Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Koniec kupowania mieszkań pod inwestycję. Młodzi na swoim!

28.12.2019 17:42
😡
1
NowyProtest
1
Junior

Koniec kupowania mieszkań pod inwestycję. Młodzi na swoim!

Młodzi na swoim, nie na wynajętym! Mamy dość obecnej sytuacji na rynku nieruchomości.

Młody człowieku. Jeśli nie podoba ci się, że:
- ciężko pracowałeś na swoje mieszkanie, ale nie możesz nic kupić, bo wszystko rozkupili pod wynajem
- musisz kupić dziurę w ziemi i przez kilka lat dalej tułać się po wynajętych mieszkaniach
- zakup mieszkania od dewelopera w istniejącym bloku graniczy z cudem
- nowe mieszkania masowo rozkupują rentierzy za gotówkę pod wynajem
- nowe mieszkania stały się instrumentem spekulacyjnym i wiele pustostanów czeka na wzrost cen
- młodych nie stać jednocześnie wynajmować mieszkania za bandycki czynsz i spłacać dziury w ziemi
- ceny nieruchomości i ceny najmu rosną gwałtownie przez zakupy "pod inwestycję"
- mieszkałeś lub dalej mieszkasz w podłych warunkach w wynajętym mieszkaniu
- tułasz się po wynajętych i musiałeś co chwilę się przeprowadzać
- studentom wciąż wynajmuje się kompletne dziury ze spadków

Nie bój się mówić o tym głośno. Niech cały Rząd i Parlament nas usłyszy!

To jest chore, że młody człowiek nie może kupić mieszkania, bo wszystko wykupują rentierzy pod wynajem. Aby załapać się na nowe mieszkanie, trzeba polować, kiedy deweloper rozpocznie sprzedaż, zanim wbije łopatę w ziemię, bo za miesiąc już nic nie zostanie. Na nowe mieszkania masowo rzucają się rentierzy, którzy chcą żyć z najmu zamiast uczciwie pracować. Młody człowiek, który chce mieć własne 4 kąty, musi kupić dziurę w ziemi, a następnie przez kilka lat jednocześnie spłacać kredyt oraz wynajmować inne mieszkanie i płacić bandycki czynsz. Stojąc w kolejce do kasy w Biedronce można usłyszeć, jak jedna drugiej się chwali, ile ma mieszkań (w tym część ze spadków), ile zarabia na najmie i będzie kupować kolejne "pod inwestycję". Czas zatrzymać ten proceder. Czas na mieszkaniową rewolucję!

Komu służy program Mieszkanie+?

W innych krajach już pojawiają się regulacje i rządy walczą z tym niekorzystnym zjawiskiem. Kiedy Polska się obudzi? Czas zrobić porządek na rynku nieruchomości. Politycy, do dzieła!

Ogłaszam nowy protest. Młodzi na swoim, nie w wynajętym!

Koniec z kupowaniem mieszkań pod wynajem!
Koniec pompowania bańki na rynku nieruchomości!
Powiedzmy stop kaście rentierów.

Wzywamy rządzących do zaprzestania wspierania zorganizowanych mafii rentierskich. Wzywamy do wspierania młodego pokolenia i ułatwienia młodym ludziom zakupu ich wymarzonego mieszkania. Polska na tym zyska, ponieważ własne 4 kąty zapewnią młodemu pokoleniu stabilizację, a co za tym idzie, zwiększą przyrost naturalny i umożliwią rozwój.

Oto nasze postulaty:

1. Przywrócić program Mieszkanie dla Młodych
Zlikwidować wspierający rentierów program Mieszkanie+ i przywrócić program Mieszkanie dla Młodych. Z rządową dopłatą do wkładu własnego więcej młodych osób zainwestuje we własne 4 kąty i oni już tu zostaną. To będzie motor napędowy do rozwoju budownictwa mieszkaniowego w wielu polskich miastach, gdzie dotychczas mało się buduje. Należy też stworzyć rządowy program, gdzie młodzi ludzie będą mogli łatwo znaleźć odpowiednie mieszkanie dla siebie i skorzystać z porad fachowców.

2. Opodatkować rentierów
Koniec z uchylaniem się od opodatkowania. Zlikwidować preferencyjne stawki podatkowe dla rentierów. Obowiązkowa działalność gospodarcza. Odzyskać niesłusznie i niekonstytucyjnie przyznane bonifikaty, ulgi podatkowe, a pieniądze przeznaczyć na MdM.

3. Wynajem na pokoje zakwalifikować jako usługi hotelarskie
Wynajem mieszkań na pokoje zrównać z prowadzeniem hotelu. Wymagana działalność 55.10.Z, wpis do rejestru, zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych i standardów XXI wieku.

4. Koniec wynajmowania dziur urągających ludzkiej godności
Koniec wynajmowania studenckich dziur po babciach, rodzicach i ciotkach ze spadku. Nie dopuścimy, aby polscy studenci żyli w podłych warunkach. Mieszkania do wynajmu, a zwłaszcza jako stancje dla studentów, muszą spełniać standardy sanitarne, przepisy BHP, zawierać wszystkie niezbędne urządzenia, a najemcom umożliwić podniesienie tych standardów na własny koszt. Umożliwić rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym w przypadku, kiedy mieszkanie nie spełnia norm XXI wieku. Chcesz wynajmować, to wyremontuj i trzymaj standardy.

5. Dotkliwe kary za wynajem bez umowy
Umowa powinna być sporządzona w formie pisemnej lub dokumentowej z obowiązkiem zgłoszenia do urzędu skarbowego i do zarządcy budynku. Koniec z nielegalnym najmem.

6. Opodatkować nadmiar mieszkań
Dodatkowy podatek od nadmiaru mieszkań. Nie podatek katastralny, bo negatywnie wpłynie na jakość oferowanych mieszkań. Uszczelnić przed tworzeniem mafii rentierskich i wykorzystywania słupów.

7. Poprawić standard w domach studenckich i pracowniczych
To kolejny krok w walce z kupowaniem mieszkań pod wynajem. Dotyczy głównie większych miast, gdzie są akademiki i hotele pracownicze. Dopuścić budowę prywatnych apartamentów dla studentów i uregulować odrębnymi przepisami.

8. Koniec wykupu mieszkań spółdzielczych
Celem spółdzielni mieszkaniowej jest zapewnienie obywatelom dachu nad głową. Koniec przekształcania mieszkań lokatorskich we własnościowe, wykupu mieszkań wchodzących w zasoby spółdzielni, dziedziczenia na własność, kombinatorstwa. Wiele mieszkań lokatorskich przekształcono z olbrzymią bonifikatą we własnościowe. Potem umożliwiono wykup za 1 zł! Takie mieszkania dziś chodzą po cenach rynkowych. Gdzie sprawiedliwość???

9. Koniec bonifikat na wykup mieszkań komunalnych
W wielu gminach umożliwiono wykup mieszkań komunalnych za 1% wartości. Co mają powiedzieć młodzi ludzie, którzy własne mieszkanie muszą kupić po cenie rynkowej?

10. Ulgi dla deweloperów, którzy wspierają młodych, a nie rentierów
Ulgi podatkowe i nagrody dla tych deweloperów, którzy uczestniczą w programie MdM i sprzedają mieszkania w pierwszej kolejności potrzebującym, a nie rentierom. Oczywiście program MdM powinien też obejmować rynek wtórny, ale trzeba wprowadzić dodatkowe regulacje, żeby ograniczyć kombinatorstwo. Czasami chcemy się zamienić mieszkaniami, np. zbywca szuka większego mieszkania, a nabywca kupuje swoje pierwsze. Nie widzę problemu, aby MdM miał tego nie obejmować. Być może MdM też ograniczy zakup mieszkań na rynku wtórnym pod tzw. inwestycje.

Jeśli co drugie ogłoszenie zawiera frazę tylko osoby pracujące bez dzieci, to gdzie mają się podziać młode małżeństwa z dziećmi? Nowego mieszkania nie kupią, bo się nie da. Spółdzielczego ani komunalnego nie dostaną, bo za wysokie dochody. A jeśli uda im się kupić dziurę w ziemi, to płacą czynsz, spłacają raty za swoje i muszą utrzymać dzieci. Naprawę nie widzicie, do jakich patologii prowadzi obecny system?

Czas rozpocząć mieszkaniową rewolucję!

Potrafisz Polsko!

Jaki macie pomysł na zmiany na rynku nieruchomości? Jak zapewnić młodym możliwość zakupu mieszkania i zapewnić im bezpieczeństwo? Czy w ogóle mieszkania powinny podlegać obrotowi na wolnym rynku? Zachęcam do dyskusji. :)

Admin: Ten wątek założono w niewłaściwej kategorii i został on przeniesiony. Prosimy pamiętać o zakładaniu tematów we właściwym miejscu. Notoryczne nie stosowanie się do tego upomnienia może skutkować interwencją Moderatorów lub Administracji Forum.

post wyedytowany przez Admina 2019-12-29 02:41:34
28.12.2019 18:58
Herr Pietrus
😍
2
14
odpowiedz
Herr Pietrus
183
Ubecka Wdowa

Wybrałeś zle forum, prezesi i lekarze z GOL - a wynajmują właśnie takim młodym gołodupcom jak ty

28.12.2019 19:02
DanuelX
3
6
odpowiedz
DanuelX
82
Kopalny

Właśnie. To jest forum wolnych rekinów Krula Korwina gdzie każdy walczy zębami o swoje i tylko najsilniejsi przetrwają. Frajerów trzeba golić!

30.12.2019 13:08
Iselor (Łódź)
18
6
odpowiedz
3 odpowiedzi
Iselor (Łódź)
123
Senator

Sprawa mieszkań to zawsze był w Polsce "śliski" temat. Za tzw. komuny trzeba było czekać na to przynajmniej kilka lat i za darmo też nie było. Wszystko było państwowe. Dzisiaj problem jest ten, że Państwo "umyło ręce" zrzucając całą odpowiedzialność za sytuację mieszkaniową na koalicję bankowo - developerską. W wyniku tego developerzy wyśrubowali ceny mieszkań do poziomu dotąd niespotykanego (ostatnio w Warszawie jedno z mieszkań przekroczyło cenę zamku nad Loarą!), zaś banki zacierają ręce, wciskając kredyty na warunkach, które są de facto pętlą na szyję tych, którzy jakimś cudem uzyskują zdolność kredytową - większość ludzi i tak wyjdzie z banku z kwitkiem bo zarabiają nie średnią krajową a medianę lub niewiele ponad nią i stać ich co najwyżej na budę dla psa. Jestem przeciwny budowie betonowych klocków i innych szklanych wież, jak pewnie chcieliby towarzysze z Razem, bo wygląda to szpetnie i zamienia miasta w ohydne, betonowe "dżungle" a w dodatku jest bardzo kosztowne, ale jestem przeciwny korwinowej utopii wedle której wystarczy że Państwo obniży podatki i wszystkim będzie się żyło fajnie i dobrze i będzie ich na stać na wszystko, także na kredyt mieszkaniowy w kwocie 700 000. To tak nie działa. Państwo - i Miasto w sumie też - zamiast wydawać pieniądze na bzdury pokroju 500+, wyprawka+, dwudziesta emerytura+, niedorobiony jednorożec (dla osób spoza Łodzi: ohdyny pomnik jednorożca w centrum Łodzi), światełka na Pietrynie i inne waginy przy Teatrze Wielkim (dla osób spoza Łodzi: Prezydent Kropiwnicki postawił przy Teatrze Wielkim fontanne wyglądającą jak cipka), musi rozpocząć proces budowy mieszkań lub domków szeregowych (wystarczą domki 35m2 + poddasze). Oczywiście, takie mieszkania/domki należałoby obwarować pewnymi regulacjami (np. brak możliwości wynajmu by samemu na tym zarabiać), ale sprawiłoby to że mafia developerska musiałaby znacznie obniżyć ceny, a co za tym idzie, osoby, które akurat nie dostałyby lokalu od Państwa/Miasta, miałyby większe szanse na kredyt. Uważam także, że należy zmienić przepisy prawne by maksymalnie chroniły kredytobiorców - kredytobiorca i jego rodzina muszą mieć "parasol ochronny" - utrata pracy lub choroba (lub śmierć kredytobiorcy) nie mogą być powodem by bank zabrał mieszkanie; kredytobiorca od początku musi być właścicielem lokalu/domu i tylko nieuzasadniona przerwa w spłacie może być powodem zabrania mieszkania przez bank a i to powinno być rozstrzygane sądownie.

post wyedytowany przez Iselor (Łódź) 2019-12-30 13:20:03
28.12.2019 18:58
Herr Pietrus
😍
2
14
odpowiedz
Herr Pietrus
183
Ubecka Wdowa

Wybrałeś zle forum, prezesi i lekarze z GOL - a wynajmują właśnie takim młodym gołodupcom jak ty

28.12.2019 19:02
DanuelX
3
6
odpowiedz
DanuelX
82
Kopalny

Właśnie. To jest forum wolnych rekinów Krula Korwina gdzie każdy walczy zębami o swoje i tylko najsilniejsi przetrwają. Frajerów trzeba golić!

28.12.2019 19:18
😉
4
odpowiedz
zanonimizowany1037485
13
Konsul

Sfrustrowany jesteś.
Jak chcesz to wynajmę ci jedno z moich mieszkań 5% taniej. Tylko napisz w którym mieście.

28.12.2019 19:40
TheCerbis
5
odpowiedz
TheCerbis
40
The Wolf Among You

Z chęcią wynajmę tobie którąś z willi. Tak jak powyżej - daj znać jakie miejsce. ;)

28.12.2019 19:43
Widzący
😁
6
odpowiedz
2 odpowiedzi
Widzący
188
Legend

Czas rozpocząć mieszkaniową rewolucję!
Wszystkich młodych do hoteli robotniczych.
Tanio, zdrowo i prospołecznie.

28.12.2019 19:45
DanuelX
6.1
DanuelX
82
Kopalny

HA! A ja bym nie miał nic przeciwko tanim hotelom robotniczym - zwłaszcza gdy człowiek często zmienia miejsca pracy w różnych częściach kraju. Po co się od razu osiedlać?

19.05.2020 00:35
6.2
Snikers
0
Junior

Niemożliwe, tam już mieszkają Ukraińcy XD

28.12.2019 20:02
7
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
futureman16
42
Senator

Już myslalem że dobra zmiana coś kombinuje z nieruchomościami ale widzę że to tylko głos niezadowolenia z sytuacji na rynku za dobrej zmiany.

Było głosować nie za dobrą zmianą teraz za późno gdyż dobra zmiana robiąc dobrze najniższej warstwie i ZUS min. Zepsuła nieruchomości. Bo ladujac socjal rozpedzili inflację i wzrost cen a nie uruchomili mechanizmow równoważenia tego stanu rzeczy a mianowicie nie podnieśli stup procentowych więc nieruchomości poszybowaly w górę bo gdzieś trzeba lokować kapitał w czasach inflacji i za niskich stóp procentowych a w banku się nie opłaci. Do tego latanie ZUS poprzez sprowadzanie każdego kto chętny też wzmacnia rynek wynajmu bo gdzieś muszą mieszkać.
Jeszcze wiele zepsuja na przyszłość wybieraj kompetentnych gospodarczo polityków nie rozdajacych.

28.12.2019 20:27
😂
7.2
zanonimizowany12249
164
Legend

futureman16 -> Ta cen z 2008 roku jeszcze nie pobito do tego
https://www.morizon.pl/blog/indeks-cen-mieszkan-kwiecien-2019/
Ale latwiej powiedziec wina pisu :D

28.12.2019 23:52
Herr Pietrus
7.4
Herr Pietrus
183
Ubecka Wdowa

No niestety, futureman ma wiele racji.

W dużych miastach ceny pod sufit, a w małych już 15-25% niższe... no bo tam nie ma komu wynajmować, więc inwestycja nie ma sensu, a zatem popyt leży (podwójnie, bo ludzie też z mniejszych miast uciekają).

Ale już chyba pisałem coś o prezesach?....

post wyedytowany przez Herr Pietrus 2019-12-28 23:55:30
28.12.2019 20:46
8
1
odpowiedz
kriskow44
3
Konsul

Ale co nie stać cię na kupno nie chcesz kredytu nie chcesz wynajmować i mieszkać u starych, człowieku na zachodzie połowa studentów wynajmuje tanie mieszkanie spłacając kredyt studencki co ty myślisz ze każdy w USA kupuje mieszkania za odłożona gotoweczke, a i pewnie samochód premium by się przydał bo takim za poniżej 50 tys jeździ frajer i nieudacznik

post wyedytowany przez kriskow44 2019-12-28 20:50:35
28.12.2019 21:44
Rumcykcyk
9
odpowiedz
3 odpowiedzi
Rumcykcyk
67
Głębinowiec

Młody ciężko nie pracował na swoje mieszkanie bo był za młody żeby zarobić, a co zarobił wolał wydać na starego passata.

W sumie dodam, że życie z wynajmu to loteria bo można trafić na kogoś kto nie płaci, a później się bujasz żeby wyrzucić, a nie możesz bo go prawo chroni albo wynajmiesz jakimś syfiarzom co doprowadzą mieszkanie do opłakanego stanu.

post wyedytowany przez Rumcykcyk 2019-12-28 21:51:34
28.12.2019 22:13
Maniek9012
9.1
Maniek9012
19
Cough Cough

Są jeszcze lepsi:
https://kurierlubelski.pl/wynajmowala-mieszkania-i-kradla-min-krany-i-patelnie/ar/3930525

Wynoszą sedesy, demontują kabiny prysznicowe/wanny, wszystko gdzieś czytałem że nawet płytki ze ścian zrywają, ale to już chyba była przesada ze strony autora tekstu.

28.12.2019 22:17
😃
9.2
atakietam
0
Legionista

Niezła cebula. Z taką pomysłowością i zapałem do pracy nie lepiej znaleźć sobie prawdziwą robotę?

28.12.2019 22:23
Maniek9012
9.3
Maniek9012
19
Cough Cough

atakietam

Mnie osobiście dobiły te sedesy, dosłownie już nawet tron musieli wynosić.

28.12.2019 22:32
maviozo
10
odpowiedz
8 odpowiedzi
maviozo
179
Filozof Pierdoła

Nowa dojrzewająca forma DEJów? :-D :-D
Zamierzam kupić właśnie mieszkanie stricte pod wynajem i nic mnie tak mnie nie zmotywowało, jak ten temat :-D
A całemu dejowemu towarzystwu, niepotrafiącego nic w życiu, tylko skamleć socjal pokazuje wielkiego serdecznego faka :-D

28.12.2019 23:34
10.1
futureman16
42
Senator

Ale to nie jest dobry czas na to. Wiem coś w temacie zbliżamy się do górki czyli max bańki na nieruchomosciach a i dobra zmiana będzie musiała wkrótce wkroczyć i trochę utrudnic biznes bo spowolnienie idzie i zdolność kredytowa będzie spadać więc trzeba będzie jakoś zwiększyć ilość mieszkań poprzez nowe utrudnienia dla posiadaczy. Kupuje się na dołku nie na górce.

post wyedytowany przez futureman16 2019-12-28 23:36:17
29.12.2019 00:12
10.2
velociraper
32
Konsul

Ale górka jest od 10 lat.
Idąc takim tokiem rozumowania i czekając aż cena spadnie o 10 proc, to kilka milionów polaków musiałaby mieszkać w lepiankach.

29.12.2019 00:16
10.3
futureman16
42
Senator

Nie od 10 lat. Czas mieszkania na swoim był górka i później ceny spadały do czasu dobrej zmiany teraz zbliżamy się do kolejnej górki.

29.12.2019 00:19
Herr Pietrus
10.4
Herr Pietrus
183
Ubecka Wdowa

Kiedy będzie górka to nikt nie wie, już dwa lata temu miała być... A tu cyk, 20% w górę!

29.12.2019 00:27
10.5
futureman16
42
Senator

W Berlinie ceny najmu są niższe jak w Warszawie a politycy i tak chcą zamrozić czynsze.
Jak myślisz ile jeszcze dobra zmiana będzie stała w miejscu kiedy idzie spowolnienie oraz kiedy już jest 20% spadek kupujących mieszkań bo ceny są za wysokie? I kiedy stopy procentowe są za niskie?
Ja wiem że to PiS czyli socjalne myślenie ale w końcu muszą podjąć ruch bo ludzie się wkurza. Psuć można do czasu.
Mam kumpla który zajmuje się tzw kupnem sprzedażą aktyw które się opłaca akcje waluty itd więc wiem co piszę.

post wyedytowany przez futureman16 2019-12-29 00:29:22
29.12.2019 00:27
10.6
velociraper
32
Konsul

A czemu ceny mają przestać rosnąć, skoro mieszkań brakuje, a z powodu burdelu administracyjnego ciężko o zezwolenia na budowę i wszystko trwa wieki?

To jest jak z bitcoinem, cały czas bańka bańka, urosło do maksimum, nagle wszyscy się rzucili, bogacze wycofali środki z dużym zyskiem, kurs spadł, a biedacy jak zwykle zostali z gównem w ręce i stracili.

29.12.2019 00:32
10.7
futureman16
42
Senator

No to jesteśmy tu:
"urosło do maksimum, nagle wszyscy się rzucili"
Wyciągnij wnioski czy iść w nieruchomości teraz.

29.12.2019 00:34
😂
10.8
velociraper
32
Konsul

Tylko póki co w Polsce nie ma się na co rzucać.

28.12.2019 23:28
A.l.e.X
😁
11
odpowiedz
A.l.e.X
128
Alekde

brakuje programu życie + / żyjesz i dostajesz 10K miesięcznie na gry :) ewentualnie jeszcze kolejne 20K na zakup lepszych sprzętów co miesiąc.

28.12.2019 23:31
blood
😂
12
odpowiedz
blood
199
Legend

Nie wiem czy OP zdaje sobie sprawę, ale realizacja jego propozycji spowodowałaby znaczący wzrost cen za wynajem dla tych biednych studentów.

Chcesz wynajmować, to wyremontuj i trzymaj standardy.

Ktoś Ci przystawia pistolet do głowy, żeby wynająć najtańszą dziurę? Jak Cię nie stać, to próbuj w innym mieście. Nie każdy musi pracować w Warszawie i wynajmować na mordorze.

29.12.2019 12:29
Cainoor
13
4
odpowiedz
1 odpowiedź
Cainoor
217
Mów mi wuju

Wali Zandbergiem

29.12.2019 17:29
ExtremeMetalFan
13.1
2
ExtremeMetalFan
13
Pretorianin

Nawet nie wali, wręcz zap........dala.

30.12.2019 00:19
14
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Lukxxx
176
Generał

Wczoraj: aj niedobrze! Polacy są mało mobilni, nie ma mieszkań na wynajem, przez to ceny wysokie!
Dziś: aj niedobrze! Źli spekulanci wykupują wszystkie mieszkania na wynajem! Mieszkania drogie!

30.12.2019 12:52
14.1
futureman16
42
Senator

I to i to nieprawda.
Jedyna prawda to "jest kredyt hipoteczny mieszkanie jest drogie. Im tańszy ten kredyt i im dłuższy tym droższe a jak jest gdzieś taniej to znaczy że nikt nie chce tam mieszkać"
Dlatego zawsze jak robi się za drogo można robić kilka rzeczy żeby było taniej
1. Podwyższyć stopy procentowe.
2. Utrudnić dostęp do kredytu.
A jak chcemy bardzo tanio zakazać kredytu mieszkaniowego żeby nie psuć rynku to tylko w odniesieniu do rynku wtórnego. Tylko to nie takie proste bo system bankowy i nieruchomości i poważna polityka są powiązane i zwykły polityk jest za słaby na to więc nikt nie sprawdzał.

post wyedytowany przez futureman16 2019-12-30 12:59:24
30.12.2019 08:29
elathir
15
odpowiedz
elathir
52
Czymże jest nuda?

Jedyne z czym się mogę zgodzić, to to, że faktycznie MdM bardziej sprzyjał młodym niż program Mieszkanie+, który bardziej sprzyja developerom i ludziom z gotówką.

Z resztą problem polega na tym, że mieszkań po prostu brakuje w dużych miastach podczas gdy mamy ich nadmiar w małych. Różnice w cenach są już absurdalne. Przykładowo, cena za metr w np. Ostródzie jest o połowę niższa niż w Gdańsku.

Najtrudniejszym, ale najefektywniejszym rozwiązaniem byłoby zwiększenia atrakcyjności mniejszych i średnich miejscowości. Zachęcenia do inwestycji, powstanie atrakcyjnych miejsc pracy. Bo nie oszukujmy się, to dobrze płatne miejsca pracy nakręcają rynek. Bo osoby dobrze zarabiające nakręcają rynek usług, a to tworzy dalsze miejsca pracy. Problemem jest tylko to, że by przyciągnąć ludzi trzeba najpierw zainwestować (infrastruktura, oferta kulturalna, oferta sportowa, służba zdrowia itd.) a na to nie ma kasy.

30.12.2019 12:57
Adam1394
😐
16
odpowiedz
1 odpowiedź
Adam1394
111
Stary Konfederata

A może trzeba otwarcie powiedzieć sobie wprost, że czasy gdzie 20-30 letni mężczyzna miał szansę na swoje, spłacone mieszkanie już minęły i trzeba się przestawić na wzór zachodu (tj. wynajem)? W końcu dążyliśmy do EU to teraz mamy ich dofinansowanie, ale i problemy (choć pewnie wiele osób zapyta gdzie korelacja).

Jeżeli masz 2x lat to przy braku bogatych rodziców zapomnij o swoim M przed 40.

30.12.2019 21:39
Herr Pietrus
😂
16.1
Herr Pietrus
183
Ubecka Wdowa

I gdzie ten najem po zachodnich cenach?
A, jeszcze nie nakupowali 35-40m2 apartamentów pod wynajem za 1500 zł + opłaty?

30.12.2019 13:04
Paudyn
😁
17
odpowiedz
1 odpowiedź
Paudyn
196
Kwisatz Haderach

A może trzeba otwarcie powiedzieć sobie wprost, że czasy gdzie 20-30 letni mężczyzna miał szansę na swoje, spłacone mieszkanie już minęły i trzeba się przestawić na wzór zachodu (tj. wynajem)?

To bedzie zalezalo od stawek. Hipoteka w NL wynosi mnie mniej, niz polowa tego, co zdarzalo mi sie placic w trakcie wynajmu.

31.12.2019 08:55
elathir
17.1
elathir
52
Czymże jest nuda?

No to jeszcze gorzej jak u nas, bo u nas to tak często około 2/3.

30.12.2019 13:08
Iselor (Łódź)
18
6
odpowiedz
3 odpowiedzi
Iselor (Łódź)
123
Senator

Sprawa mieszkań to zawsze był w Polsce "śliski" temat. Za tzw. komuny trzeba było czekać na to przynajmniej kilka lat i za darmo też nie było. Wszystko było państwowe. Dzisiaj problem jest ten, że Państwo "umyło ręce" zrzucając całą odpowiedzialność za sytuację mieszkaniową na koalicję bankowo - developerską. W wyniku tego developerzy wyśrubowali ceny mieszkań do poziomu dotąd niespotykanego (ostatnio w Warszawie jedno z mieszkań przekroczyło cenę zamku nad Loarą!), zaś banki zacierają ręce, wciskając kredyty na warunkach, które są de facto pętlą na szyję tych, którzy jakimś cudem uzyskują zdolność kredytową - większość ludzi i tak wyjdzie z banku z kwitkiem bo zarabiają nie średnią krajową a medianę lub niewiele ponad nią i stać ich co najwyżej na budę dla psa. Jestem przeciwny budowie betonowych klocków i innych szklanych wież, jak pewnie chcieliby towarzysze z Razem, bo wygląda to szpetnie i zamienia miasta w ohydne, betonowe "dżungle" a w dodatku jest bardzo kosztowne, ale jestem przeciwny korwinowej utopii wedle której wystarczy że Państwo obniży podatki i wszystkim będzie się żyło fajnie i dobrze i będzie ich na stać na wszystko, także na kredyt mieszkaniowy w kwocie 700 000. To tak nie działa. Państwo - i Miasto w sumie też - zamiast wydawać pieniądze na bzdury pokroju 500+, wyprawka+, dwudziesta emerytura+, niedorobiony jednorożec (dla osób spoza Łodzi: ohdyny pomnik jednorożca w centrum Łodzi), światełka na Pietrynie i inne waginy przy Teatrze Wielkim (dla osób spoza Łodzi: Prezydent Kropiwnicki postawił przy Teatrze Wielkim fontanne wyglądającą jak cipka), musi rozpocząć proces budowy mieszkań lub domków szeregowych (wystarczą domki 35m2 + poddasze). Oczywiście, takie mieszkania/domki należałoby obwarować pewnymi regulacjami (np. brak możliwości wynajmu by samemu na tym zarabiać), ale sprawiłoby to że mafia developerska musiałaby znacznie obniżyć ceny, a co za tym idzie, osoby, które akurat nie dostałyby lokalu od Państwa/Miasta, miałyby większe szanse na kredyt. Uważam także, że należy zmienić przepisy prawne by maksymalnie chroniły kredytobiorców - kredytobiorca i jego rodzina muszą mieć "parasol ochronny" - utrata pracy lub choroba (lub śmierć kredytobiorcy) nie mogą być powodem by bank zabrał mieszkanie; kredytobiorca od początku musi być właścicielem lokalu/domu i tylko nieuzasadniona przerwa w spłacie może być powodem zabrania mieszkania przez bank a i to powinno być rozstrzygane sądownie.

post wyedytowany przez Iselor (Łódź) 2019-12-30 13:20:03
30.12.2019 13:14
CheshireDog
18.1
1
CheshireDog
87
Desk jockey

Mądrze gada - polać mu ;)

A tak od siebie dodam, ochrona kredytobiorcy - istnieje np. ubezpieczenia ale świadomość jest mała, a same oferty słabe. Więc poziom tych usług mógłby wskoczyć na wyższe standardy.

Ale, żeby nie było, miałem w rodzinie sytuację, że zmarł jeden z małżonków, mieli takie ubezpieczenie, ubezpieczyciel spłacił pół kredytu, albo dokłada się połowę raty (nie pamiętam, temat był smutny, nikt go nie drążył)

30.12.2019 16:14
18.2
1
futureman16
42
Senator

W sumie racja szczególnie z tym przerzuceniem problemu mieszkań na mafię bankstersko-developerska. W efekcie ceny poszły w kosmos.

30.12.2019 21:53
lifter
18.3
1
lifter
13
AntySejmita

Raczej kilka-nascie, a zwykle tak 7-10 lat, chyba ze sie mialo chody, bylo wojskowym albo milicjantem czy partyjnym bonza. Pomine juz jakosc tych mieszkan - spedzilem mlodosc w M-3 z 1973 w wielkiej plycie. M-3 z wydzielona kuchnia - 42 m2. W malym pokoju nie dalo rady szeroko sie usmiechnac. Miescila sie tam szafa, wersalka na ktorej spalem i regalik z rozkladanym stolem, Gdy sie go rozlozylo to mozna w sumie bylo siedziec na taborecie, bo plecami opierales sie o szafe. Gdy robilem impreze to przy 4 osobach w pokoju (z czego 3 na wersalce) mialo sie wrazenie jazdy w tramwaju w godzinach szczytu. Plus podloga z PCW, krzywe sciany i takie tam.

30.12.2019 14:20
19
odpowiedz
13 odpowiedzi
zanonimizowany1014334
57
Generał

Dlatego pie#&#le, wolę mieszkać z rodzicami niż wyrzucać kasę w błoto czy to przy wynajmie czy w kredyt choć to drugie wydaje się rozsadniejsze.

30.12.2019 17:14
Matysiak G
19.1
Matysiak G
138
bozon Higgsa

Trudno mówić o rozsądku w kontekście inwestycji na co najmniej kilkanaście lat. Jest to loteria. Przynajmniej przy typowych dochodach.

post wyedytowany przez Matysiak G 2019-12-30 17:15:46
30.12.2019 21:49
lifter
19.2
lifter
13
AntySejmita

A z kim beda mieszkac twoje dzieci, bo dziadkowei smialo moga dociagnac do 80-tki z hakiem, tak z ciekawosci pytam? Kazesz sie im wyprowadzic, czy tez po prostu pozostaniesz bezdzietny, na zlosc pincetplusom?

30.12.2019 21:52
19.3
1
velociraper
32
Konsul

Jakie dzieci, jak ciągle płacze że dziewczyny nie ma.
A czemu nie ma?
A no między innymi dlatego, że mieszka z rodzicami, i koło się zamyka.

30.12.2019 22:58
19.4
futureman16
42
Senator

To nie jest dobry pomysł.
Ale jak będziesz się chciał wyprowadzić to niestety czekają Cię sidła banksterki (tak to ona wszystkiemu w nieruchomościach winna) ale też i inne życie. Tak lepsze jak z rodzicami bo własne.

31.12.2019 03:30
19.5
1
zanonimizowany1014334
57
Generał

lifter
Nie chcę dzieci po co komu dzieci

velociraper
Raczej problemem z dziewczynami nie jest mieszkanie a ich brak (dziewczyn) w Polsce brakuje 100 tys kobiet.

futureman16
Dlatego zostaje z rodzicami, na wynajmie lepiej raczej nie będę miał, no i mieszkać samemu to też niefajne.

post wyedytowany przez zanonimizowany1014334 2019-12-31 03:32:07
31.12.2019 08:52
19.6
futureman16
42
Senator

Jakbym kiedy miał dziecko to obym nie wychował go na takiego niezaradnego który będzie mi na głowie siedział całe życie.

31.12.2019 09:05
Matysiak G
19.7
1
Matysiak G
138
bozon Higgsa

Każdy jest ekspert, póki mu się własne nie urodzi.

31.12.2019 13:01
wyś
19.8
1
wyś
50
Aloha!

Nie chcę dzieci po co komu dzieci

Młodyś i...

31.12.2019 13:54
Matysiak G
19.9
Matysiak G
138
bozon Higgsa

Wiek nie ma nic do rzeczy. Jestem w tak zwanym późnym wieku produkcyjnym i też nie widzę w tym sensu.

31.12.2019 14:58
NewGravedigger
19.10
NewGravedigger
137
spokooj grabarza

messias

Może cię rozczaruje, może uraduje ale w polsze jest o około 7% więcej kobiet niż facetów.

31.12.2019 15:11
Adam1394
19.11
1
Adam1394
111
Stary Konfederata

Dla mężczyzn w wieku 20-29, brakuje 400k kobiet w wieku 20-29.

Kto by chciał "chapać" stare baby 70+?

31.12.2019 15:17
NewGravedigger
😊
19.12
NewGravedigger
137
spokooj grabarza

hm, faktycznie. Z tym, że z tego co widzę odsetek kobiet jest większy w dużych miastach. Może czas wyprowadzić się ze wsi?

31.12.2019 18:49
19.13
zanonimizowany1014334
57
Generał

NewGravedigger
Ale to chodzi ci o takie kobiety co większość czasu spędzają w kościele. Ja miałem na myśli brak kobiet w wieku produkcyjnym.

30.12.2019 17:34
Caine
20
odpowiedz
1 odpowiedź
Caine
11
Konsul

Chyba domki 350mkw + poddasze.

30.12.2019 21:41
Herr Pietrus
20.1
2
Herr Pietrus
183
Ubecka Wdowa

To dla prezesów z GOL-a

31.12.2019 12:40
Rezort
21
odpowiedz
2 odpowiedzi
Rezort
116
Naznaczony

Też niestety jestem na wynajmowanym i ta cała sytuacja mnie wkurza. Nikt mi w rodzinie niczego nie zafundował, niczego nie dał, trzeba se jakoś radzić, a kredytu nie chce brać, przy obecnej sytuacji politycznej byłoby to bardzo nie mądre.

31.12.2019 12:54
Herr Pietrus
😜
21.1
1
Herr Pietrus
183
Ubecka Wdowa

Lepiej dokarmiac inwestora?
Tu nie ma dobrego wyjścia. Kredyt na całość albo najem taki sam rak, a im więcej inwestycji w najem, tym wyższy wyrok dla szaraków (czynsz najmu albo cena mieszkania czyli wysokość kredytu i odsetki)

post wyedytowany przez Herr Pietrus 2019-12-31 12:56:44
31.12.2019 15:58
qLa
21.2
qLa
203
Temet nosce

Nie wiem co Panów szokuje w cenach najmu mieszkania?
Właśnie dziś przeglądałem sobie ceny zakupu mieszkania w Aglomeracji śląskiej - za sensowne mieszkanie 45-60m2, nie ruinę do totalnego remontu, zależnie od części miasta trzeba lekko wydać 300-350k.
To za ile najmować takie mieszkanie, jeżeli nawet licząc te 1500zł ( pomijając podatek ) zwrot takiej inwestycji to jakieś 17 lat i mieszkanie dopiero zaczyna na siebie zarabiać?

31.12.2019 14:49
Janczes
22
odpowiedz
7 odpowiedzi
Janczes
142
You'll never walk alone

kolejny punkt ktory warto dopisac do listy to jakosc mieszkan.
jestem miesiac po odbiorze i kazdego dnia wychodzą nowe kwiatki... brak scieku, nie dzialajaca antena, zle rozlokowane gniazdka, inne rozmiary niz na planie, brak pradu przez miesiac, swiatelko do ktorego nie ma wylacznika i jest na stale wlaczone, rury wychodzace ze scian itp

post wyedytowany przez Janczes 2019-12-31 14:50:13
31.12.2019 14:55
22.1
sabaru
36
Konsul

Gdzie ty mieszkasz że przez miesiąc prądu nie ma. Jakoś mi się w to nie chce wierzyć.

post wyedytowany przez sabaru 2019-12-31 14:56:07
31.12.2019 14:57
NewGravedigger
😂
22.2
1
NewGravedigger
137
spokooj grabarza

Janczes sam budował

31.12.2019 19:54
Janczes
22.3
Janczes
142
You'll never walk alone

Panowie, przy nowym mieszkaniu najpierw trzeba czekac na zalatwienie szczegolow miedzy deweloperem a operatorem... i mocno sie to przeciagnelo... Potem okazalo sie ze juz mozna bylo podpisac umowe na dostawę ale deweloper o tym nie powiadomil. stad ta obsuwa

31.12.2019 20:11
22.4
zanonimizowany1295892
2
Centurion

Tak to jest jak kupuje się w ciemno.

31.12.2019 20:53
Cainoor
22.5
Cainoor
217
Mów mi wuju

To kto Ci odbior robil? Hmm

31.12.2019 22:26
Janczes
22.6
Janczes
142
You'll never walk alone

Cainor -> ci o to fachowcy: https://pewnylokal.pl ktorych serdecznie nie polecam

Berengar -> ciezko w wwa kupic nowe mieszkanie ktore juz stoi. Generalnie w stolicy kupujesz dziure w ziemi i czytasz potem wszystkie wzmianki o deweloperze czy nie bankrutuje. sorry taki mamy klimat

31.12.2019 22:41
Herr Pietrus
22.7
Herr Pietrus
183
Ubecka Wdowa

Uważaj, bo to niby tylko w stolicy :D ROTFL.
No, chyba że kupujesz powyżej 60-70 m2, takie czekają czasem na szczęśliwych nabywców gotowe, chociaż zależy od lokalizacji...

31.12.2019 20:31
Herr Pietrus
23
odpowiedz
8 odpowiedzi
Herr Pietrus
183
Ubecka Wdowa

qLa - co nasz szokuje w cenach?

Własnie to jest problem - "bogaci inwestorzy" ładujący forsę w dwa-trzy mieszkania i oczekujący, że zaraz im się inwestycja zwróci. Psują rynek, bo przy takiej podaży wykupują wszystko poniżej 60 m2, problem w tym, że są gołodupcami "inwestującymi" często w połowie na kredyt albo za zaskórniaki, które jak najszybciej chcieliby mieć z powrotem. Więc czynsze lecą w kosmos, bo nieruchomość zamiast być bezpieczną lokatą kapitału przy okazji dostarczającą pobocznego pasywnego dochodu staje się niemalże źródłem utrzymania...

31.12.2019 20:52
Cainoor
23.1
Cainoor
217
Mów mi wuju

Trudno jest miec jednak o to do nich pretensje, nieprawdaz?

31.12.2019 21:50
Herr Pietrus
23.2
Herr Pietrus
183
Ubecka Wdowa

Niby tak, niestety państwo nie pomaga (patrz stopy procentowe, import Ukraińców itp itd.)

31.12.2019 21:52
23.3
b212
84
Generał

A co będą stopy procentowe podnosić jak ich elektorat się nie przejmuje cenami nowych mieszkań w jakiejś tam Warszawie.

01.01.2020 17:29
qLa
23.4
qLa
203
Temet nosce

Jak "zaraz" im się zwróci?
Powyżej zrobiłem Ci prostą finansową symulację ile zwracają się pieniądze włożone w takie mieszkanie.
To w ile ma nastąpić zwrot z inwestycji? W sto lat?
Akurat za wysokość cen mieszkań w Polsce to w głównej mierze odpowiedzialne są od lat niskie stopy procentowe, które umożliwiają właściwie każdemu zaciągnięcie kredytu na 50 lat i spłacanie mieszkania.
Jest popyt, banki dają możliwość finansowania - rośnie cena.
Można tu jeszcze dodać, że gros ludzi, którzy posiedzą 5-10 lat pracując za granicą, a potem tu się budując również zaburza lokalny rynek cen mieszkań. Właściwie większość osób budujących koło mojego domu to pracownicy budowlani, którzy od 5-10 lat pracują w Austrii/Niemczech, podbijają cenę i potem osoba pracująca w naszej gospodarce nie ma możliwość zakupu, skoro za działkę na wypizdowie 10 arową ktoś sobie krzyczy 80000zł
Zresztą, w większości rozwiniętych krajów własne mieszkanie to raczej luksus, a nie jakieś prawo nabyte, to my Polacy mamy taką chorobę, że każdy musi mieszkać na swoim, a nie wynajmowanym, w dużo bogatszych Niemczech jakoś proporcja jest zupełnie odwrotna.

post wyedytowany przez qLa 2020-01-01 17:35:33
01.01.2020 17:42
Herr Pietrus
23.5
Herr Pietrus
183
Ubecka Wdowa

I ceny najmu też są inne, zdaje się że sporo niższe w stosunku do dochodów.
I siła nabywcza pieniądza.
I płace...
To co, może czas przenieść WSZYSTKO na polski grunt, po co tak wybiórczo? :D

Właśnie to jest problem.
Że inwestycja na się "zwracać"
Gołodupcoei z kilkoma mieszkaniami zwróci się i tak bardzo późno. Albo gdy sprzeda mieszkania, które przecież cały czas są jego majątkiem, na którym zarabia dodatkowo . To nie akcje, które mają się zwrócić jak się je szybko sprzeda z zyskiem...

Co innego gdy budujesz pod wynajem cały obiekt... Ale wtedy w kosztach na start nie ma solidnej marży dewelopera...

post wyedytowany przez Herr Pietrus 2020-01-01 17:49:16
01.01.2020 17:46
qLa
23.6
qLa
203
Temet nosce

Skąd Ty czerpiesz swoje dane Pietrus?
Ceny najmu na Zachodzie to jeden z największych wydatków dla portfela.

https://housing.justlanded.com/pl/Niemcy_Badenia-Wietembergia_Stuttgart/Do-wynajecia_Mieszkanie

https://www.immobilienscout24.de/wohnen/baden-wuerttemberg,stuttgart/mietwohnungen.html
https://www.immonet.de/baden-wuerttemberg/stuttgart-wohnung-mieten.html
https://www.immowelt.de/suche/stuttgart/wohnungen/mieten

Dla przeciętnego Niemca zarabiającego niewiele na ich standardy, czyli jakieś 2000euro ( co dla wielu Polaków, którzy pracują tam, a żyją w Polsce jest złapaniem Pana Boga za nogi ) to raczej też cena niemała.

post wyedytowany przez qLa 2020-01-01 17:53:04
01.01.2020 17:55
Herr Pietrus
23.7
Herr Pietrus
183
Ubecka Wdowa

No to faktycznie, mają tak samo drogo.
(Np w tym drugim linku cała strona ofert 100 m2 za 1500-1800 euro przy zarobkach 2500 to jak u nas 30 m2 kawalerki w Warszawie za 1500 zł)

Czemu więc nie kupują mieszkań, skoro jak widzę na tej stronie ceny też nominalnie takie jak u nas? Pewnie mają mniej kredytów.

Dziwne, że nie emigrujs do Polski...

post wyedytowany przez Herr Pietrus 2020-01-01 17:58:46
01.01.2020 18:16
qLa
23.8
qLa
203
Temet nosce

Podejrzewam, że chodzi tu o mobilność - własne mieszkanie ( a dom tym bardziej ) w jakimś stopniu jednak wiąże Ciebie z regionem.

Jest zresztą sporo artykułów w tym temacie w necie
np.
https://forsal.pl/artykuly/984617,dlaczego-niemcy-wola-wynajem-od-kupna-mieszkania-analiza.html

31.12.2019 21:42
24
odpowiedz
3 odpowiedzi
b212
84
Generał

A ktoś mi wytłumaczy fenomen mieszkań komunalnych? Bo przez całe moje dzieciństwo, już w wolnej Polsce, nie miałem pojęcia że mieszkania się kupuje, wszyscy mieszkali i po dziś dzień mieszkają w komunalnych. I to nie są biedni ludzie, ba, to są często cholernie bogaci ludzie :D

31.12.2019 21:52
Herr Pietrus
24.1
Herr Pietrus
183
Ubecka Wdowa

Ja nie pomogę, nie obracam się w takim środowisku :D
Albo to nie były komunalne, albo ci bogaci pracowali w szarej strefie ewentualnie "dziedziczyli" komunałki po rodzicach (wstępowali na miejsce zmarłych najemców).

31.12.2019 21:57
24.2
b212
84
Generał

Herr Pietrus, u mnie w rodzinnym Olsztynie to to nie była kwestia środowiska, po prostu w latach 90-tych wszyscy mieli mieszkania, i jakoś nikt ich nie kupował, nie brał kredytów, po prostu tak było. Zmartwienie to było kupno malucha :D Może chodzi mi o mieszkania spółdzielcze, jak zwał tak zwał, ludzie to nadal wykupują za 1/4 wartości, wtf. Nawet w centrum Warszawy często widzę chaty warte po x milionów a w środku grzyb, meblościanka, żarówka jako żyrandol i dywan na ścianie. Metrów 80, lokator emeryt albo dwójka. U mnie na osiedlu w Warszawie jest masa takich mieszkań, mnie na to nie stać a siedzi w tym patologia albo wręcz przeciwnie - ludzie zarabiający grubą kasę. To jest dopiero mindfuck, ciekawe kiedy PiS się nad tym pochyli i wpadnie na pomysł że ktoś to musi jednak wykupić najlepiej za 100% wartości albo wypad.

post wyedytowany przez b212 2019-12-31 21:59:56
31.12.2019 22:39
Herr Pietrus
24.3
Herr Pietrus
183
Ubecka Wdowa

Spółdzielcze to już dawno są wykupione. One nie były za darmo, tylko za wkłady plus teoretycznie spłata reszty w czynszu spółdzielni (chociaż część kasy, nawet przy "własnościowym prawie do lokalu", dotowało też chyba państwo).

Jakoś tak około 2000 r. już chyba wszedł temat wykupowania mieszkań na własność plus parcie na tworzenie wspólnot wyodrębnionych z zasobów spółdzielni. Początkowo opłaty były większe, bo teoretycznie spółdzielnie nadal nie odzyskały kasy z budowy/nie spłaciły kredytów. Ostatecznie jednak postanowiono prawo własnościowe przekształcić w faktyczną własność po kosztach i ostatecznie pozbyć się tej dziwnej konstrukcji.

To żaden przekręt i patologia, ot, pokłosie PRL-u.

Forum: Koniec kupowania mieszkań pod inwestycję. Młodzi na swoim!