Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Crusader Kings - seria gier

Crusader Kings III
Crusader Kings III

Strategiczne 2020

Trzecia część serii gier strategicznych rozwijanej przez firmę Paradox Interactive. W Crusader Kings 3 stajemy na czele średniowiecznej dynastii, którą kontrolujemy na przestrzeni kolejnych pokoleń, stopniowo zwiększając jej wpływy. Tytuł pozwala zarówno na zabawę w pojedynkę, jak i na multiplayerową rozgrywkę.

PC

Crusader Kings: Chronicles
Crusader Kings: Chronicles

Przygodowe 20 lipca 2016

Poboczna odsłona popularnej pecetowej serii strategicznej firmy Paradox, zrealizowana w formie mobilnej paragrafówki z elementami RPG. Fabuła Crusader Kings: Chronicles, opracowana przez autora powieści historycznych i fantasy M. Harolda Page'a, przenosi nas w czasy średniowiecza, w sam środek konfliktu między Szkotami i Brytyjczykami. W grze wcielamy się w postać młodego szlachcica imieniem Guy de Rose, który otrzymuje w spadku po ojcu potężny zamek i musi ugruntować swoją pozycję, zyskać szacunek ludności oraz pokrzyżować plany wroga, pragnącego przejąć jego majątek. Mechanizmy zabawy nie odbiegają od standardów gatunku, a rozgrywka sprowadza się do śledzenia w dużym stopniu nieliniowej fabuły i reagowania na zachodzące wydarzenia poprzez wybieranie jednej z dostępnych możliwości działania. Spory nacisk położono też na tworzenie i utrzymywanie relacji z innymi postaciami. Całość wzbogacają lekkie elementy RPG, dzięki którym możemy rozwijać poszczególne statystyki naszego bohatera.

ANDiOS

Crusader Kings II: Mroczne Wieki
Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Strategiczne 14 lutego 2012

Kontynuacja wydanej w 2004 roku rozbudowanej gry strategicznej Crusader Kings, stanowiącej osadzoną w realiach średniowiecznych spin-offową odsłonę popularnej serii Europa Universalis, rozwijanej od ponad dekady przez studio Paradox. Akcja gry osadzona jest w XI wieku, a my wcielamy się w dobrze sytuowanego chrześcijańskiego szlachcica, którego celem jest przeprowadzenie swojej dynastii przez mroczne czasy średniowiecza. Podczas zabawy odpowiedzialni jesteśmy za szereg aspektów funkcjonowania naszego królestwa: społecznych, militarnych, dyplomatycznych, religijnych czy feudalnych. Najbardziej zauważalną zmianą w porównaniu do poprzedniczki jest znaczące rozbudowanie aspektu psychologicznego, dzięki któremu większą rolę odgrywać będą relacje społeczne oraz indywidualne motywacje naszych poddanych. Inne zmiany dotknęły m.in. obecności baronów zarządzających prowincjami, usług nadwornego szpiega, zwiększenia roli kobiet czy rozbudowania stosunków z Kościołem.

PC

Europa Universalis: Mroczne Wieki
Europa Universalis: Mroczne Wieki

Strategiczne 18 kwietnia 2004

Kontynuacja (i zarazem spin-off) wydanej w 2001 roku gry strategicznej Europa Universalis II, koncentrującej się na losach świata w ciągu 400 lat (1419-1820). Pod względem ram czasowych, gra Crusader Kings (dostępna w Polsce pod nazwą Europa Universalis: Mroczne Wieki) stanowi swoisty prolog do wspomnianej pełnoprawnej odsłony cyklu, cofając graczy znacznie wcześniej i pozwalając im pokierować losami mocarstw europejskich w okresie 1066-1419 r. Podobnie jak w przypadku poprzedniczki, gra stanowi wierną symulację ówczesnej sceny politycznej, uwzględniającą typowe dla opisywanego okresu zależności dyplomatyczne, społeczne, militarne, religijne i feudalne. Największa różnica między obiema grami polega zaś na tym, że w Crusader Kings położono nacisk nie na sam rozwój państwa, ale stopniowe budowanie prestiżu oraz strefy wpływów swojej dynastii. Sporą innowację stanowi też nowy system walki, wiernie oddający różnice w sile ataku jednostek poszczególnych państw.

PC