Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Age of Wonders - seria gier

Wykreowany przez holenderskie studio Triumph cykl strategii turowych w konwencji fantasy. Marka uznawana bywa za „duchową następczynię” serii Master of Magic.

Za ojca cyklu Age of Wonders uznaje się Lennarta Sasa, współwłaściciela Triumph Studios. Pierwsza odsłona serii trafiła do sklepów w 1999 roku (w Europie gra wydana została dopiero w 2000 roku). Produkcja inspirowana m.in. strategiami Master of Magic oraz Heroes of Might & Magic nie przyniosła wielkiego sukcesu kasowego, ale spodobała się miłośnikom klasycznych turówek. Na kontynuację – Age of Wonders 2: The Wizard's Throne gracze musieli poczekać trzy lata. Deweloperzy mieli w planach również rozszerzenie, które ostatecznie ujrzało światło dzienne w 2003 roku jako samodzielna gra - Age of Wonders: Shadow Magic. Nie licząc wydanej w 2010 roku antologii, rozwój serii wstrzymany został na kilka lat. Trzecia, pełnoprawna odsłona cyklu – Age of Wonders III oficjalnie zapowiedziana została w 2013 roku.

Akcja wszystkich gier z serii Age of Wonders toczy się w świecie fantasy zamieszkałym przez humanoidalne istoty różnych ras (m.in. elfy i orków). Osią fabuły jest najczęściej wojna pomiędzy zwaśnionymi frakcjami. Gracz wciela się w rolę maga kierującego poczynaniami jednej ze stron, a pod jego komendą znajdują się bohaterowie i jednostki.

Rozgrywka skupia się na pozyskiwaniu surowców, rozbudowywaniu kontrolowanych miast, werbowaniu jednostek, wynajmowaniu herosów i kupowaniu zaklęć. Ważnym elementem zabawy jest walka toczona w systemie turowym. Uzupełnieniem kampanii solowej jest tryb multiplayer pozwalający na grę z żywymi przeciwnikami na tym samym komputerze lub poprzez sieć LAN/Internet.

Trzy pierwsze odsłony cyklu posiadały prostą, choć estetycznie wykonaną grafikę 2D z rzutem izometrycznym. Dopiero w Age of Wonders III oprawa wizualna zyskała trzeci wymiar. Na uwagę zasługuje również ścieżka dźwiękowa gier z utworami takich artystów jak Michiel van den Bos (Deus Ex, Unreal i inne).

Age of Wonders: Planetfall
Age of Wonders: Planetfall

Strategiczne 6 sierpnia 2019

Spin-off cyklu strategii turowych Age of Wonders, który zabiera nas w podróż do uniwersum science fiction. Gracz przejmuje kontrolę nad upadłym imperium, by wyprowadzić je z mroków galaktycznego średniowiecza i poprowadzić ku lepszej przyszłości. W Age of Wonders: Planetfall można grać tak w pojedynkę, jak i w trybie multiplayer.

PCPS4XONE

Age of Wonders III
Age of Wonders III

Strategiczne 31 marca 2014

Osadzona w realiach fantasy gra strategiczna, stanowiąca czwartą odsłonę cyklu wykreowanego i rozwijanego przez holenderskie studio Triumph Software. Age of Wonders III przenosi graczy do fantastycznego świata, w którym rozmaite rasy i ugrupowania walczą o władzę. Fabularyzowana kampania główna w grze skupia się na rywalizacji dwóch zwaśnionych frakcji – Imperium Wspólnoty oraz Trybunału Wysokich Elfów. Rozgrywka w Age of Wonders III to miks elementów strategii oraz cRPG. Gracze zarządzają swoim królestwem, ale także eksplorują mapę, odkrywają nowe lokacje, spotykają bohaterów niezależnych i uczestniczą w bitwach. Gra oferuje kilka wariantów zabawy dostępnych w trybie jedno- i wieloosobowym. W odróżnieniu od wcześniejszych części cyklu, „trójka” posiada trójwymiarową oprawę graficzną.

PC

Age of Wonders: Antologia
Age of Wonders: Antologia

Strategiczne 19 maja 2006

Specjalna edycja cyklu Age of Wonders, w skład której wchodzą: Age of Wonders, Age of Wonders: Magia Cienia oraz Age of Wonders II: Tron Czarnoksiężnika.

PC

Age of Wonders: Magia Cienia
Age of Wonders: Magia Cienia

Strategiczne 22 lipca 2003

Trzecia odsłona popularnego cyklu turówowych strategii fantasy wzbogaconych elementami RPG autorstwa zespołu Triumph Studios. W porównaniu z częścią drugą wprowadzono trzy zupełnie nowe nacje oraz kilkadziesiąt dodatkowych zaklęć, artefaktów (istnieje opcja projektowania własnych przedmiotów) i typów krajobrazu.

PC

Age of Wonders II: Tron Czarnoksiężnika
Age of Wonders II: Tron Czarnoksiężnika

Strategiczne 12 czerwca 2002

Przenieś się w świat pełen magii, fantastycznych potworów i smoków. Zostań władcą jednej z wielu charakterystycznych nacji i tak pokieruj jej działaniami by pokonała wszystkich zagrażających jej wrogów oraz przywróciła harmonię w świecie.

PC

Age of Wonders
Age of Wonders

Strategiczne 25 listopada 1999

Strategia turowa rozgrywająca się w świecie fantasy, która czerpie garściami z takich serii jak King’s Bounty oraz Heroes of Might and Magic. W produkcji wcielamy się w przywódcę jednej z dwunastu ras i rozpoczynamy wielką przygodę. Podczas zabawy przemierzamy mapę, walczymy i rozwijamy bohatera oraz podległą mu armię. Tytuł nie zyskał wielkiej sławy, ale zdaniem wielu graczy nie ustępuje wspomnianemu Heroes of Might and Magic.

PC