Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Acid Wizard Studio

Firma polski producent wydawca

Niezależne polskie studio deweloperskie, którego siedziba mieści się w Warszawie. Firma zajmuje się tworzeniem gier na komputery osobiste, a jej debiutancki projekt, czyli survival horror Darkwood, zadebiutował w 2017 roku.

Historia

Historia ekipy Acid Wizard Studio rozpoczyna się w 2013 roku, kiedy to firma została założona przez trzech deweloperów – Gustawa Stachaszewskiego, Artura Kordasa oraz Jakuba Kucia; pierwszy z nich wziął na siebie obowiązki programisty, drugi zajmował się sferą artystyczną, muzyką oraz warstwą dźwiękową, z kolei trzeci objął stanowisko animatora.

Swoje pierwsze dzieło twórcy opracowali w 2013 roku – mowa o grze Kevin Costner`s Tatanka Simulator 2013, stworzonej w trakcie imprezy Global Game Jam 2013; produkcja nigdy nie doczekała się oficjalnego wydania. W marcu 2013 roku ekipa podzieliła się z graczami strzępkami informacji na temat swojego debiutanckiego, komercyjnego projektu. Niedługo później autorzy rozpoczęli zbiórkę crowdfundingową w serwisie Indiegogo, której sukces (zespołowi udało się zebrać czterdzieści tysięcy dolarów) pozwolił na jego sfinansowanie.

Darkwood, bo takie miano nosiła owa produkcja, zadebiutował w ramach Wczesnego Dostępu w 2014 roku. Przez kolejne trzy lata tytuł powstawał przy udziale graczy, by ostatecznie trafić do sprzedaży w 2017 roku. Mowa o survival horrorze, którego akcja toczyła się w proceduralnie generowanym świecie o otwartej strukturze. Rozgrywka została podzielona na dwa etapy – za dnia kontrolowany przez nas bohater mógł udać się na eksplorację pobliskiego lasu w poszukiwaniu surowców i rozmaitych materiałów, by w dalszej kolejności wykorzystać je do tworzenia barykad i pułapek oraz ulepszania posiadanego ekwipunku. Wszystko po to, by po zapadnięciu zmroku móc zabarykadować się w domu i bronić przed atakami sił ciemności. Co ciekawe, te traumatyczne doświadczenia nie pozostawały bez wpływu na psychikę protagonisty, który z czasem pogrążał się w szaleństwie objawiającym się poprzez halucynacje. Sprawę dodatkowo komplikował fakt, że śmierć miała tu charakter permanentny – niemniej niektóre umiejętności zdobyte w trakcie poprzedniej sesji były przenoszone na następne wcielenie bohatera, co w pewnym stopniu ułatwiało zmagania przy kolejnych podejściach.

Jako ciekawostkę należy dodać, że niedługo po premierze deweloperzy podjęli decyzję o udostępnieniu tej produkcji w serwisie The Pirate Bay. Jak sami stwierdzili, chcieli w ten sposób nie tylko położyć kres prośbom o przesłanie kluczy aktywacyjnych do gry, jakie otrzymywali od osób podszywających się pod dziennikarzy branżowych, blogerów oraz youtuberów, lecz także umożliwić zabawę fanom, którzy nie mogli sobie pozwolić na jej zakup w pełnej cenie.


Acid Wizard Studio: wyprodukowane gry

Darkwood

Darkwood

Wydawcy gier Acid Wizard Studio

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Acid Wizard Studio:


Crunching Koalas

Wyprodukowane gry

Wydane gry

Darkwood2017