Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

DLC i dodatki do gry Half-Life (PC)

PC

Dodatki do Half-Life

Half-Life: Blue Shift
Half-Life: Blue Shift

dodatek do gry14 czerwca 2001

Drugi, choć tym razem samodzielny, dodatek do gry Half-Life, opracowany po raz kolejny przez amerykańskie studio Gearbox Software pod czujnym okiem twórców oryginału. Kolejny epizod to także kolejne spojrzenie na te same wydarzenia. Tym razem ukazano je z perspektywy strażnika kompleksu Black Mesa, którego zadaniem jest zbadanie zastrzeżonych pomieszczeń laboratorium i ocalenie pozostałych przy życiu naukowców. Jak łatwo się domyślić, podczas swej misji stawi on czoła atakującym bazę istotom z innego wymiaru oraz próbującym zaprowadzić porządek oddziałom wojska. Pod względem technicznym Blue Shift wprowadza szereg nowości, takich jak usprawniona sztuczna inteligencja i jakość animacji. Integralną częścią rozszerzenia jest tzw. High Definition Pack, uaktualniający modele postaci i broni we wszystkich poprzednich epizodach cyklu. Jeszcze bardziej rozbudowany tryb wieloosobowy pozwala zaś na jednoczesną zabawę nawet do 32 graczy.

Half-Life: Counter-Strike
Half-Life: Counter-Strike

dodatek do gry23 listopada 2000

Wieloosobowa modyfikacja kultowego Half-Life’a, przygotowana przez twórców oryginału ze studia Valve Software. Gra jest taktyczną strzelaniną FPP, w której naprzeciw siebie stają dwie drużyny, reprezentujące terrorystów oraz wyspecjalizowane oddziały antyterrorystyczne. Każda z ekip ma do dyspozycji dedykowany arsenał broni, którą przygotowano w oparciu o oryginalne wyposażenie oddziałów specjalnych z różnych państw (jak Navy Seals, GSG9, GIGN czy SAS). Do wyboru mamy trzy podstawowe tryby rozgrywki, polegające – w zależności od wybranej strony – na podkładaniu lub rozbrajaniu bomb, uwalnianiu zakładników bądź dokonywaniu zamachów na ważne osobistości. Kolejne udane misje premiowane są gotówką, dzięki której możemy kupować nową broń oraz elementy wyposażenia żołnierzy. Counter-Strike doczekał się niezliczonej wręcz ilości fanowskich modyfikacji, zaś w wydaniach oficjalnych najczęściej łączony jest z multiplayerowymi dodatkami do macierzystego Half-Life’a.

Half-Life: Opposing Force
Half-Life: Opposing Force

dodatek do gry3 grudnia 1999

Oficjalne rozszerzenie do gry Half-Life – bestsellerowego debiutu firmy Valve z 1998 roku. Na twórców dodatku wybrane zostało młode, lecz założone przez doświadczonych deweloperów studio Gearbox Software. Fabuła Opposing Force przedstawia znane z pierwowzoru wydarzenia z zupełnie innej perspektywy. W grze wcielamy się bowiem w jednego z przeciwników Gordona Freemana – żołnierza piechoty morskiej, wysłanego do zatuszowania incydentu w laboratoriach Black Mesa. Nasz protagonista szybko zdaje sobie sprawę, że misja jego oddziału jest misją z góry przegraną i postanawia rozpocząć własną walkę o życie, stając oko w oko z nowo odkrytą rasą obcych oraz innymi przeciwnikami. Na szczęście dysponuje on całkiem pokaźnym arsenałem broni, w tym eksperymentalną bronią obcych. Pod względem mechaniki rozgrywka nie odbiega od modelu znanego z Half-Life. Rozbudowaniu uległy jednak opcje rozgrywki wieloosobowej, którą wzbogacono o nowe poziomy, bronie oraz tryby zabawy.

Team Fortress Classic
Team Fortress Classic

dodatek do gry25 lutego 1999

Przeznaczona wyłącznie do rozgrywki wieloosobowej taktyczna gra akcji, opracowana przez twórców Half-Life’a – amerykańskie studio Valve. Produkcja rozpoczęła swój żywot jako modyfikacja legendarnego Quake’a, lecz po wykupieniu przez Valve praw do tytułu, efekty dotychczasowych prac twórców przeniesiono na silnik Half-Life’a i udostępniono jako darmowy dodatek do tejże gry. Rozgrywka w Team Fortress polega na rywalizacji dwóch drużyn, złożonych z żołnierzy należących do dziewięciu różnych klas (np. snajpera, medyka, inżyniera czy szpiega). Dzięki takiemu rozwiązaniu, podczas meczu każdy z graczy ma do spełnienia swoją własną rolę, a kluczem do zwycięstwa okazuje się ścisła współpraca wszystkich członków drużyny. Zabawa przeznaczona jest dla maksymalnie 32 osób i toczy się w czterech głównych trybach. Prócz klasycznego Capture the Flag, gracze rywalizują o konkretne punkty mapy (Territorial Control), eskortują ważną osobistość (VIP) bądź toczą walkę o piłkę w zabawnym trybie Football.