Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Age of Wonders - seria gier

Cykl strategii turowych, wykreowany przez holenderskie Triumph Studios. Marka Age of Wonders bywa uznawana za „duchową następczynię” serii Master of Magic.

Za ojca serii uznaje się Lennarta Sasa, współwłaściciela Triumph Studios. Pierwsze Age of Wonders trafiło do sklepów w 1999 roku (w Europie gra została wydana dopiero w 2000 roku). Produkcja, inspirowana m.in. strategiami Master of Magic oraz Heroes of Might & Magic, nie odniosła wielkiego sukcesu kasowego, ale przypadła do gustu miłośnikom klasycznych „turówek”. Na kontynuację – Age of Wonders II: The Wizard's Throne – gracze musieli poczekać trzy lata. Deweloperzy mieli w planach również rozszerzenie, które ostatecznie ujrzało światło dzienne w 2003 roku jako samodzielna gra – Age of Wonders: Shadow Magic. Nie licząc wydanej w 2010 roku antologii, rozwój serii wstrzymany został na blisko 11 lat. Pełnoprawna trzecia odsłona cyklu – Age of Wonders III – zadebiutowała bowiem dopiero w 2014 roku; jej sukces artystyczny i komercyjny sprawił jednak, że marka w końcu ugruntowała swoją obecność na rynku. Niemniej, stworzenie kolejnej produkcji spod szyldu Age of Wonders zajęło twórcom ponad 5 lat. W 2019 roku na sklepowych półkach pojawił się spin-off serii, czyli Age of Wonders: Planetfall. Pełnoprawne Age of Wonders 4 natomiast trafiło do sprzedaży w 2023 roku.

Akcja gier z serii Age of Wonders toczy się w świecie fantasy (wyjątek stanowi Age of Wonders: Planetfall, które zabiera nas do uniwersum science fiction), zamieszkiwanym przez humanoidalne istoty różnych ras (m.in. elfy i orków). Osią fabuły jest najczęściej wojna pomiędzy zwaśnionymi frakcjami. Gracz wciela się w rolę maga kierującego poczynaniami jednej ze stron, a pod jego komendą znajdują się bohaterowie i jednostki.

Rozgrywka, podczas której akcję oglądamy z lotu ptaka, skupia się na pozyskiwaniu surowców, rozbudowie kontrolowanych miast, werbowaniu jednostek i wynajmowaniu herosów, kupowaniu zaklęć, a także na toczeniu wojen i podbijaniu nowych ziem. Ważnym elementem zabawy starcia toczone w trybie turowym. Uzupełnieniem kampanii dla pojedynczego gracza jest tryb multiplayer, pozwalający na grę z żywymi przeciwnikami (w zależności od części serii – na tym samym komputerze, w sieci lokalnej lub przez Internet).

Trzy pierwsze odsłony cyklu posiadały prostą, choć estetycznie wykonaną grafikę 2D. Dopiero w Age of Wonders III oprawa wizualna zyskała trzeci wymiar. Na uwagę zasługują również klimatyczne soundtracki, pod którymi podpisuje się Michiel van den Bos (znany również z takich gier, jak Deus Ex czy Unreal).

Age of Wonders 4
Age of Wonders 4

Strategiczne 2 maja 2023

Czwarta pełnoprawna odsłona osadzonej w realiach fantasy kultowej serii strategii turowych od Triumph Studios. Wydaniem gry Age of Wonders 4 zajęła się firma Paradox Interactive. Gra oferuje zarówno kampanię, jak i rozbudowany kreator światów.

PCPS5XSX

Age of Wonders: Planetfall
Age of Wonders: Planetfall

Strategiczne 6 sierpnia 2019

Spin-off cyklu strategii turowych Age of Wonders, który zabiera nas w podróż do uniwersum science fiction. Gracz przejmuje kontrolę nad upadłym imperium, by wyprowadzić je z mroków galaktycznego średniowiecza i poprowadzić ku lepszej przyszłości. W Age of Wonders: Planetfall można grać tak w pojedynkę, jak i w trybie multiplayer.

PCPS4XONE

Age of Wonders III
Age of Wonders III

Strategiczne 31 marca 2014

Osadzona w realiach fantasy gra strategiczna, stanowiąca czwartą odsłonę cyklu wykreowanego i rozwijanego przez holenderskie studio Triumph Software. Age of Wonders III przenosi graczy do fantastycznego świata, w którym rozmaite rasy i ugrupowania walczą o władzę. Fabularyzowana kampania główna w grze skupia się na rywalizacji dwóch zwaśnionych frakcji – Imperium Wspólnoty oraz Trybunału Wysokich Elfów. Rozgrywka w Age of Wonders III to miks elementów strategii oraz cRPG. Gracze zarządzają swoim królestwem, ale także eksplorują mapę, odkrywają nowe lokacje, spotykają bohaterów niezależnych i uczestniczą w bitwach. Gra oferuje kilka wariantów zabawy dostępnych w trybie jedno- i wieloosobowym. W odróżnieniu od wcześniejszych części cyklu, „trójka” posiada trójwymiarową oprawę graficzną.

PC

Age of Wonders: Antologia
Age of Wonders: Antologia

Strategiczne 19 maja 2006

Specjalna edycja cyklu Age of Wonders, w skład której wchodzą: Age of Wonders, Age of Wonders: Magia Cienia oraz Age of Wonders II: Tron Czarnoksiężnika.

PC

Age of Wonders: Magia Cienia
Age of Wonders: Magia Cienia

Strategiczne 22 lipca 2003

Trzecia odsłona popularnego cyklu turówowych strategii fantasy wzbogaconych elementami RPG autorstwa zespołu Triumph Studios. W porównaniu z częścią drugą wprowadzono trzy zupełnie nowe nacje oraz kilkadziesiąt dodatkowych zaklęć, artefaktów (istnieje opcja projektowania własnych przedmiotów) i typów krajobrazu.

PC

Age of Wonders II: Tron Czarnoksiężnika
Age of Wonders II: Tron Czarnoksiężnika

Strategiczne 12 czerwca 2002

Przenieś się w świat pełen magii, fantastycznych potworów i smoków. Zostań władcą jednej z wielu charakterystycznych nacji i tak pokieruj jej działaniami by pokonała wszystkich zagrażających jej wrogów oraz przywróciła harmonię w świecie.

PC

Age of Wonders
Age of Wonders

Strategiczne 25 listopada 1999

Strategia turowa rozgrywająca się w świecie fantasy, która czerpie garściami z takich serii jak King’s Bounty oraz Heroes of Might and Magic. W produkcji wcielamy się w przywódcę jednej z dwunastu ras i rozpoczynamy wielką przygodę. Podczas zabawy przemierzamy mapę, walczymy i rozwijamy bohatera oraz podległą mu armię. Tytuł nie zyskał wielkiej sławy, ale zdaniem wielu graczy nie ustępuje wspomnianemu Heroes of Might and Magic.

PC