Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Naziemna telewizja cyfrowa - zakłócenia

08.12.2012 18:42
1
HumanGhost
97
Senator

Naziemna telewizja cyfrowa - zakłócenia

Do niedawna odbierałem sygnał naziemnej telewizji cyfrowej z anteny kierunkowej na telewizorze Samsung C6500. Wszystko było bez problemów, TVP 1 i 2 nawet w HD.
Problemy zaczęły się pojawiać jakiś czas temu, od momentu gdy zaczęto wyłączać sygnał analogowy. Na telewizorze pojawiły się różnokolorowe zakłócenia - pikseloza czy artefakty. Co ciekawe kanały HD nadal odbierają a problem jest ze wszystkimi kanałami poza TVP.
Dziś rano nie było problemów, w ciągu dnia już się pojawiły i trwają. Nie mam zielonego pojęcia dlaczego tak się dzieje. Antenę nadawczą mam jakieś 30-35km od siebie, swoja antenę na dachu skierowaną prosto w kierunku sygnału.
Ktos sie orientuje w czym może być problem? Szukałem rozwiązania, ale jakoś nigdzie nie widzę wyjścia z sytuacji. Pomocy, będę wdzięczny za sugestie.

08.12.2012 18:58
2
odpowiedz
PierwszyWolnyJestZajęty
14
Generał

Przyzwyczajaj się (i to nie jest chamska odpowiedź, tak właśnie wygląda naziemna telewizja cyfrowa w Polsce).

08.12.2012 19:05
3
odpowiedz
Valem
74
Legend

Pikseloze z reguly powoduje zla pogoda. Z reszta, zgadzam sie calkowicie z poprzednikiem

08.12.2012 19:18
4
odpowiedz
Likfidator
89
Senator

Zakłócenia w odbiorze mogą wynikać ze zbyt słabego sygnału, lub zbyt mocnego. Jaką masz instalację antenową? Przykładowo, przy niewielkich odległościach jak np. 30 km do nadajnika, wzmacniacz antenowy może wręcz uniemożliwić odbiór. Przy tak małej odległości, telewizję cyfrową można wręcz odebrać na kawałku drutu zawieszonym na parapecie.

Poza tym piszesz, że TVP 1 i TVP 2 w HD nie sprawiają problemów, a są one nadawane w ramach MUX3, który z reguły jest nadawany z mniejszą mocą niż MUX1 i MUX2.

Najlepiej będzie jak poczytasz forum.emitel.pl Jest to forum operatora technicznego DVB-T i można uzyskać sporo informacji na temat odbioru z konkretnego nadajnika, a nawet podpowiedzą jaką antenę powinieneś zastosować i w jakim kierunku ją ustawić, gdy podasz swoją lokalizację.

08.12.2012 19:35
5
odpowiedz
PierwszyWolnyJestZajęty
14
Generał

[4] Zwróć jednak uwagę na to, że problem dotyczy tylko programów Telewizji Publicznej. Polsat, TVN, TV4 itd. działają bezproblemowo. Z tego co wiem, u mnie (nadajnik Katowice 35 km) moc TVP jest po prostu zbyt słaba, bez wzmacniacza nawet nie "złapie" mi TVP1 czy 2, natomiast taki Polsat bez problemu nawet bez wzmacniacza.
Mam nawet wszystkie czeskie stacje i też nie robią problemów.

08.12.2012 19:54
6
odpowiedz
cswthomas93pl
66
Legend

U mnie to samo.. Porażka na kanałach TVP2, ATM Rozrywka. Trochę mniej na Esce i TVP1. Kiedy podniosę dekoder i postawię go wyżej, to o dziwo zakłóceń nie mam. Czasami się zdarzają.

08.12.2012 20:19
7
odpowiedz
©®©
101
Generał

U mnie z kolei najwieksze problemy zwykle w postaci pikselozy, artefaktow i zamarzania obrazu wystepuja na polscacie, tvn i tv4 :) I nie ma to zwiazku z pogoda, czasami przy pieknej pogodzie w lecie nie dało sie ogladac, a przy ulewach, sniezycach odbierało idealnie.

08.12.2012 20:26
8
odpowiedz
Likfidator
89
Senator

[5]-->Zwróć jednak uwagę na to, że problem dotyczy tylko programów Telewizji Publicznej. Polsat, TVN, TV4 itd. działają bezproblemowo.

Przeczytaj jeszcze raz [1], a może nawet Ci wkleję "Co ciekawe kanały HD nadal odbierają a problem jest ze wszystkimi kanałami poza TVP."

08.12.2012 20:27
9
odpowiedz
Lookash
154
Legend

Zakłócenia mogą pochodzić także od instalacji nadawczo-odbiorczych zainstalowanych w okolicy np. źle działających repeaterów telefonii komórkowej, telewizyjnych anten siatkowych z własnym wzmacniaczem etc. Proponuję problem zgłosić do nadawcy, ewentualnie UKE, w celu sprawdzenia, czy nie występują zakłócenia. Ale to dopiero po upewnieniu się, że własna instalacja jest w porządku.

08.12.2012 21:19
10
odpowiedz
HumanGhost
97
Senator

Odłączenie wzmacniacza powoduje jedynie to, że na telewizorze wyświetla się komunikat o braku lub zbyt słabym sygnale, więc wzmacniacz jest raczej musem w tym przypadku.
Problem nie zależy tez od pogody. Nie ma znaczenia zachmurzenie, opady, temperatura. Nie tłumaczy to bowiem czemu rano problemów nie było ani wcześniej.

Tak jak pisałem - problemy zaczęły się od czasu jak rozpoczęli wyłączanie sygnały analogowego. Wcześniej lux torpeda, żadnych problemów. Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych, wiec wyższych budynków brak. W okolicy nie ma żadnych dużych anten ani nadajników. Sąsiedzi wokół mają głównie anteny kierunkowe.

Cóż, nie pozostaje nic innego jak zgłosić to gdzieś, bo ewidentnie wina leży po stronie operatora. Coś musieli skaszanic podczas wyłączania analogowego sygnału.

08.12.2012 22:09
11
odpowiedz
Likfidator
89
Senator

Odłączenie wzmacniacza powoduje jedynie to, że na telewizorze wyświetla się komunikat o braku lub zbyt słabym sygnale, więc wzmacniacz jest raczej musem w tym przypadku.

Nie odłączasz zasilacza, a jedynie pozbawiasz go zasilania. Wzmacniacze stosowane w antenach mają to do siebie, że jak nie ma w nich napięcia, to tłumią cały sygnał. Zasilacz należy odłączyć dosłownie, tj. wyjąć płytkę z anteny, zastąpić symetryzatorem i odłączyć zasilacz od kabla, bo symetryzator spali się, gdy dostanie zasilanie.

Jaką masz antenę, pewnie siatkową? Są to dość problematyczne anteny, bo łapią wszelkie możliwe zakłócenia z każdego kierunku, które są wzmacniane przez tandetne chińskie wzmacniacze.

problemy zaczęły się od czasu jak rozpoczęli wyłączanie sygnały analogowego. Wcześniej lux torpeda, żadnych problemów.

Po wyłączeniu analogu część nadajników cyfrowych zwiększyła moc nadawczą, więc tutaj dopatrywałbym się przyczyny.

Cóż, nie pozostaje nic innego jak zgłosić to gdzieś, bo ewidentnie wina leży po stronie operatora. Coś musieli skaszanic podczas wyłączania analogowego sygnału.

forum.emitel.pl

Lepszego miejsca nie znajdziesz, a w dodatku wypowiadają się tam osoby, które odpowiadają za nadajniki DVB-T.

09.12.2012 08:35
12
odpowiedz
HumanGhost
97
Senator

Gdyby nie zima i śnieg na dachu to bym pokombinował z anteną. Ale tak to wchodzić się nie chce. ;]
Wygląda na to, że zakłócenia dotyczą w głównej mierze MUX 2. Reszta działa bardzo dobrze lub dobrze.
Antenę mam kierunkową, kupowaną raptem dwa lata temu właśnie z myślą o naziemnej telewizji cyfrowej.

09.12.2012 08:49
13
odpowiedz
PierwszyWolnyJestZajęty
14
Generał

[8] Normalnie chce mi się wyć. Ja już odpowiedziałem osobie z [1] w moim komentarzu nr [2], a w [5] opisałem jak to wygląda u mnie bo chciałeś zabłysnąć z tym wzmaczniaczem.
Więc teraz powiedź mi co ja mam zrobić? Używać wzmacniacza czy nie, skoro to nie NIE MA WPŁYWU na jakość odbioru stacji komercyjnych bo wina leży po stronie nadajników, a nie telewizorów czy anten.

09.12.2012 08:49
14
odpowiedz
Haszon
61
Generał

Ciesz się, że w ogóle coś odbierasz. U mnie w centrum miasta da się oglądać, ale na wiosce kilka kilometrów dalej, otoczonej przez lasy, już nie. Swoja drogą ta cyfryzacja to świetny sposób na pozbawienie dostępu do telewizji kilku milionów osób. Np. babcia ma stary telewizor, bez Euro złącza, do którego w żaden sposób dekodera nie podłączysz. I tak pewnie ma setki tysięcy osób. Dotychczas odbierała analog, a teraz nic niie będzie miała. Ten cały przekręt z cyfryzacją miał chyba na celu wyłącznie nagonienie klientów kablówkom, platformom cyfrowym i sklepom RTV, bo rzecież o nic innego tu chodzić nie może. Jak zwykle ktoś wziął łapówkę. Stare babki i dziadki zapewnie nie skrzykną się, by wytoczyć Polsce pozew zbiorowy

09.12.2012 08:52
15
odpowiedz
snopek9
160
Pogrubiony stopień

Nie sadze zeby setki tysiecy osob mialy tv bez euro zlacza. Jednak takie tv to epoka lat 80tyuch i te tv powinny juz ledwo zipac.

09.12.2012 08:52
😊
16
odpowiedz
andrey226
73
Konsul

Ja mieszkam w Bielsku-Białej i mam sygnał cyfrowy ze Skrzycznego.Często jest tak,że czy to podczas silniejszego wiatru czy gęstych chmur faktycznie są problemy z oglądaniem TVP 1,TVP 2 czy TVP Regionalnej z Katowic.Dlatego ja korzystam z platformy Cyfrowy Polsat.Ale najlepsze jest to,że telewizja czeska którą także odbieram,ma dużo lepszą jakość obrazu i nie jest tak wrażliwa na zakłócenia jak kanały TVP.Pomijam już fakt,że TVP 1 HD naziemny,a TVP 1 HD z Cyfrowego Polsatu to dwie różne jakości obrazu.Ten naziemny przegrywa z kretesem!

09.12.2012 09:54
👍
17
odpowiedz
Imak
89
Senator

Poczekajcie aż co miesiąc będziecie musieli doładowywać kartę.

09.12.2012 09:59
18
odpowiedz
Wiarołomca
54
Senator

Czego sie spodziewaliscie za darmo ?:)

09.12.2012 10:17
19
odpowiedz
Likfidator
89
Senator

Więc teraz powiedź mi co ja mam zrobić? Używać wzmacniacza czy nie, skoro to nie NIE MA WPŁYWU na jakość odbioru stacji komercyjnych bo wina leży po stronie nadajników, a nie telewizorów czy anten.

No tak, bo Wy myślicie, że jakiś jasnowidz wam odpisze. Wszystko zależy od konkretnej lokalizacji, ukształtowania terenu i odległości oraz mocy nadajnika.

Jest jeszcze jedna pomocna strona http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html

Ustawienie anteny naziemnej w większości przypadków jest zdecydowanie trudniejsze niż anteny satelitarnej. Czasem przeszkody terenowe mogą skutecznie utrudnić odbiór i tego nadawca nie naprawi. Szczególnie w miastach jest to ciekawa sytuacja, bo sygnał odbija się wielokrotnie od budynków i antena łapie wiele odbić sygnału jednocześnie. Czasem antenę należy ustawić w zupełnie innym kierunku niż nadajnik, by łapała sygnał odbiyty od jakiegoś dużego budynku.

Druga kwestia to siła sygnału. Zbyt niska uniemożliwia odbiór, zbyt wysoka powoduje przesterowanie sygnału czyli również brak odbioru. Wzmacniacze antenowe z reguły stosuje się do odbioru z nadajników oddalonych o 80-150 km. Dla nadajników bliższych mogą wręcz zaszkodzić, z wyjątkiem sytuacji, gdy taki nadajnik jest wyjątkowo niskiej mocy.

Z tego co zauważyłem, DVB-T o jest znacznie bardziej tolerancyjna dla słabego sygnału niż dla mocnego sygnału z odbiciami.

Ustawianie anteny na sygnale cyfrowym też jest problematyczne, bo odbiorniki nie zawsze dokładnie pokazują poziom sygnału, a wszelkie zmiany jego poziomu pojawiają się z ok. sekundowym opóźnieniem. Wynika to z faktu, że odbiornik potrzebuje czasu, by przetworzyć surowe dane i wyliczyć BER.

Swoja drogą ta cyfryzacja to świetny sposób na pozbawienie dostępu do telewizji kilku milionów osób.

W mojej lokalizacji z analogu były dostępne 4 kanały i to w średniej jakości. Teraz z DVB-T można odbierać 3 MUXy, a sygnał jest tak silny, że z anteny pokojowej na parterze jakość jest 85-95%. Na zewnętrznej antenie mam wręcz idealny sygnał z 3 lokacji, z czego dwie oddalone o 100 km.

babcia ma stary telewizor, bez Euro złącza, do którego w żaden sposób dekodera nie podłączysz.
Podłączysz dowolny dekoder wyposażony w SCART, potrzebujesz tylko modulatora RF za 30 zł.
Pytanie tylko, czy jest sens używania takiego TV. Te urządzenia są wiekowe, pewnie włączają się z 10 minut, a także uszkadzają wzrok.

Pomijam już fakt,że TVP 1 HD naziemny,a TVP 1 HD z Cyfrowego Polsatu to dwie różne jakości obrazu.Ten naziemny przegrywa z kretesem!

Zauważ, że TVP1 HD jest wciśnięty na MUX1 z 6 innymi kanałami SD, co daje mu bitrate 3-6 Mb/s. Na satelicie zaś TVP1 HD dysponuje ok. 8 Mb/s. Z tym, że nie jest to zasługa Cyfrowego polsatu, ale N, która na swojej pojemności nadaje ten kanał.

Z drugiej strony popatrzmy na TVP2 HD, który w naziemnej idzie na MUX3 i ma do dyspozycji ponad 8 Mb/s. Na satelicie zaś TVP2 HD praktycznie oglądać się nie da, bo jest nadawany z transpondera polsatu i posiada bardzo niski bitrate nie pamietam dokładnie, ale coś ok. 3 Mb/s.

17.12.2012 15:34
20
odpowiedz
HumanGhost
97
Senator

Nie znalazłem rozwiązania problemu. Nadal MUX 2 odbiera tak jakby w ogóle nie odbierał - pikseloza i kolorki. Co ciekawe mój kolega mieszkający 20km od nadajnika ma ta samą antenę, ten sam wzmacniacz i wszystko podłączone do tego samego modelu telewizora. U niego wszystko dobiera bez najmniejszych problemów, u mnie dupa blada.
Kabel antenowy mam nowy, raptem roczny. Antena też nowa. Właściwie wszystko działało bez problemów do czasu jak zaczęli się bawić w wyłączanie sygnału.
A żeby było jeszcze ciekawiej to z odbiorem telewizji nie mają żadnych problemów moi dziadkowie obok, którzy mają telewizor kineskopowy, tą sama antenę co ja i jedyna różnica to taka, że siłą rzeczy odbierają sygnał przez dekoder telewizji naziemnej.
Ręce opadają.. Ostatnio nawet MUX 1 i 3 zaczął miewać "humory"...
W zimę nie będę wchodził na dach i majstrował przy antenie.

17.12.2012 16:01
21
odpowiedz
Valem
74
Legend

Mam problem. Posiadam dwa tv (jeden z wbudowanym tunerem a drugi
z dokupionym). Problem polega na tym ze w tym tv z wbudowanym wszystkie muxy dzialaja swietnie a na tym z dokupionym polowa kanalow dziala a druga nie. Co moze powodowac taki problem?

18.12.2012 18:37
22
odpowiedz
Valem
74
Legend

up

18.12.2012 18:54
23
odpowiedz
QQQ
48
Konsul

HumanGhost >>> często powodem takiego zachowania może być zasilacz antenowy szczególnie gówniane chińskie a o inny teraz trudno . Nie padają całkiem ale tracą filtrowanie co objawia się problemami z odbiorem niektórychMUX-ów . Łatwo to sprawdzić przełącząjąc sie na analogową bo widać zakłocenie w postaci poziomej lini . Niestety nie do sprawdzenia przy wyłaczonym sygnale analogowym . Ale warto wymiecić zasilacz ( koszt to poniżej 10zł ) - jak już kupujesz to kup taki z koncówką typu F ( wkręcaną ) - koszt ten sam a dożo łatwiejszy i pewniejszy montaż

19.12.2012 17:20
24
odpowiedz
HumanGhost
97
Senator

QQQ -> Tylko jak zamontuję zasilacz do tej końcówki F?

08.02.2013 20:33
25
odpowiedz
QQQ
48
Konsul

normalnie - zasilacz ma koncówke z wtykiem antenowym do telewizora a kabel antenowy podpinasz do niego za pomoca wtyku F a nie robionej ręcznie końcówki . Czyli F-ka na kabel i podpiąć do zasilacza

05.02.2014 21:17
26
odpowiedz
batigol111
1
Junior

O co chodzi? Znajduję idealny odbiór wszystkich programów i telewizja działa idealnie. Po kilkunastu godzinach tracę sygnały lub występują duże zakłócenia z MUX 2 polsat, tvn i inne? Potem znowu idealnie odbieram wszystkie programy po sporych korektach i tak na okrągło. O co chodzi, raz może idealnie odbierać a zajakiś czas znowu się psuje. Czyżby jakieś zakłócenia powodowane przez posiadaczy cb??

Forum: Naziemna telewizja cyfrowa - zakłócenia