Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Carmageddon - seria gier

Seria zręcznościowych wyścigów samochodowych nastawionych na widowiskową jazdę i destrukcję otoczenia. Cykl wykreowany został przez brytyjskie studio Stainless Games, które sprawuje pieczę nad jego rozwojem.

Początku serii Carmageddon sięgają lat połowy lat 90. ubiegłego wieku i niezrealizowanego projektu 3D Destruction Derby. Pierwsza gra z cyklu – Carmageddon ukazała się w 1997 roku na komputerach PC (konwersje na inne platformy sprzętowe powstały kilka lat później). Dzieło studia Stainless Games szybko znalazło rozgłos za sprawą wzbudzającej duże kontrowersje mechaniki rozgrywki. Zaledwie rok później wydana została kontynuacja - Carmageddon 2: Carpocalypse Now, a w 2000 roku gracze doczekali się premiery trzeciej odsłony serii - Carmageddon TDR 2000. Dalszy rozwój marki został zatrzymany na kilkanaście lat. Dopiero w 2012 roku, dzięki wsparciu użytkowników platformy finansowania społecznościowego Kickstarter, twórcom udało się zdobyć fundusze (ponad 600 tys. dolarów) potrzebne do ukończenia prac nad rebootem serii - Carmageddon: Reincarnation.

Fabuła gier z cyklu Carmageddon inspirowana jest kultowym filmem Death Race 2000 z 1975 roku. Gracze wcielają się w role kierowców uczestniczących w niezwykle niebezpiecznych wyścigach samochodowych, w których nie obowiązują żadne reguły. Zabawa skupia się na rozwijaniu szaleńczych prędkości i niszczeniu konkurencyjnych aut.

Tym, co wywołuje największe kontrowersje jest mechanika rozgrywki, która nagradza m.in. rozjeżdżanie przechodniów i zwierząt. W efekcie pierwsza odsłona serii spotkała się z negatywnymi opiniami organizacji cenzorskich, co wymusiło zmianę klasyfikacji wiekowej, a w niektórych krajach nawet zastąpienie zbyt drastycznych scen (np. w kopiach gry przeznaczonych na rynek brytyjski przechodnie zastąpieni zostali przez zombie i roboty).

Carmageddon: Crashers
Carmageddon: Crashers

Wyścigi 7 sierpnia 2017

Mobilna odsłona znanej serii gier wyścigowych Carmageddon, słynącej z wszechobecnej, groteskowej przemocy i czarnego humoru. Produkcję opracowali twórcy oryginału, tzn. studio Stainless Games. Carmageddon Crashers różni się od tradycyjnych gier z cyklu tym, że zamiast klasycznych wyścigów otrzymujemy nietypową odmianę drag racingu. Jednak w tym przypadku samochody startują z przeciwstawnych stron toru i pędzą w swoją stronę aż do momentu zderzenia czołowego. O tym, kto wyjdzie z tej kraksy zwycięsko, decyduje prędkość oraz statystyki aut. Sama rozgrywka nie różni się zbytnio od innych przedstawicieli gatunku – gracz nie ma możliwości skręcania, a kontrola nad autem sprowadza się do zmiany biegów w odpowiednim momencie oraz lekkiego modyfikowania toru jazdy. Carmageddon Crashers oferuje szeroki zestaw aut, które da się w dużym stopniu modyfikować poprzez montowanie coraz lepszych części oraz zmianę wyglądu maszyny. Istotną rolę odgrywa także pozyskiwanie sponsorów.

ANDiOS

Carmageddon: Max Damage
Carmageddon: Max Damage

Akcji 5 lipca 2016

Kolejna odsłona zapoczątkowanej jeszcze w 1997 roku brutalnej i kontrowersyjnej serii wyścigowej, w której oprócz wyników czysto sportowych liczy się także ilość dokonanych zniszczeń i rozjechanych przechodniów. Za powstanie gry odpowiadają twórcy wszystkich dotychczasowych części serii ze studia Stainless Games, znanego także za sprawą kilku odsłon cyklu Magic: The Gathering. Mechanika zabawy w Carmageddon: Max Damage nie odbiega w sposób znaczący od rozwiązań znanych z jej poprzedniczek. W grze bierzemy więc udział w morderczych zawodach samochodowych, w których walczymy nie tylko o zwycięstwo, ale także o życie. Rozgrywka ma charakter czysto zręcznościowy, a do naszej dyspozycji oddano spory wachlarz zróżnicowanych map i pojazdów oraz ponad 90 różnorodnych power-upów, które znaleźć możemy na arenach wyścigowych. Gra pozwala na zabawę w kilku trybach rozgrywki single- i multiplayer o odmiennych warunkach zwycięstwa.

PCPS4XONE

Carmageddon: Reincarnation
Carmageddon: Reincarnation

Wyścigi 21 maja 2015

Zręcznościowe wyścigi samochodowe, stanowiące kolejną odsłonę kontrowersyjnej serii Carmageddon. Gra wyprodukowana została przez studio Stainless Games przy wsparciu finansowym ze strony użytkowników platformy crowdfundingowej Kickstarter. Podobnie jak w pierwowzorze z 1997 roku, Carmadeggon: Reincarnation pozwala graczom wziąć udział w niezwykle krwawych wyścigach, w których liczy się nie tylko prześcignięcie rywali do mety, ale także spowodowanie jak największych zniszczeń i strat wśród przypadkowych przechodniów. Zastosowany w grze model jazdy ma stricte zręcznościowy charakter, podobnie jak system uszkodzeń pojazdów. W porównaniu do poprzedniczek, rozgrywka została jednak mocno urozmaicona, co przejawia się m.in. w znacznie bardziej rozbudowanych mapach, pełnych sekretnych miejsc i zróżnicowanych power-upów oraz sporym wachlarzu niezwykle oryginalnych bohaterów i ich samochodów, wśród których znalazły się zarówno pojazdy znane z poprzednich części serii, jak i całkiem nowe.

PC

Carmageddon TDR 2000
Carmageddon TDR 2000

Wyścigi 10 października 2000

Kolejna odsłona brutalnej i bardzo kontrowersyjnej serii gier wyścigowych. Podobnie jak w pierwowzorze liczy się przede wszystkim destrukcja i efektowne rozjeżdżanie przechodniów. Całość przeznaczona jest głównie do rozgrywek wieloosobowych, podczas których gracze mogą rywalizować ze sobą na wielu unikalnych trasach.

PC

Carmageddon 2: Carpocalypse Now
Carmageddon 2: Carpocalypse Now

Wyścigi 8 listopada 1998

Kontynuacja brutalnej i bardzo kontrowersyjnej gry wyścigowej. Podobnie jak w pierwowzorze liczy się destrukcja i efektowne rozjeżdżanie przechodniów. Podczas gdy same wyścigi schodzą na drugi plan. Wyścigi rozgrywają się na 32 trasach, po których rozbijamy się jednym z dwudziestu samochodów.

PC

Carmageddon
Carmageddon

Wyścigi 13 kwietnia 1997

Gra, która przeszła do historii dzięki ogromnej grywalności i brutalności. To wyścigi samochodowe, które pozwalają zjechać kierowcom z wytyczonej trasy na chodnik i rozpocząć demolkę...

PCANDiOS