Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria X Rebirth - seria gier

Seria kosmicznych symulatorów z elementami strategii ekonomicznej. Cykl wykreowany został przez niemieckie studio deweloperskie Egosoft, które sprawuje pieczę nad rozwojem marki.

Początki serii X sięgają 1999 roku i wydanej wówczas komputerowej gry X: Beyond the frontier. Produkcja studia Egosoft spotkała się z umiarkowanie przychylnym przyjęciem zarówno wśród krytyków jak i graczy. Deweloperzy nie dali jednak za wygraną i postanowili rozwinąć pomysł. Pierwszym krokiem ku temu był dodatek X: Tension (2000). Pełnoprawna kontynuacja – X2:The Threat ukazała się w 2003 roku. Trzecia część cyklu wydana została w latach 2005-2011 w formie tryptyku: X3 Reunion, X3 Terran Conflict oraz X3 Albion Prelude. Ostatnia z wymienionych gier stanowi równocześnie wstęp do nowego rozdziału w historii serii, zapoczątkowanego przez X Rebirth.

Tłem fabularnym gier z serii X są podejmowane przez ludzkość na początku XXII wieku próby wykorzystania tuneli czasoprzestrzennych do podróży międzygwiezdnych, co prowadzi do odkrycia tajemniczego uniwersum X. Projekt kolonizacji równoległego Wszechświata kończy się jednak niepowodzeniem. Maszyny, które miały przygotowywać planety do kolonizacji obróciły się przeciw ludziom, a jedynym ratunkiem dla Ziemi okazało się zamknięcie tuneli. 750 lat później jeden ze statków terraformujących niespodziewanie pojawia się w galaktyce Drogi Mlecznej. Okazuje się, że pojazd posiada nowy rodzaj napędu, pozwalający na podróże czasoprzestrzenne bez wykorzystania tuneli. Inżynierowie próbują skopiować rozwiązanie. Testowy lot statku X-Shuttle kończy się jednak awarią, na skutek której pilot Kyle Brennan przedostaje się się do niezbadanego obszaru Wszechświata X, zamieszkałego przez wiele obcych ras.

Rozgrywka skupia się na trybie jednoosobowym i utrzymana jest w sandboksowym stylu. W trakcie zabawy gracz może zająć się m.in. eksplorowaniem rozległych lokacji, pilotowaniem statku kosmicznego i walką z przeciwnikami, handlem, dyplomacją bądź wykonywaniem zadań związanych z wątkami fabuły.

Atrakcyjna,trójwymiarowa oprawa graficzna gier z serii X jest zasługą autorskich technologii studia Egosoft, w tym m.in. silnika X Engine zastosowanego w pierwszej i drugiej odsłonie cyklu. Znakiem rozpoznawczym marki są przede wszystkim widowiskowe sceny pojedynków w przestrzeni kosmicznej oraz efektowne obrazy Kosmosu.

X4: Foundations
X4: Foundations

Symulacje 30 listopada 2018

Sandboksowy symulator kosmiczny studia Egosoft, będący czwartą pełnoprawną odsłoną popularnego cyklu X. Podobnie jak wcześniejsze części serii X4: Foundations stawia przede wszystkim na swobodę rozgrywki. Rozpoczynając zabawę, gracz zasiada w kokpicie taniego statku kosmicznego o słabych osiągach i zostaje wrzucony w sam środek galaktyki o otwartej strukturze. Od jego wyborów zależy zaś to, czy w dalszej części zabawy stanie się gwiezdnym kupcem, piratem, żołnierzem, łowcą nagród, zabójcą, odkrywcą czy górnikiem. Pod względem mechaniki produkcja stanowi swoisty powrót do korzeni serii i rezygnuje z wielu uproszczeń bezpośrednich poprzedniczek, bazując na rozwiązaniach znanych z X3: Terran Conflict, wzbogaconych całym szeregiem ulepszeń i nowości. Podczas zabawy możemy pilotować wiele typów statków i w miarę postępów rozgrywki poddawać je rozlicznym ulepszeniom i modyfikacjom, a dynamiczny świat gry ulega nieustannym przeobrażeniom na skutek naszych działań.

PC

X Rebirth VR Edition
X Rebirth VR Edition

Symulacje 7 grudnia 2017

Specjalna wersja kosmicznego symulatora z 2013 roku, opracowana przez studio Egosoft z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej. Podobnie jak w pierwowzorze, akcja X Rebirth VR Edition toczy się wiele lat po wydarzeniach opisanych w poprzednich odsłonach cyklu, zaś gracz wciela się w postać kosmicznego awanturnika, który trafiając na trop nadużyć jednej z rządzących frakcji, wplątuje się w skomplikowaną polityczną intrygę. W trakcie zabawy zasiadamy za sterami statku kosmicznego i wykonujemy zróżnicowane zadania, polegające np. walce z przeciwnikami, czyszczeniu kosmosu ze śmieci, transporcie towarów lub handlu. Opisywana wersja wprowadza nieco zmian w mechanice rozgrywki, takich jak usprawnienia w systemie ekonomii czy mechanizmach rządzących galaktyką. Deweloperzy zaimplementowali też nowe misje, odświeżyli interfejs gry, poprawili balans całości i dostosowali tempo zabawy do specyfiki zestawów VR. Całość działa na nowym silniku graficznym i prezentuje się najlepiej z dotychczasowych części serii.

PC

X Rebirth
X Rebirth

Symulacje 15 listopada 2013

Siódma odsłona serii kosmicznych symulatorów X, wykreowanej i rozwijanej przez niemieckie studio deweloperskie Egosoft. Akcja X Rebirth toczy się wiele lat po wydarzeniach przedstawionych w poprzednich grach z cyklu. Na skutek wybuchu gigantycznej supernowej zniszczonych zostało wiele ważnych ośrodków cywilizacji w galaktyce. Gracz kieruje poczynaniami młodego awanturnika Rena Otani, który za sprawą swej towarzyszki – Yishy – wplątany zostaje w intrygę uknutą przez jedną z najpotężniejszych kosmicznych frakcji. Rozgrywka pozwala m.in. na pilotowanie statków kosmicznych i uczestnictwo w widowiskowych bitwach, wypełnianie zlecanych misji, a także handlowanie cennymi towarami. W porównaniu z wcześniejszymi odsłonami serii, twórcy X Rebirth zdecydowali się na uproszczony interfejs użytkownika oraz system sterowania dostosowany do obsługi z pomocą gamepada.

PC

X3: Albion Prelude
X3: Albion Prelude

Symulacje 15 grudnia 2011

X3: Albion Prelude to kolejna odsłona znanego cyklu symulatorów kosmicznych, w którym zadaniem gracza jest handel, walka oraz eksploracja dziesiątek systemów gwiezdnych. Tytuł stanowi fabularny wstęp dla gry X Rebrith i przedstawia wydarzenia poprzedzające przedstawioną w niej historię.

PC

X3 Konflikt Terrański
X3 Konflikt Terrański

Symulacje 17 października 2008

X3: Terran Conflict to kolejna odsłona znanej serii space-simów, czyli symulatorów, których akcja rozgrywana jest w odległej przyszłości, a zadaniem gracza staje się szeroko pojęta eksploracja przestrzeni kosmicznej.

PC

X3 Reunion
X3 Reunion

Symulacje 28 października 2005

X3 Reunion jest trzecią, pełnoprawną odsłoną cyklu kosmicznych symulatorów, zapoczątkowanego w 1999 roku przez grę X-Beyond the Frontier. Fabuła kontynuuje wątki przedstawione w X2 The Threat. Gracz wciela się w postać kapitana Julesa Brennana, który wikła się w konflikt z rasą Kha'ak i nie mniej groźnymi Xenonami. Podobnie jak w poprzednich grach z serii twórcy postawili na dużą swobodę w eksploracji uniwersum X.

PC

X2 The Threat
X2 The Threat

Symulacje 1 grudnia 2003

X2 The Threat to kontynuacja przebojowego symulatora kosmicznego X Beyond the Frontier, stworzonego przez niemiecką firmę Egosoft. Akcja gry ponownie osadzona została we wszechświecie X, a gracze mają okazję przemierzać odległe galaktyki na pokładzie futurystycznych statków kosmicznych. Twórcy zadbali o wciągającą fabułę, wprowadzając równocześnie bardziej rozbudowane opcje związane z walką, prowadzeniem handlu i eksploracją przestrzeni.

PC

X: Beyond the Frontier
X: Beyond the Frontier

Symulacje 28 stycznia 2000

X-Beyond the Frontier to futurystyczny symulator lotu statkiem kosmicznym przygotowany przez studio Egosoft. Gracze wcielają się w postać Kyle'a Brennana, pilota testowego, który na skutek awarii tunelu czasoprzestrzennego przedostaje się do zupełnie nieznanego wszechświata X. Ziemianin wikła się w konflikt pomiędzy rasami obcych. Rozgrywka łączy elementy symulatora lotu oraz strategii ekonomicznej.

PC