Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Biomutant - poradnik do gry

Biomutant - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Biomutant: Eksploracja świata Biomutant poradnik, solucja

Ostatnia aktualizacja: 25 maja 2021

Na tej stronie poradnika znajdziecie najważniejsze informacje na temat eksploracji świata w grze Biomutant. Dowiecie się m.in. na jakich zasadach przebiega badanie dostępnych krain, jakie zagrożenia czyhają na bohaterów, a także jakie przeszkody możecie napotkać jeśli zapragniecie zbadać 100% świata gry.

Otwarty świat

W Biomutant do zbadania jest dość duży otwarty świat, który będziecie mogli zacząć przemierzać po ukończeniu prologu w startowej lokacji Bunkier 101 - Biomutant: Eksploracja świata - Biomutant - poradnik do gry

W Biomutant do zbadania jest dość duży otwarty świat, który będziecie mogli zacząć przemierzać po ukończeniu prologu w startowej lokacji Bunkier 101. W grze nie ma "agresywnych" niewidzialnych barier, choć np. bohater może nie być w stanie dotrzeć na jakiś wysoki górski szczyt jeśli jego zbocze będzie zbyt strome.

Mapa świata jest początkowo przykrywana przez mgłę, ale w miarę przechodzenia gry będziecie mogli ją stopniowo odkrywać i przy okazji odnajdywać mniejsze pojedyncze lokacje (np. wioski czy bunkry) nadające się do dokładniejszego przeszukania - każde takie miejsce ma swoją listę zadań do wykonania. Wyzwania odwiedzanych lokacji bywają przeróżne i mogą dotyczyć np. odnajdywania interaktywnych urządzeń czy pojemników z rzadkim lootem.

Po więcej informacji na temat odkrywania świata gry i zaliczania lokacji na mapie zajrzyjcie na strony Świat gry - czy jest bardzo duży? oraz Lokacje w 100% - jak zaliczyć?.

Przeciwnicy

W trakcie zaliczania gry Biomutant musicie liczyć się z tym, że dochodzi do częstych spotkań z przeciwnikami - Biomutant: Eksploracja świata - Biomutant - poradnik do gry

W trakcie zaliczania gry Biomutant musicie liczyć się z tym, że dochodzi do częstych spotkań z przeciwnikami. Niektórym wrogom możecie spróbować uciec jeśli nie macie ochoty na rozegranie potyczki. W przypadku przeciwników pilnujących lokacji questowych czy miejsc nadających się do zbadania może to być trudniejsze.

Zwracajcie uwagę na poziom doświadczenia przeciwników - jeśli jest on zdecydowanie wyższy od poziomu bohatera lub jeśli widoczna jest ikona czaszki, to rozważcie odstąpienie od walki lub pilnowanie się w trakcie jej rozgrywania. Wrogowie mogą zadawać duże obrażenia i być bardzo wytrzymali. Dobrym pomysłem może być poleganie w większym stopniu na atakach dystansowych i mocach po to żeby nie ryzykować walki w zwarciu.

Więcej porad i wskazówek zamieściliśmy w rozdziale Walka.

Akweny wodne i zbiorniki z olejem

Podczas eksploracji świata gry musicie mieć świadomość tego, że niektóre akcje niezwiązane z walką mogą doprowadzić do łatwej śmierci bohatera - Biomutant: Eksploracja świata - Biomutant - poradnik do gry

Podczas eksploracji świata gry musicie mieć świadomość tego, że niektóre akcje niezwiązane z walką mogą doprowadzić do łatwej śmierci bohatera. Najważniejszym "zagrożeniem" są akweny wodne. Po tym jak wskoczycie do wody energia ki głównego bohatera zacznie być szybko wyczerpywana. Jeśli nie zdołacie wyjść z wody przed całkowitym wyczerpaniem paska energii, to bohater utonie. W dalszej fazie rozgrywki odblokujecie na szczęście skuter wodny, który znacząco ułatwi podróżowanie po terenach z dużą ilością wody.

Równie istotnym zagrożeniem są zbiorniki wypełnione oleistą substancją. Wskoczenie do takiego zbiornika działa jak ruchome piaski - bohater zacznie być bardzo szybko wciągany i brak błyskawicznej reakcji zakończy jego żywot. Zbiorniki z olejem najlepiej omijać, choć po tym jak odblokujecie sobie później mecha Mektona możecie też usuwać olej i odblokowywać nowe przejścia.

Liczne porady na temat radzenia sobie z akwenami wodnymi i oleistymi zbiornikami zamieściliśmy na stronie Pływanie - czy jest możliwe?.

Inne zagrożenia środowiskowe

Rozległe zbiorniki to nie jedyny kłopot, bo musicie mieć też na uwadze zagrożenia związane ze skażonym środowiskiem oraz niekorzystnymi warunkami pogodowymi - Biomutant: Eksploracja świata - Biomutant - poradnik do gry

Rozległe zbiorniki to nie jedyny kłopot, bo musicie mieć też na uwadze zagrożenia związane ze skażonym środowiskiem oraz niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dotyczą one tylko wybranych obszarów mapy, przy czym także i w tych miejscach możecie doprowadzić do łatwej śmierci bohatera. Stanie się tak jeśli będziecie zbyt długo przebywali na skażonym terenie bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Skażone lokacje pojawiają się w pięciu odmianach powiązanych z żywiołami. Problemami mogą być gorąc (Heat), biozagrożenie (Biohazard), mróz (Cold), radioaktywność (Radioactivity) oraz niedostateczna ilość tlenu (Hypoxia). W każdym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie i założenie odpowiedniego skafandra, który uodporni Was na określony żywioł. Do czasu pozyskania kombinezonu najlepiej omijać te miejsca lub podczas składania w nich wizyt szukać bezpiecznego schronienia (np. wnętrze dużego budynku).

Komplet informacji na temat opisanych powyżej zagrożeń środowiskowych znajdziecie na stronach Skafandry/kombinezony - jak zdobyć? oraz Statusy i odporności na żywioły.

Szybsze podróżowanie po świecie

W Biomutant istnieją dwie główne techniki ułatwiania sobie eksploracji mapy świata - Biomutant: Eksploracja świata - Biomutant - poradnik do gry

W Biomutant istnieją dwie główne techniki ułatwiania sobie eksploracji mapy świata. Do szybszego powracania do odwiedzonych już miejsc polecamy używać opcji szybkiej podróży (Fast Travel). Możecie za darmo przenosić się do odkrytych już drogowskazów oraz do odwiedzonych najważniejszych lokacji na mapie (wioski, forty, lokacje questowe itp.).

Innym sposobem na usprawnienie procesu podróżowania po świecie jest korzystanie z różnych środków transportu. Mogą to być przede wszystkim wierzchowce (mounty), ale w dalszej części gry możecie też odblokować m.in. mecha czy skuter wodny. Dodatkową zachętą do używania wierzchowców i pojazdów jest to, że nie blokują one możliwości wyprowadzania ataków dystansowych. Nie musicie więc zaprzestawać ataków na czas korzystania z danej maszyny.

Komplet informacji na temat zdobywania nowych środków transportu znajdziecie na stronach Wierzchowce i maszyny oraz Mech Mekton - jak odblokować?.

Zagadki

Dosyć częstym zjawiskiem podczas eksploracji dostępnych środowisk jest możliwość rozwiązywania drobnych zagadek logicznych - Biomutant: Eksploracja świata - Biomutant - poradnik do gry

Dosyć częstym zjawiskiem podczas eksploracji dostępnych środowisk jest możliwość rozwiązywania drobnych zagadek logicznych. Pojawiają się one w kilku różnych odmianach, przy czym większość z nich dotyczy obracania interaktywnymi elementami po to żeby utworzyć wzór lub dopasować do siebie kolorystycznie sąsiednie obiekty. Zaliczanie zagadek może Wam pomagać pozyskiwać loot czy awansować w zaliczanych questach.

Istotną cechą każdej zagadki jest to, że bohater ma ograniczoną liczbę ruchów na zaliczenie łamigłówki. Jeśli nie zmieścicicie się w dozwolonej liczbie ruchów, to sterowana postać zostanie porażona prądem i będziecie musieli rozwiązywać zagadkę od nowa. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie wszystkich posunięć zanim zaczniecie wykonywać ruchy. Możecie też zdecydować się na zapisanie postępów przed przystąpieniem do zagadki po to żeby w razie potrzeby móc załadować wcześniejszy stan.

Na stronie Trudność zagadek - jak obniżyć? zamieściliśmy cenne porady odnośnie ułatwiania sobie zaliczania zagadek.

Gadżety do niedostępnych lokacji

W grze Biomutant występują dwa gadżety, których używanie jest wymagane do umożliwienia sobie badania lokacji w 100 procentach - Biomutant: Eksploracja świata - Biomutant - poradnik do gry

W grze Biomutant występują dwa gadżety, których używanie jest wymagane do umożliwienia sobie badania lokacji w 100 procentach. Są to:

  1. Pazurołom (Klawbar) - Jest to łom, z pomocą którego możecie próbować m.in. wyważać niektóre interaktywne bramki oraz otwory. Zasady odblokowania i używania łomu opisaliśmy na stronie Zamknięte bramki - jak otwierać?.
  2. Mechaniczna pięść (Klonkfist) - Jest ona klasyfikowana jako broń do walki wręcz, przy czym jej najważniejszym zastosowaniem jest możliwość niszczenia wybranych popękanych ścian. Mechanizm ten omówiliśmy krok po kroku na stronie Osłabione ściany - jak burzyć?.