Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

FIFA Manager 10 - poradnik do gry

FIFA Manager 10 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Stadion | Sprawy klubowe | FIFA Manager 10 poradnik FIFA Manager 10

Ostatnia aktualizacja: 8 października 2019

Stadion

Informacje ogólne

W odróżnieniu od części 2009, w edycji obecnej twórcy zadbali, by rozbudowa stadionu była możliwie najprostsza do realizacji. Aby rozpocząć rozbudowę stadionu przejść należy do ekranu: Klub > Stadion.

Jak widać na powyższej grafice, ekran stadionu składa się z dwóch głównych części - Stadion - Sprawy klubowe - FIFA Manager 10 - poradnik do gry

Jak widać na powyższej grafice, ekran stadionu składa się z dwóch głównych części. Po lewej mamy schemat naszego obiektu, razem z podziałem na trybuny. Po prawej zaś spis wszystkich obiektów wybudowanych na naszym stadionie. Jeżeli nie chcemy bawić się w budowę za pomocą trybu 3D, możemy kliknąć wybraną trybunę i użyć suwaków rozbudowy (pod diagramem) w celu szybkiego dobudowania miejsc stojących, krzesełek lub loży vipów. Rozbudowa będzie polegać na powieleniu najwyżej umieszczonego elementu stadionowego (czyli jeżeli przy murawie mamy trybunę z 1 wejściem, a nad nią z 2, to wybudowana zostanie następna z 2-ma wejściami).

Dla bardziej ambitnych przygotowano rozbudowę w trybie 3D. Aby do niego przejść, kliknąć należy przycisk Otwórz edytor stadionu (prawy-dolny róg). Gdy to zrobimy pojawi się następujący ekran:

W górnej części znajduje się nasz stadion w pełnej wizualizacji trójwymiarowej - Stadion - Sprawy klubowe - FIFA Manager 10 - poradnik do gry

W górnej części znajduje się nasz stadion w pełnej wizualizacji trójwymiarowej. W górnym-lewym rogu umieszczono przełączniki między poszczególnymi obiektami (stadion główny, rezerwowy i juniorski). W przypadku małego klubu, interesuje nas wyłącznie stadion główny (na pozostałe obiekty nie ma po prostu środków).

Tuż pod wizualizacją stadionu znajduje się belka podzielona na trzy kolumny. W skrajnie lewej (A) umieszczono diagram obiektu, z podziałem na trybuny. Na środku znajdują się ikony obiektów stadionowych (B) i lista obiektów, które wybudowano na wybranej z poziomu schematu trybunie (C). Po prawej stronie znaleźć można natomiast informacje o wartości zleconej przebudowy (D).

Warto też zwrócić uwagę na przycisk umożliwiający zlecenie rozbudowy architektowi (1).

Podobnie, jak i w poprzedniej odsłonie, rozbudowa obiektu w trybie 3D, polega na grupowaniu elementów stadionowych w obrębie danej trybuny. Za pomocą ikon oznaczonych literą B, przeglądać możemy obiekty stadionowe, które mogą zostać wybudowane w obrębie danej trybuny. Do wyboru mamy: miejsca stojące, trybuny trawiaste, betonowe oraz z krzesełkami. Także sektory dla mediów, loże dla vipów, płoty, telebimy, reflektory, ławki. Opcji jest multum. Warto jednak pamiętać, iż większość obiektów pełni rolę wyłącznie dekoracyjną.

Rozbudowa stadionu

Rozbudową warto zająć się jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Waszym celem powinno być zabudowanie wszystkich sektorów (za wyjątkiem narożników). Najlepiej jest zrobić to na kredyt, dzięki temu nie obciążycie zbytnio budżetu. Budując na kredyt, pamiętać należy jednak o tym, by przemnożyć ratę kredytu x12 i sprawdzić, czy w skalo roku nie przewyższa ona budżetu!

W przypadku małego klubu najbardziej opłaca się zabudowa trybunami z betonowymi siedziskami. Jest to idealny kompromis między pojemnością, kosztem rozbudowy i standardem (czyli ceną za wejściówkę).

Aby zlecić wybudowanie obiektu, wystarczy kliknąć sektor na schemacie, a następnie za pomocą ikon obiektów, wybrać trybunę lub element, który ma stanąć na stadionie. Potem pozostaje jedynie zatwierdzić wybór.

Unikać należy miejsc stojących. Nie są one wcale takie tanie, a silnie obniżają przychody z biletów.

Zabudowanie stadionu trybunami, winno być waszym celem na pierwsze 2-3 sezony w danym klubie. Starajcie się tak manipulować ratą kredytu, by nie obciążyła budżetu w stopniu większym, niż 50%.Dzięki temu będziecie mieli dodatkowe środki na sezon następny.

W sezonie drugim, warto jest zainwestować w reflektory (o ile będzie Was stać - już za gotówkę). Następnie pomyśleć możecie o krzesełkach, telebimach i ogólnym upiększeniu obiektu (w tym i o zadaszeniu).

W trakcie pierwszej rozbudowy, postarajcie się też dobudować dodatkowe bandy reklamowe. Nic złego się nie stanie, gdy na każdym sektorze będą ich dwa rzędy. Dzięki temu zarobicie dodatkowe pieniądze na reklamach.