Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

The Moonwalls

Firma polski producent

Niezależne polskie studio z siedzibą w Szczecinie, założone przez Marcina Makaja – projektanta gier wideo posiadającego tytuły magistra prawa oraz ekonomii. Gry tworzone przez firmę The Moonwalls można znaleźć na komputerach osobistych i konsolach.

Historia

Dzieje studia The Moonwalls sięgają 2011 roku, kiedy to jego założyciel – Marcin Makaj – zajął się tworzeniem aplikacji dla urządzeń mobilnych z systemem iOS. Pierwszą produkcją dużego kalibru opracowaną przez tę firmę było Bohemian Killing, czyli oryginalna przygodówka utrzymana w konwencji dramatu sądowego, budząca pewne skojarzenia z serią Phoenix Wright: Ace Attorney. W lipcu 2016 roku owa pozycja zadebiutowała na komputerach osobistych, natomiast w marcu 2020 trafiła na konsolę Nintendo Switch.

Drugim dziełem The Moonwalls był natomiast Commander ‘85, czyli thriller science fiction utrzymany w stylistyce retro. W przeciwieństwie do Bohemian Killing, którego kampania crowdfundingowa zakończyła się porażką, omawiany tytuł został częściowo ufundowany przez graczy na platformie Kickstarter. We wrześniu 2020 roku Commander '85 pojawił się na komputerach osobistych oraz Xboksie One; z czasem miał również trafić na Nintendo Switch oraz PlayStation 4.

Pomimo że dorobek studia The Moonwalls może wydawać się skromny, obu jego projektom udało się zdobyć uznanie branży. Bohemian Killing otrzymało bowiem statuetkę za najlepszą fabułę na Pixel Awards 2016, z kolei Commander '85 walczył na Game Connection America 2020 - Indie Development Awards o nagrody w kategoriach Najlepsza gra na PC, Najlepsza hardkorowa gra oraz Najlepsza fabuła. Sam Marcin Makaj jest natomiast znany między innymi z prowadzenia wykładów dotyczących produkcji gier wideo. Zobaczyć go można było między innymi na takich wydarzeniach, jak Game Developers Conference, Game Industry Conference czy rodzima konferencja Mastering the Game.


Gry w produkcji i planach

Commander '85 PS4, Switch2022

Wydawcy gier The Moonwalls

Wydawcy gier wyprodukowanych przez The Moonwalls:


Ultimate Games

IQ Publishing