Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Dead Cells - poradnik do gry

Dead Cells - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Jak mniej ginąć w Dead Cells? poradnik Dead Cells

Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia 2018

Dead Cells to gra, w której bardzo łatwo można zginąć i po części wynika to z jej roguelike'owego charakteru. Możesz jednak znacząco zmniejszyć liczbę zgonów dzięki prowadzeniu rozgrywki w określony sposób i dzięki znajomości najpoważniejsyzch zagrożeń czyhających na bohatera. Poniżej zestawiliśmy różnorakie porady jak przeżyć w Dead Cells i w rezultacie jak łatwiej docierać do późniejszych etapów i bossów.

Uwaga - Podpowiedzi do konkretnych lokacji gry Dead Cells znajdziesz w rozdziale Świat gry w naszym poradniku (przeciwnicy, pułapki itp.).

Nie śpiesz się

Pośpiech wskazany jest tylko jeśli zależy ci na docieraniu do przejść, które zamykane są po upływie określonego czasu (przykładowe na obrazku) - Jak mniej ginąć w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Pośpiech wskazany jest tylko jeśli zależy ci na docieraniu do przejść, które zamykane są po upływie określonego czasu (przykładowe na obrazku). W początkowych godzinach gry najważniejsze jest poznawanie charakterystyki poszczególnych obszarów i przeciwników, a także zdobywanie nowych planów i komórek oraz ogólne zaznajamianie się z mechaniką gry.

Każdą nową mapę warto starać się jak najdokładniej zbadać. Pozwoli ci to zlokalizować unikalne przedmioty i zarazem uczynić głównego bohatera silniejszym dzięki zlokalizowaniu miejsc zdobycia nowych zwojów czy broni. W miarę możliwości warto też oczyszczać kolejne obszary ze wszystkich standardowych przeciwników i pozyskiwać dzięki temu komórki na zakup trwałych ulepszeń (pamiętaj, że komórki "zostaną z Tobą" tylko jeśli osobiście dostarczysz je do kolejnej bezpiecznej strefy).

Rozejrzyj się przed wkroczeniem do nieznanego obszaru

Domyślnie do rozglądania się możesz używać prawej gałki analogowej i zdecydowanie warto korzystać z tej funkcji - Jak mniej ginąć w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Domyślnie do rozglądania się możesz używać prawej gałki analogowej i zdecydowanie warto korzystać z tej funkcji. Tryb rozglądania się ułatwia przede wszystkim lokalizowanie przeciwników, dzięki czemu lepiej możesz przygotować się do kolejnych walk.

Rozglądanie się jest też bardzo pomocne przy unikaniu różnorakich pułapek środowiskowych, które niejednokrotnie są bardzo sprytnie porozmieszczanie. W przykładzie z powyższego obrazka zbiornik ze żrącą substancją znajduje się tuż pod półką, na której stoi bohater. Przy kamerze wycentrowanej na bohatera nie widać tej pułapki, w wyniku czego po zeskoku można znaleźć się w zbiorniku i zacząć odnosić obrażenia. Tryb rozglądania się znacząco zmniejsza ryzyko występowania tego typu problemów.

Korzystaj z pułapek oraz broni dystansowych

Pułapki oraz bronie dystansowe to doskonałe metody eliminowania potworów bez narażania bohatera na poważny uszczerbek na zdrowiu - Jak mniej ginąć w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Pułapki oraz bronie dystansowe to doskonałe metody eliminowania potworów bez narażania bohatera na poważny uszczerbek na zdrowiu. Nie musisz korzystać z nich w absolutnie każdej rozgrywce, ale przydają się one szczególnie w trakcie pierwszych godzin spędzonych z grą kiedy to nie posiadasz jeszcze dobrych permanentych ulepszeń i nie poznałeś dostatecznie przeciwników.

Pułapki o wysokiej jakości mogą niemal całkowicie wyręczyć Cię w zabijaniu niektórych potworów. Wystarczy zbliżyć się na chwilę do przeciwników czy zeskoczyć na ułamek sekundy na zajmowane przez potwory piętro i po rozrzuceniu pułapek wycofać się i pozwolić im działać (przykład takiej sytuacji pokazuje powyższy obrazek). Metoda ta jest szczególnie pomocna po tym jak zainwestujesz w ulepszenia skracające czas odnowienia się pułapek. Pułapki mogą być też pomocne w zatrzymywaniu przeciwników (wnyki Wolf Trap - bardzo dobra metoda przy potworach dążących do walki w zwarciu), nakładaniu na potwory negatywnych efektów (np. krwawienie czy podpalenie) czy prowadzeniu ciągłego ostrzału (działka). Możesz również uaktywniać pułapki po to żeby lepiej poznawać samych przeciwników. Potwory zawsze atakują pułapki i możesz dzięki temu w bezpieczny sposób dowiedzieć się jakimi atakami i specjalnymi umiejętnościami dysponują.

W przypadku broni dystansowych doskonale sprawdza się elektryczny bicz (Electric Whip). Jedyną wadą tej broni jest jej ograniczony zasięg, ale dzięki "współpracy" z pułapkami mogącymi zatrzymywać wrogów lub odwracać ich uwagę problem ten traci na znaczeniu. Bicz automatycznie namierza wrogów i możesz także dzięki niemu pozbywać się kłopotliwych latających potworów. Dodatkowo ataki biczem przebijają się przez tarcze i nie potrzebują amunicji. Nie musisz się obawiać nagłego zaprzestania ataków, co może mieć miejsce w przypadku korzystaniu z łuku czy kuszy.

Zapamiętuj unikalne ataki i umiejętności przeciwników

Każdy napotkany przeciwnik w Dead Cells dysponuje co najmniej jednym unikalnym atakiem / umiejętnością - Jak mniej ginąć w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Każdy napotkany przeciwnik w Dead Cells dysponuje co najmniej jednym unikalnym atakiem / umiejętnością. Od samego początku gry powinieneś dążyć do tego żeby je zapamiętywać i być na nie lepiej przygotowanym. Jest to szczególnie istotne w dalszych etapach gry kiedy to potwory mogą odpalać naprawdę potężne ataki i nieprzygotowanego do obrony bohatera jednorazowym trafieniem zabić czy pozbawić znacznej części punktów zdrowia. Umiejętności potworów bywają przeróżne i mogą różnić się od ich "domyślnych" ataków. Przykładowo przeciwnik domyślnie walczący w zwarciu może również dysponować umiejętnością pozwalającą mu na zaatakowanie na odległość.

Najbardziej uważaj na potwory, które:

  1. Posiadają umiejętność teleportacji. Mogą oni błyskawicznie znaleźć się tuż obok bohatera i zadać mu obrażenia jeśli Twoja reakcja nie będzie dostatecznie szybka. Warto odnotować, że teleportować mogą się wszyscy elitarni przeciwnicy, ale dopiero po tym jak awansujesz do drugiej fazy walki (odbierzesz im około połowy paska zdrowia).
  2. Mogą strzelać magicznymi pociskami. Podstawowym utrudnieniem jest to, że magiczne pociski mogą przelatywać przez ściany, podłogi i inne niezniszczalne powierzchnie. Musisz być zawsze gotowym na to żeby odskoczyć na bok, bo tego typu pocisku nic nie zatrzyma.

Sporym ułatwieniem przy zapamiętywaniu ataków przeciwników jest to, że w każdej lokacji w grze spotyka się ściśle określone typy potworów. Ograniczenie to nie dotyczy jedynie elitarnych wrogów, którzy mogą odbiegać od rodzajów potworów przebywających w danym obszarze. Zajrzyj do rozdziału Świat gry w naszym poradniku, w którym znajdują się opisy dostępnych lokacji wraz z informacjami o rodzajach przeciwników jakich można w nich napotkać.

Niektóre potwory mogą się ukrywać

W trakcie przemierzania kolejnych lokacji w Dead Cells musisz mieć świadomość tego, że możesz zostać nagle zaatakowany przez potwory, które początkowo były niewidoczne lub nieaktywne - Jak mniej ginąć w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

W trakcie przemierzania kolejnych lokacji w Dead Cells musisz mieć świadomość tego, że możesz zostać nagle zaatakowany przez potwory, które początkowo były niewidoczne lub nieaktywne. Nie dzieje się tak w każdej lokacji, gdyż wynika to z unikalnych umiejętności, którymi dysponują tylko niektóre bestie. Doskonałym przykładem mogą tu być skorpiony z lokacji Toxic Sewers (przykład na dołączonym obrazku), które wychodzą z ziemi dopiero gdy bohater dostatecznie się do nich zbliży. Podobnie jest też np. z niektórymi latającymi potworami, które "wybudzą się" dopiero gdy sterowana postać znajdzie się blisko nich.

Podczas badania miejscówek, w których mogą występować ukrywające się stwory, bądź zawsze gotowy do tego żeby szybko zareagować i np. odskoczyć gdzieś na bok w połączeniu z rozrzuceniem pułapek, które zgubią pościg. W niektórych przypadkach możesz też jako pierwszy wykonać atak i np. zaatakować latającego potwora gdy ten znajduje się jeszcze w "kokonie".

Odblokowuj kolejne poziomy fiolki zdrowia

Fiolka zdrowia (Health Flask) to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku bohatera w Dead Cells - Jak mniej ginąć w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Fiolka zdrowia (Health Flask) to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku bohatera w Dead Cells. Jest ona głównym sposobem odnowienia utraconych punktów zdrowia (niekoniecznie wszystkich) i samego leczenia możesz dokonywać w dowolnym miejscu. Podstawową fiolkę (Health Flask I) możesz odblokować już na początku gry, ale nie powinieneś na tym poprzestać. Bardzo ważne jest regularnie wydawanie komórek na zakup fiolek kolejnych poziomów. Ich ceny niestety bardzo szybko rosną, ale nie zmienia to faktu, że starania o odblokowanie każdego nowego poziomu fiolki zdrowia powinieneś podejmować gdy tylko ulepszenie to zostało przez grę udostępnione.

Dzięki fiolkom wyższych poziomów możesz wyleczyć bohatera więcej niż jeden raz przed powrotem do bezpiecznej strefy. To szczególnie ważne w walkach z bossami i elitarnymi przeciwnikami oraz generalnie podczas eksploracji tych lokacji, w których łatwiej jest utracić punkty zdrowia. Posiadanie większej liczby użyć fiolki zwiększa prawdopodobieństwo, że uda ci się dotrzeć do kolejnej bezpiecznej strefy i nie utracić zebranych komórek, planów i złota.

Rozglądaj się za żywnością

Poleganie na fiolkach to nie jedyny sposób na jednorazowe odnawianie dużych ilości punktów zdrowia - Jak mniej ginąć w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Poleganie na fiolkach to nie jedyny sposób na jednorazowe odnawianie dużych ilości punktów zdrowia. Rozglądaj się również za żywnością - większość jej odmian pozwala jednorazowo odnowić 15% lub 50% punktów zdrowia. Żywność może być przede wszystkim lootem, tj. może "wypadać" po pokonanych przeciwnikach. Oprócz tego możesz natrafiać na handlarzy żywnością i przykładowego pokazuje dołączony obrazek. Handlarze oprócz żywności mogą oferować także fiolki, ale są one bardzo drogie. Decyduj się na nie tylko jeśli wyczerpałeś zapas "ładunków" i gdy daleko masz jeszcze do kolejnej bezpiecznej strefy.

Dodatkowa uwaga - Jeśli zauważysz, że bohater ma tylko niewiele utraconych punktów zdrowia to nie podnoś/kupuj od razu żywności. Najlepiej zapamiętać sobie jej położenie i w razie potrzeby wrócić się po nią w dalszej części eksploracji danej mapy.

Odnajduj jak najwięcej zwojów

Możliwość odnajdywania magicznych zwojów to kolejny argument za tym żeby poświęcać dodatkowy czas na staranną eksplorację lokacji - Jak mniej ginąć w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Możliwość odnajdywania magicznych zwojów to kolejny argument za tym żeby poświęcać dodatkowy czas na staranną eksplorację lokacji. Każdy odnaleziony i zabrany zwój podnosi statystyki bohatera (tylko w obrębie danego przejścia gry). Mowa tu przede wszystkim o wydłużeniu paska zdrowia oraz zwiększeniu obrażeń zadawanych przez określone bronie, aczkolwiek zwoje mogą też poprawiać działanie aktywnych mutacji.

Im więcej zwojów zdołasz odnaleźć, tym silniejsza stanie się Twoja postać. Ułatwi ci to w konsekwencji staczanie pojedynków z bossami oraz przedzieranie się przez trudniejsze lokacje. Wrogowie szybciej będą ginęli, a bohater dzięki dłuższemu paskowi zdrowia będzie miał większe szanse na przeżycie.

Zainteresuj się mutacjami wpływającymi na żywotność bohatera

Ten temat jest ważny w początkowych godzinach gry kiedy to będziesz jeszcze poważnie zajęty zbieraniem najcenniejszych planów i run, a także poznawaniem lokacji, przeciwników i mechaniki gry - Jak mniej ginąć w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Ten temat jest ważny w początkowych godzinach gry kiedy to będziesz jeszcze poważnie zajęty zbieraniem najcenniejszych planów i run, a także poznawaniem lokacji, przeciwników i mechaniki gry. Warto wtedy wykorzystać każdą szansę do tego żeby zwiększyć żywotność bohatera. Mowa tu przede wszystkim o trzech mutacjach, które są dostępne od samego początku gry:

  1. Ygdar Orus Li Ox - To najważniejszy wybór, gdyż mutacja ta może ocalić jeden raz bohatera przed śmiercią. Bardzo ważną informacją jest to, że mutację tę musisz wybrać jako pierwszą (tj. po znalezieniu się w bezpiecznej strefie po opuszczeniu lokacji Prisoners' Quarters). Nie będzie ona dostępna przy kolejnych powrotach do bezpiecznej strefy, nawet jeśli zdecydujesz się na zresetowanie aktywnych mutacji. Warto też odnotować, że mutacja nie zadziała jeśli na bohatera nałożona została klątwa. W takiej sytuacji od razu zginiesz jeśli zostaniesz trafiony przez potwora przed zabiciem wymaganej liczby przeciwników.
  2. Necromancy - Mutacja ta odnawia punkty zdrowia bohatera za każdego zabitego przeciwnika. Początkowo to zaledwie 2 punkty, ale dzięki ulepszeniom z odnajdywanych zwojów wartość ta może wzrosnąć. Jest to mimo wszystko mutacja przydatna jedynie w początkowych lokacjach. W późniejszych miejscówkach pasek zdrowia to już kilka tysięcy punktów i wtedy odzyskanie kilku z nich nie robi różnicy. Warto wtedy zresetować mutacje i na miejsce tej wybrać inną.
  3. Dead Inside - Mutacja ta wydłuża pasek zdrowia o 30 procent. Nie musisz jej odblokowywać już na samym początku danego przejścia gry, ale postaraj się ją wybrać zanim przystąpisz do walki z pierwszym bossem. Nie warto się jej też pozbywać w kolejnych etapach, gdyż wzrost jest zawsze procentowy i możesz dzięki niej zyskać dużo punktów zdrowia.

W dalszej fazie gry temat korzystania z mutacji poprawiających żywotność może stracić trochę na znaczeniu. Po tym jak lepiej zaczniesz radzić sobie w grze i po tym jak odblokujesz nowe unikalne mutacje (np. znacząco zwiększające zadawane obrażenia) będziesz mógł dla odmiany na nie postawić. Gra nie pozwala niestety używać na raz wszystkich mutacji - maksymalnie mogą być aktywne tylko trzy.

Unikaj upadków z dużych wysokości

Zaliczenie upadku z dużej wysokości nie oznacza utraty punktów zdrowia, ale bohater zostanie na krótką chwilę oszołomiony - Jak mniej ginąć w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Zaliczenie upadku z dużej wysokości nie oznacza utraty punktów zdrowia, ale bohater zostanie na krótką chwilę oszołomiony. Oznacza to, że na sekundę-dwie stracisz nad nim kontrolę i nie będziesz mógł się ruszać. Może Cię to wpędzić w poważne kłopoty jeśli w pobliżu stoją aktualnie jakieś potwory, które nie będą czekały aż bohater powróci do pełni sprawności. Najprostszym sposobem na unikanie tego problemu jest lądowanie w połączeniu z uderzeniem o ziemię (lewa gałka analogowa w dół + przycisk skoku). Po wykonywanym tego typu lądowaniu bohater nie zostanie ogłuszony. Co więcej, możesz w ten sposób zgniatać i zadawać obrażenia potworom z niższych półek.

Dodatkowa uwaga - Na mapie Ramparts pojawia się dodatkowe ryzyko spadnięcia w przepaść. Nie jest to na szczęście równoznaczne ze śmiercią bohatera, ale stracisz w ten sposób część punktów zdrowia.

Unikaj klątw na trudniejszych mapach

Dla przypomnienia najczęstsze powody nałożenia klątwy na bohatera to zniszczenie złotych drzwi wymagających uiszczenia opłaty lub otwarcie skrzyni z klątwą - Jak mniej ginąć w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Dla przypomnienia najczęstsze powody nałożenia klątwy na bohatera to zniszczenie złotych drzwi wymagających uiszczenia opłaty lub otwarcie skrzyni z klątwą. Po jej otrzymaniu bohater musi zabić 10 wrogów (lub więcej jeśli różne klątwy "zsumowały się") samemu unikając jakichkolwiek obrażeń. W początkowych godzinach gry całkowicie powinieneś klątw, bo nie znając dobrze map i przeciwników bardzo łatwo popełnić jakiś błąd. Zainteresuj się nimi dopiero później, ale i wtedy "zgadzaj się" na klątwę głównie w tych lokacjach, w których nie przebywają przeciwnicy mogący łatwo trafić bohatera.

Jeśli padłeś ofiarą klątwy to zacznij szukać najsłabszych wrogów w okolicy i w jeszcze większym stopniu polegaj na pułapkach, granatach i broniach dystansowych. Atakowanie wrogów bez zbliżania się do nich znacząco zwiększa szanse, że sam nie otrzymasz żadnych obrażeń.

Przechodź przez prostsze lokacje

Ta taktyka jest wskazana jeśli nadal poznajesz grę lub jeśli zależy ci na szybszym dotarciu do późniejszych lokacji - Jak mniej ginąć w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Ta "taktyka" jest wskazana jeśli nadal poznajesz grę lub jeśli zależy ci na szybszym dotarciu do późniejszych lokacji.

  1. Prostsze lokacje prowadzące do miejsca spotkania z pierwszym głównym bossem gry to Promenade of the Condemned i Ramparts.
  2. Prostsze lokacje prowadzące do miejsca spotkania z drugim głównym bossem gry to Stilt Village i Clock Tower.

Trudniejsze lokacje najłatwiej jest rozpoznać po tym, że są one początkowo niedostępne i pojawiają się dopiero w trakcie kolejnych przejść gry, np. po zdobyciu jednej z run umożliwiających docieranie w pozornie niedostępne miejsca. Z początkowych lokacji są to np. mapa Toxic Sewers, która wymaga runy Vine Rune (winorośla). W trudniejszych miejscówkach pojawiają się bardziej problematyczni przeciwnicy, ale z drugiej strony zazwyczaj możesz z nich wynieść więcej skarbów. Musisz więc zawsze określić sobie na początku danego nowego przejścia jaki cel przed sobą stawiasz - czy łatwe przedostanie się do dalszych obszarów czy zebranie najlepszych skarbów.

Nie badaj szczelin wyzwań i nie atakuj elitarnych wrogów mocno osłabioną postacią

Szczeliny wyzwań (Challenge Rift) pozwalają wejść w posiadanie wartościowych skarbów, ale pojawia się też duże ryzyko utraty znacznej ilości punktów zdrowia - Jak mniej ginąć w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Szczeliny wyzwań (Challenge Rift) pozwalają wejść w posiadanie wartościowych skarbów, ale pojawia się też duże ryzyko utraty znacznej ilości punktów zdrowia. Wynika to z tego, że w szczelinach tych natrafia się na licznie porozmieszczane pułapki np. w postaci kolców czy obrotowych mechanizmów. Nie warto więc badać szczelin jeśli bohater został wcześniej mocno osłabiony i jeśli nie posiadasz w zapasie fiolek zdrowia. Nawet jeżeli uda ci się przejść do samego końca to możesz zmuszony zostać do kontynuowania rozgrywki znacznie słabszym bohaterem i może ci "nie wystarczyć" punktów zdrowia na dotarcie do bezpiecznej strefy i zapisanie zdobytych skarbów.

To samo ostrzeżenie można wystosować w stronę napotykanych elitarnych potworów (Elite). Nie atakuj elitarnych przeciwników jeśli nie posiadasz co najmniej jednej zapasowej fiolki zdrowia. Dodatkowo zawsze upewnij się czy dysponujesz dobrymi elementami wyposażenia. Jeśli jeszcze przed napotkaniem elitarnego potwora miałeś problemy z niektórymi zwykłymi potworami to jest bardzo prawdopodobne, że nie przetrwasz pojedynku z nim (i jego obstawą). Warto przy okazji zaznaczyć, że jeśli walka z elitarnym potworem nie rozgrywa się po Twojej myśli to możesz uciec. Na taki krok zdecyduj się jednak zanim elitarny wróg straci co najmniej połowę paska zdrowia, tj. zanim zacznie się teleportować.