Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Lot samolotem - czego nie można mieć w bagażu podręcznym?

14.09.2009 13:28
1
Snakepit
25
Legend

Lot samolotem - czego nie można mieć w bagażu podręcznym?

Pytanie jak w temacie, za 6 godzin jadę na lotnisko i frrrunę sobie w siną dal. Co mogę a czego nie mogę mieć w bagażu podręcznym? Planuje aparat, jakiegoś małego jaśka jakbym przysypiał, książkę, mp3 gdzieś w kieszonce, jakieś tic tacki czy inne gumy do żucia, tabletki od bólu głowy...

Co zrobić z kluczami do mieszkania? Wsadzić do normalnej torby? Rozumiem, że perfumy, dezodoranty, szampon i ogólnie kosmetykę też do głównego bagażu?

14.09.2009 13:32
2
odpowiedz
jasonxxx
98
Szeryf

Wszystko co w pojemnikach (napoje, dezodoranty, itp) lepiej do głównego bagażu. Reszta z tego co wymieniłeś spokojnie, a ogólnie to na zasadzie zdrowego rozsądku; czyli do kluczy się nie powinni przyczepić, do noży sprężynowych owszem.

Miłego lotu :)

14.09.2009 13:36
3
odpowiedz
Snakepit
25
Legend

dziekować :) właśnie problem mam z tymi kluczami bo jak będę wracał do domu to nikogo nie będzie więc klucze musze mieć. I tu pytanie co zrobić jak się przyczepią jak będę je miał przy sobie. :)

14.09.2009 13:37
4
odpowiedz
Jeckyl
94
Nieuk

PRZEWÓZ ARTYKUŁÓW NIEBEZPIECZNYCH

Wiele artykułów, pozornie niegroźnych, może stwarzać poważne ryzyko dla pasażerów i samolotu. Międzynarodowe przepisy zabraniają lub ograniczają przewóz takich artykułów na pokładach samolotów.

Ze względów bezpieczeństwa niżej wymienione artykuły nie mogą być przewożone w bagażu podręcznym: broń lub części do broni; materiały wybuchowe, np. amunicja, petardy, sztuczne ognie, kapiszony; ostre przedmioty metalowe, np. scyzoryki, sztylety, szable; materiały łatwopalne stałe i ciekłe, np. spirytus, gaz do zapalniczek; rozpuszczalniki, farby, zapałki; gazy sprężone, np. aerozole z palną zawartością; substancje trujące, np. pestycydy; substancje powodujące korozję; inne przedmioty niebezpieczne, np. charakteryzujące się silnym polem magnetycznym.

Ze względów bezpieczeństwa niżej wymienione artykuły nie mogą być przewożone w bagażu rejestrowanym: materiały wybuchowe, np. petardy, sztuczne ognie; materiały łatwopalne stałe i ciekłe, np. spirytus, gazdo zapalniczek, rozpuszczalniki, farby, zapałki; materiały radioaktywne; gazy sprężone, np. aerozole z palną zawartością; substancje trujące, np. pestycydy; substancje powodujące korozję; inne przedmioty niebezpieczne, np. charakteryzujące sięsilnym polem magnetycznym.

UWAGA! Powyższe listy artykułów niebezpiecznych nie są kompletne. Zaleca się sprawdzenie wszelkich wątpliwości przed podróżą, telefonicznie lub w najbliższym biurze PLL LOT.

UWAGA! PLL LOT nie przyjmują do depozytu ani nie ponoszą odpowiedzialności materialnej za przedmioty niedopuszczone do przewozu, które zostały zakwestionowane podczas kontroli bezpieczeństwa.

UWAGA! W celu ochrony pasażerów przed zagrożeniami powodowanymi przez materiały wybuchowe w płynie, Unia Europejska (UE) wprowadziła nowe zasady bezpieczeństwa ograniczające ilość artykułów w płynie, które pasażerowie mogą przenieść przez punkty kontroli bezpieczeństwa. Dotyczy to pasażerów odlatujących z portów lotniczych UE we wszystkich kierunkach. Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od poniedziałku 6 listopada 2006 r. we wszystkich portach lotniczych UE oraz w Norwegii, Islandii i Szwajcarii, do odwołania.

Pasażerom wolno zabierać ze sobą jedynie niewielkie ilości artykułów w płynie w bagażu podręcznym, w opakowaniach jednostkowych o maksymalnej pojemności 100 ml. Opakowania należy umieścić w jednej przezroczystej torebce plastikowej z możliwością wielokrotnego zamykania. Jeden pasażer może przewozić nie więcej, niż jeden litr płynu

Artykuły w płynie obejmują:

* woda i inne napoje, zupy, syropy;
* kremy, toniki i olejki;
* perfumy;
* aerozole;
* żele, włącznie z żelami do włosów i pod prysznic;
* zawartość pojemników pod ciśnieniem, włącznie z pianką do golenia, innymi piankami i dezodorantami ;
* pasty, włącznie z pastą do zębów;
* mieszanki substancji płynnych i stałych;
* tusz do rzęs;inne przedmioty o podobnej konsystencji.

Aby pomóc w wykrywaniu artykułów w płynie podczas kontroli należy:

* okazać wszystkie posiadane artykuły w płynie osobom przeprowadzających kontrolę w punktach kontroli bezpieczeństwa,
* zdjąć okrycie wierzchnie, które zostanie sprawdzone osobno podczas kontroli osobistej pasażera.
* wyjąć z bagażu podręcznego laptopy i inne duże urządzenia elektryczne. Zostaną one przebadane osobno podczas kontroli osobistej pasażera.

W dalszym ciągu można:
* pakować artykuły w płynie do bagażu oddawanego podczas odprawy bagażowej – nowe przepisy dotyczą tylko bagażu podręcznego;
* posiadać w bagażu podręcznym leki oraz dietetyczne środki spożywcze potrzebne na czas podróży, włącznie z pokarmami dla dzieci. Kontroler może żądać dowodu, że środki te są niezbędne
* kupować artykuły w płynie, takie jak napoje alkoholowe i perfumy w sklepach zlokalizowanych lotniskach UE poza punktami kontroli karty pokładowej, lub na pokładach samolotów latających w barwach linii lotniczych krajów UE.

Jeśli artykuły w płynie zostały zapakowane w specjalną zapieczętowaną torebkę, nie należy jej otwierać przed kontrolą, gdyż z przeciwnym wypadku jej zawartość może zostać skonfiskowana w punkcie kontroli (Osoby podróżujące tranzytem przez lotniska krajów UE nie powinny otwierać takich torebek przed kontrolą na lotnisku transferowym lub ostatnim lotnisku transferowym jeśli jest ich więcej niż jedno).

14.09.2009 13:38
5
odpowiedz
kurzew
75
The Road Warrior

Snakepit---> Klucze zawsze woze przy sobie. Nikt sie nigdy nie przyczepil. Zabieraj spokojnie.

14.09.2009 13:40
6
odpowiedz
Snakepit
25
Legend

dziękuję :) ostatnie pytanie - co z piciem? Liczyć na coś w samolocie czy kitrać buteleczkę gdzieś? Jak to wygląda? ;)))

14.09.2009 13:44
7
odpowiedz
Awerik
62
Backpacker

W podręcznym możesz mieć wszystko poza płynami w pojemnikach powyżej 100 mililitrów (pod warunkiem, że wszystkie mieszczą się do torebki 15x15 cm) i przedmiotami potencjalnie niebezpiecznymi (nożyczki, noże, scyzoryki itp.). Możesz wnosić w nieograniczonej ilości płyny zakupione po przejściu przez security. Miej na uwadze, że pracownicy straży granicznej w Polsce są w ogromnej części niekompetentni i upierdliwi, w moim osobistym rankingu przoduje Wrocław i Katowice jako chyba jedyne na świecie lotniska na których twaróg jest traktowany jako płyn. :) Poznań też ma u mnie ogromnego minusa po tym gdy zostałem tam skierowany na kontrolę tzw. osobistą, która polegała na kompletnym przetrzepaniu bagażu i mnie, na szczęście panowie celnicy odpuścili sobie grzebanie w moim odbycie. :) A ich podejrzenia względem mojej osoby wzbudziła... plakietka linii Emirates którą miałem na bagażu. :)

Kluczy do mieszkania POD ŻADNYM POZOREM nie nadawaj!!! Nie wiem jak w ogóle można wpaść na tak głupi pomysł. Nie wolno również nadawać elektroniki, w szczególności laptopów (po wylądowaniu nie znalazłbyś już go w bagażu).

dziękuję :) ostatnie pytanie - co z piciem? Liczyć na coś w samolocie czy kitrać buteleczkę gdzieś? Jak to wygląda? ;)))
Gdzie lecisz i jaką linią?

14.09.2009 13:46
8
odpowiedz
yasiu
165
Legend

warto latać z dzieckiem, bo można zabrać picie dla siebie pod pozorem brania picia dla niego :) oczywiście dziecko musi być odpowiednio małem.

może nie na temat, ale trasa wro->waw->var i z powrotem była nieco łatwiejsza właśnie dzięki dziecku. nie dość, że kontrola przepuszczała nas szybciej (na okęciu kierowano nas do kolejki dla biznes klasy) to jeszcze mieliśmy 3 a nie 2 miejsca jak przysługuje :)

14.09.2009 13:47
9
odpowiedz
Snakepit
25
Legend

Awerik - O LOL :D

Okęcie - Saloniki, linie Aegean

yasiu - ok pozycze dzieciaka od kolezanki ;P

14.09.2009 13:50
10
odpowiedz
Awerik
62
Backpacker

Aha. Nigdy nie leciałem czarterem, ale z tego co wiem różnie tam bywa, czasami polewają, czasami nie. :) Na wszelki wypadek zawsze możesz sobie kupić coś do picia po security, na Okęciu ceny nie są specjalnie wyższe od tych z centrum miasta.

14.09.2009 13:51
11
odpowiedz
Boroova
73
Gwiazdka

Hohner --> chyba juz chlopaki wyczerpali temat. Ja natomiast polece zazyc tabletke na chorobe lokomcyjna typu Aviomarin czy Lokomotiv. Pomaga przy starcie i ladowaniu (przynajmniej mnie). Albo piwko w samolocie - bedzisz spal jak susel...

14.09.2009 13:53
12
odpowiedz
Snakepit
25
Legend

ok dziękować :)

no Aviomarin to na bank :)

14.09.2009 13:54
13
odpowiedz
Lukis'
98
POZnańska Pyra

Picie tylko w pojemnikach ponizej 100 ml lub ewentualnei mozesz je zakupić w strefie już. Po tylko do strefy nie mozna wniesc a nie na samolot :)

14.09.2009 14:00
😒
14
odpowiedz
Loczek
156
El Loco Boracho

Narkotyków też nie można :(

14.09.2009 14:02
15
odpowiedz
Madril
177
I Want To Believe

Awerik --> A dobrze pamiętam, że w Goteborgu tez Cię sprawdzali dokładniej (nie aż tak, jak w Poznaniu), niż innych? ;>

14.09.2009 14:09
16
odpowiedz
yasiu
165
Legend

to jest tak krótki lot, że piciem nie się co martwić, jak dla mnie przynajmniej :)

14.09.2009 14:09
17
odpowiedz
Awerik
62
Backpacker

Madril ==> Chyba nie, chociaż mówiąc szczerze średnio pamiętam mój powrót z Goteborga. :)

14.09.2009 14:23
18
odpowiedz
Snakepit
25
Legend

yasiu - ze względu na leki którymi się szprycuję muszę bardzo dużo pić :( stąd mały problem, ale jak można kupić picie w "strefie" to lux :)

14.09.2009 14:29
😃
19
odpowiedz
mos_def
109
Senator

Skoro pierwszy raz lecisz samolotem to sie lepiej martw zebys odebrał bagaz na lotnisku - zwlaszcza jesli lecisz na jakies heathrow czy cos podobnie duzego, a nie czy mozesz zabrac klucze ze soba na pokład.

14.09.2009 15:56
20
odpowiedz
Boroova
73
Gwiazdka

Snakepit --> w takim razie pozostaje mi zyczyc ci udanych wakacji i setek milych wspomnien!

P.S. Za wode mineralna 0,5l na lotnisku we Wroclawiu placilem 5zl. Podobnie Cola czy Sprite. Wiec tragedii nie ma.

14.09.2009 16:06
21
odpowiedz
kurzew
75
The Road Warrior

Wroclaw to cholerne lotnisko. Za kazdym razem jestem kierowany na bok jak tylko przeswietla mi bagaz.

14.09.2009 17:22
22
odpowiedz
Awerik
62
Backpacker

Skoro pierwszy raz lecisz samolotem to sie lepiej martw zebys odebrał bagaz na lotnisku - zwlaszcza jesli lecisz na jakies heathrow czy cos podobnie duzego,

Niby dlaczego, skoro leci bezpośrednio?

14.09.2009 17:29
23
odpowiedz
wydolny_pławikonik
0
Konsul

Generalnie mozesz miec 3kg

14.09.2009 17:46
24
odpowiedz
fresherty
43
Jimi Hendrix Rules!

E, z tym bagażem to przesada, chociaż o ile nie masz wyróżniającej się walizki warto ją oznaczyć, np. tworząc wokół rączki pasek taśmy izolacyjnej w jakimśtam kolorze, potem zdziwisz się ile osób ma podobne/takie same walizki jak Ty... ;)

14.09.2009 17:50
25
odpowiedz
wysiu
104

"Generalnie mozesz miec 3kg"
Bzdura. Wszystko zalezy od linii.

14.09.2009 18:40
26
odpowiedz
Snakepit
25
Legend

ogolnie to dzięki za rady, waliza podpisana, zamknieta szczelnie ;) Bagaz podręczny spakowany...o 19 taksówka, tak więc do miłego :)

14.09.2009 18:43
27
odpowiedz
yasiu
165
Legend

kurzew - dziwne :) nigdy - a latam z tego lotniska od 31 lat - nie miałem takiej akcji. owszem, jak byłem mały, każdego ręcznie sprawdzano czujnikami w kabinach, ale to trochę co innego.

14.09.2009 18:46
28
odpowiedz
Lukis'
98
POZnańska Pyra

Generalnie mozesz miec 3kg

Bzdura nigdzie tego nie ma a przyczarterach bagaz główny wagowo nie jest kontrolowany(byle nie było w kazdym po 30kg) a podreczny byle sie luku miescil. to samo w wizzarze. Tylko rainayir ma 10 kg sztywne i kontrolowane oraz jedna sztuke.

14.09.2009 18:54
29
odpowiedz
WheZY
39
futuristic

Lepiej nie bierz ze sobą noża ani innej broni =O

13.05.2011 20:17
😊
30
odpowiedz
Ktosik2
40
Konsul

To klucze mozna miec w podrecznym ?.Mysle zeby torbe podrozna zapiac na klodke i nie wiem czy takie klucze moge miec.Czy lustrzanke i drugi obiektyw rowniez mozna miec w podrecznym ?.Oprocz tego bede mial portfel a w nim pieniadze.Jak jest z jedzeniem ? cos mozna wziasc ? ewentualnie czy w sklepach bezclowych mozna nabyc alkohol i sie nim delektowac podczas lotu ? ;).Troszke odswiezylem temat ale to bedzie moj pierwszy lot samolotem ;).

13.05.2011 20:35
31
odpowiedz
wysiak
95
tafata tofka

Jesli przez "klucze" rozumiesz klucze do domu, to oczywiscie, ze mozesz miec. Jakiegos konkretnego 'francuza' czy lyzke do opon to juz niekoniecznie;) Co to reszty pytan - zbiorowe 'tak', mozesz brac aparat, jedzenie (choc to jeszcze zalezy od jedzenia i lotu), tylko plyny nie przejda przez security - ale po przejsciu mozna kupic.

14.05.2011 00:32
32
odpowiedz
COOLek
53
Konsul

Niedługo lecę za granicę na 3 lata. Niestety, miną 3 miesiące, nim będę mógł zapisać się do tamtejszego funduszu zdrowia, więc chciałbym wziąć zapas leków na 4 miesiące na niedoczynność tarczycy, astmę i alergię.
Czy jeżeli nie będę ich trzymał w bagażu podręcznym, to nie będzie problemu?

14.05.2011 00:40
33
odpowiedz
wysiak
95
tafata tofka

Potrzebne leki trzymaj przy sobie. Bylem osobiscie swiadkiem gdy jakis gosc mial spory problem, bo linia zAgubila jego torbe (spotkalismy sie przy punkcie zglaszania zgubionego bagazu). Ja w swojej torbie mialem tylko ubrania itp, on tam zostawil jakies lekarstwa, ktore mial zazywac codziennie.
Tak ze zatrzymaj przy sobie zapas lekow na przynajmniej tydzien - reszte pusc w bagazu.

14.05.2011 01:08
34
odpowiedz
COOLek
53
Konsul

Dzięki, w sumie bardzo dobra rada, zapomniałem, że tak często gubi się bagaże.
A czy w związku z tym wie ktoś, gdzie w Polsce, najlepiej nieodpłatnie, można wyrobić na podstawie informacji od lekarza prowadzącego, dowód w języku angielskim, że te leki trzeba zażywać?

14.05.2011 02:40
35
odpowiedz
QrKo
79
Yarr!

Swoja droga skad pomysl ze akurat plynow max 100ml, a nie np. jedzenia max 100g? :> Pamietam, ze jak lecialem to mnie to zastanawialo, a potem jakos o tym zapomnialem.

14.05.2011 10:01
36
odpowiedz
Awerik
62
Backpacker

To klucze mozna miec w podrecznym ?.Mysle zeby torbe podrozna zapiac na klodke i nie wiem czy takie klucze moge miec.Czy lustrzanke i drugi obiektyw rowniez mozna miec w podrecznym ?.Oprocz tego bede mial portfel a w nim pieniadze.Jak jest z jedzeniem ? cos mozna wziasc ? ewentualnie czy w sklepach bezclowych mozna nabyc alkohol i sie nim delektowac podczas lotu ? ;).Troszke odswiezylem temat ale to bedzie moj pierwszy lot samolotem ;).

Klucze to wręcz trzeba mieć w bagażu podręcznym. Podobnie wszelka elektronika, w szczególności laptopy. W żadnym wypadku nie wolno ich nadawać, jeśli zostaną znalezione w bagażu głównym to niestety zostaną z niego usunięte i już ich nie zobaczysz. :)

Niedługo lecę za granicę na 3 lata. Niestety, miną 3 miesiące, nim będę mógł zapisać się do tamtejszego funduszu zdrowia, więc chciałbym wziąć zapas leków na 4 miesiące na niedoczynność tarczycy, astmę i alergię.
Czy jeżeli nie będę ich trzymał w bagażu podręcznym, to nie będzie problemu?

Zależy dokąd lecisz - do niektórych krajów warto wziąć zaświadczenie od lekarza, że leki są Ci potrzebne.

Dzięki, w sumie bardzo dobra rada, zapomniałem, że tak często gubi się bagaże.

Nie aż tak często. ;) Bagaże gubią się przy lotach przesiadkowych, naprawdę trzeba się bardzo postarać żeby zgubić bagaż na locie point-to-point. :) Co oczywiście w niczym nie zmienia faktu, że najpotrzebniejsze rzeczy trzeba mieć w podręcznym.

Swoja droga skad pomysl ze akurat plynow max 100ml, a nie np. jedzenia max 100g? :> Pamietam, ze jak lecialem to mnie to zastanawialo, a potem jakos o tym zapomnialem.

W 2005 albo 2006 roku w UK doszło do próby zamachu, niedoszli zamachowcy chcieli wysadzić samolot w powietrze jakimiś substancjami płynnymi (nie mam pojęcia czym), plan był taki że kilka osób wnosi do samolotu po kilka litrów, później w kiblu robią z tego bombkę i bum. Oczywiście nie wypaliło, zresztą później okazało się, że w warunkach samolotowych nie byliby w stanie niczego niebezpiecznego zbudować, no ale ograniczenie co do ilości płynów wprowadzono i tak.

14.05.2011 10:20
37
odpowiedz
twostupiddogs
171
Legend

"W podręcznym możesz mieć wszystko poza płynami w pojemnikach powyżej 100 mililitrów (pod warunkiem, że wszystkie mieszczą się do torebki 15x15 cm) i przedmiotami potencjalnie niebezpiecznymi (nożyczki, noże, scyzoryki itp.). Możesz wnosić w nieograniczonej ilości płyny zakupione po przejściu przez security. Miej na uwadze, że pracownicy straży granicznej w Polsce są w ogromnej części niekompetentni i upierdliwi, w moim osobistym rankingu przoduje Wrocław i Katowice jako chyba jedyne na świecie lotniska na których twaróg jest traktowany jako płyn. :) Poznań też ma u mnie ogromnego minusa po tym gdy zostałem tam skierowany na kontrolę tzw. osobistą, która polegała na kompletnym przetrzepaniu bagażu i mnie, na szczęście panowie celnicy odpuścili sobie grzebanie w moim odbycie. :) A ich podejrzenia względem mojej osoby wzbudziła... plakietka linii Emirates którą miałem na bagażu. :)"

Moimi faworytami za to są nasi zachodni sąsiedzi. Każdorazowo akcja pt. prawie cały sprzęt foto poddany chemicznej analizie. Z drugiej strony i tak mamy ogromny bonus bycia białymi. Ilekroć wracałem z różnych kontynentów, biali byli traktowani o wiele lepiej na zasadzie "Pan idzie, a Pan tutaj jeszcze się z pieskiem zaprzyjaźni".

14.05.2011 10:21
38
odpowiedz
sebekg
111
Legend

No właśnie to jest niezłe hehe. Tak to mało co można wziąć ze sobą ale już po bramkach można się obkupić w % i inne rzeczy i normalnie wsiąść do samolotu:) Ceny w sklepach wolnocłowych takie same jak wszędzie ale bliższe stacji benzynowych :)

14.05.2011 10:28
39
odpowiedz
yasiu
165
Legend

twostupiddogs - tak, to działa szczególnie na lotniskach, gdzie cała obsługa jest śniada, Manchester, Londyn, tam białym tylko się kłaniają ;)

14.05.2011 10:45
40
odpowiedz
wysiak
95
tafata tofka

2sd --> Ciekawe, musisz miec pecha albo ja szczescie - mnostwo razy latalem z roznych niemieckich lotnisk (Monachium, Frankfurt, rozne berlinskie), prawie zawsze mialem ze soba swoj sprzet foto, wliczajac obiektywy po 2 kg wagi, i nigdy nikt nie chcial tego blizej ogladac, nie mowiac o dokladnym sprawdzaniu.

14.05.2011 10:48
👍
41
odpowiedz
Will Barrows
96
BOTOX

Bomby.

03.07.2012 00:03
42
odpowiedz
Mam pytanko ;P
1
Junior

A można brać małe konsole do gier typy psp lub nintendo 3ds? (takie małe wielkości telefonu). Jak można to do jakiego bagażu zapakować i czy można grać podczas lotu.

03.07.2012 00:16
43
odpowiedz
Belert
150
Legend

mozna

Forum: Lot samolotem - czego nie można mieć w bagażu podręcznym?