Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Grand Ages: Medieval - poradnik do gry

Grand Ages: Medieval - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Informacje ogólne | Armia w Grand Ages Medieval poradnik Grand Ages: Medieval

Ostatnia aktualizacja: 20 września 2019

Informacje ogólne

Mechanika prowadzenia wojen w Grand Ages: Medieval jest znacznie uproszczona. Większość pojedynków wynika z zetknięcia się armii na wolnym polu lub szlaku. Wtedy do wyboru pozostaje ci przyjęcie taktyki ofensywnej, defensywnej lub odwrót. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku oblężenia miast, aczkolwiek w tym przypadku następuje to samoczynnie.

W poniższym rozdziale znajdziesz porady dotyczące skutecznego stosowania mechanik związanych z działaniami armii i prowadzeniem wojen. Kompendium wszystkich opisanych tutaj porad możesz znaleźć również w rozdziale zatytułowanym "Porady ogólne".

Na początek warto odwołać się do ekonomii. Do zwerbowania poszczególnych oddziałów wymagane są spore nakłady finansowe oraz w niektórych przypadkach dodatkowe surowce. Nie jest to jednak jedyny wydatek związany z armią, ponieważ każdy oddział jest utrzymywany z kasy imperium na zasadzie tygodniowego żołdu. Koszty jakie ponosisz z tytułu utrzymywania armii nie maleją nawet w sytuacji gdy oddziały są osłabione. Warto również zaznaczyć, że każdy oddział stacjonujący w pobliżu jednego z miast pobiera stosowne materiały niezbędne dla zaopatrzenia w wyposażenie, które przekłada się na utrzymanie wysokiego poziomu morale.

Warto rozmieszczać jednostki w taki sposób, żeby w pobliżu każdego z miast nie znajdowało się więcej jak 15 oddziałów. Tylko w ten sposób masz pewność, że armia nie uszczupli zapasów miasta i nie przyczyni się do jego recesji. Pamiętaj, że konsekwencje w tym zakresie mogą być różne. Poza zmniejszeniem populacji miasta spadnie również wydajność zakładów produkcyjnych co szybko przyczyni się do niedoboru surowców dla samej armii i spadku morale. Jednostki pozbawione woli walki są samowolne i zazwyczaj uciekają do najbliższego miasta. W takim wypadku nie możesz zmusić ich do zmiany zakwaterowania co prowadzi do patowej sytuacji. Z jednej strony miasto pustoszeje, a z drugiej armii nie da się kontrolować. Miasto podupada a nie możesz przemieścić jednostek, żeby pozwolić mu się odrodzić.

W takich sytuacjach powinieneś manualnie pokierować działaniami kuców, którzy dostarczą towary wymagane do podniesienia morale jednostek, dzięki czemu będziesz mógł je inaczej rozmieścić i kryzys zostanie zażegnany.

Oblężenie miasta to długotrwałe i kosztowne przedsięwzięcie - Informacje ogólne | Armia w Grand Ages Medieval - Grand Ages: Medieval - poradnik do gry
Oblężenie miasta to długotrwałe i kosztowne przedsięwzięcie

Pamiętaj, że liczebność zwerbowanych oddziałów nie powinna przekraczać 10% populacji. W przeciwnym wypadku nawet przy dobrym rozmieszczeniu wojsk możesz mieć problemy z płynnością finansową. Łączną liczbę wszystkich mieszkańców możesz sprawdzić za pośrednictwem panelu imperium w zakładce podsumowanie. Podczas werbunku zwróć uwagę na liczebność poszczególnych oddziałów i kieruj się też kosztem ich utrzymania.

Wszystkie jednostki wojskowe możesz werbować jedynie w koszarach, więc warto je zbudować w kilku najważniejszych miastach. Pamiętaj, że koszary możesz ulepszyć o dodatkowe funkcjonalności związane z rekrutowaniem jazdy i łuczników, a w miastach nadmorskich możesz też budować statki. Wszystkie wspomniane funkcjonalności możesz odblokować za pośrednictwem drzewka rozwoju armii, które umożliwi ci również uzyskanie dostępu do określonych jednostek.

Działania wojenne

W tej sekcji znajdziesz porady dotyczące prowadzenia walki na wolnym polu i oblężeń. Pamiętaj, żeby po każdej walce zlecić osłabionym oddziałom uzupełnienie jednostek. Ważne jest, że wskazaną czynność musisz wykonać dla każdego oddziału z osobna, ponieważ nie istnieje panel wspólny dla wszystkich jednostek. Wszystkie walki toczą się w czasie rzeczywistym i w dowolnym momencie możesz zmienić obraną taktykę.

Potyczki zbrojne

Walki na wolnym polu rozpoczynają się w chwili gdy wrogie jednostki znajdą się w blisko siebie. W ramach potyczek możesz przybierać postawę ofensywną, defensywną i pozwolić swoim oddziałom na swobodne opuszczenie pola walki.

W przypadku działań ofensywnych znacznie wzrasta siła bojowa, więc powinieneś szybciej uporać się z przeciwnikiem, oczywiście kosztem większych strat wśród swoich żołnierzy. Jest to szczególnie przydatne w potyczkach gdzie masz zdecydowaną przewagę liczebną i chcesz rozprawić się z przeciwnikiem zanim dołączy do niego wsparcie.

Działania defensywne są korzystne w sytuacji gdy nie masz zdecydowanej przewagi nad przeciwnikiem i próbujesz powstrzymać go do czasu, aż do twoich jednostek nie dołączy wsparcie. Jest to przydatne również w sytuacji gdy chcesz zupełnie uciec z pola bitwy z małymi stratami wśród jednostek.

Każdy z oddziałów podejmie próbę ucieczki z pola bitwy w przypadku gdy stan liczebny oddziały spadnie poniżej 20% maksymalnej liczby żołnierzy. Jeśli zdecydujesz się na umożliwienie żołnierzom swobodnego odwrotu, to oddział wycofa się wcześniej jeśli tempo uszczuplania oddziału będzie zbyt duże.

Oblężenia

W przypadku oblężeń zdecydowanie zredukowano liczbę działań jakie możesz podjąć w ramach zarządzania wojskiem. Jedyną możliwością w tym wypadku jest swobodny odwrót. W tej sytuacji musisz być pewny, że jednostki zgromadzone na potrzeby oblężenia dysponują wystarczającą siłą bojową. W przeciwnym wypadku oblężenie będzie nieskuteczne i stracisz dużą liczbę jednostek.

Zanim przystąpisz do oblężenia warto zablokować wszystkie szlaki handlowe prowadzące do miasta, które chcesz zająć. W dłuższej perspektywie pozwoli to na obniżenie poziomu dobrobytu miast co przełoży się na poziom oporu mieszkańców przeciw twojej władzy. Pamiętaj, że miasto korzysta też z własnej produkcji, więc obniżenie dobrobytu do 0% jest niemożliwe. Jeśli wartość spadnie poniżej 40% to masz zielone światło do podjęcia wszelkich działań.

Przed rozpoczęciem oblężenia warto wybić wszystkie wrogie oddziały stacjonujące w pobliżu miasta. Jeśli w trakcie oblężenia pojawi się odsiecz, to cześć twoich oddziałów skieruje się ku wrogim jednostkom i zawiąże walkę zanim przeciwnik dotrze do obleganego miasta. Warto zdecydować się na ja największą liczbę oddziałów, ponieważ jeśli będzie ich za mało, to wszystkie skierują się na wroga i oblężenie będziesz musiał zaczynać na nowo. Pamiętaj, że w przypadku oblężenia szczególnie przydatne są trebusze, które możesz budować już od początku rozgrywki.