóch tygodni wszyscy właściciele procesorów z serii Ryzen 3000 powinni otrzymać zapowiedzianą aktualizację. - AMD opracowało poprawki BIOS przyspieszające Ryzeny 3000 - wiadomość - 2019-09-11
Do dwóch tygodni wszyscy właściciele procesorów z serii Ryzen 3000 powinni otrzymać zapowiedzianą aktualizację.

AMD zapowiedziało wprowadzenie na rynek zaktualizowanej wersji oprogramowania BIOS/UEFI dla użytkowników procesorów Ryzen z serii 3000. W ramach krótkiego przypomnienia dodam, że właśnie ta seria odegrała kluczową rolę w wielkiej dramie związanej z naciąganiem rzeczywistości na potrzeby reklam. Wiele jednostek nie osiągało deklarowanych prędkości w trybie Boost, co udowodnił technologiczny youtuber der8auer w swojej ankiecie.

AMD odniosło się do całej sprawy i zapowiedziało szybką interwencję. Firma dotrzymała słowa, bowiem poprawka jest już gotowa i została niedawno rozesłana do producentów płyt głównych w celu jej wprowadzenia. Powinno to nastąpić w ciągu najbliższych dwóch tygodni. W oficjalnej notatce prasowej AMD możemy przeczytać:

Firma AMD opublikowała dziś kompleksowe opracowanie dot. zachowania 3 generacji procesorów AMD Ryzen w trybie Boost i spoczynku oraz nowych narzędzi monitorujących. Oprogramowanie na bazie mikrokodu AGESA 1003ABBA zostało udostępnione producentom płyt głównych, więc można się spodziewać, że w ciągu ok. 2 tygodni (w zależności od harmonogramu przygotowania i testów poszczególnych producentów) zaczną oni udostępniać swoje wersje BIOS/UEFI dla użytkowników.

Opinie o tym, jak produkty działają w rzeczywistych warunkach, są bardzo ważne dla AMD i firma podchodzi ze zrozumieniem do faktu, że niektórzy z nich zgłaszają wątpliwości wobec możliwości uzyskiwania maksymalnego taktowania w trybie Boost przez zakupione przez nich produkty. Nowe oprogramowanie rozwiązuje ten problem poprzez implementację optymalizacji, które zwiększają częstotliwość o ok. 25-50 MHz wobec dotychczasowych wartości trybu Boost dla różnych obciążeń. Nowe wersje BIOS/UEFI to także aktualizacja zachowania w trybie spoczynku, która wprowadza „filtr aktywności” pozwalający algorytmom sterującym trybem Boost pominąć sporadyczne tętnienia systemu operacyjnego i aplikacji działających w tle.

Wygląda więc na to, że wszystkie procesory, które w jakikolwiek sposób nie spełniały obietnic złożonych w materiałach promocyjnych, teraz już będą to robić z nawiązką. Różnicy zapewne szczególnie nie odczujemy, jednak liczy się to, że reklamy nareszcie nie będą naciągane.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.