Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Z dziennika amatora grobowców. Rise of the Tomb Raider solucja, poradnik to opis przejścia, najlepsze porady, wskazówki, lokalizacja i mapa wszystkich sekretów, znajdźiek oraz poradnik trofeowy. Z nami odnajdziesz w grobowcach wszystkie artefakty, dokumenty i freski.

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca 2020

Niniejszy poradnik do gry Rise of the Tomb Raider pełni rolę kompletnego przewodnika po produkcji studia Crystal Dynamics. Skorzystanie z naszego poradnika pozwoli ci rozwiązać wszystkie zagadki, ukończyć pomyślnie główną fabułę, znaleźć wszystkie sekrety / znajdźki oraz zdobyć wszystkie osiągnięcia i odblokować platynowe trofeum.

Poradnik podzielony został na trzy duże części i pierwszą z nich jest szczegółowy opis przejścia głównego wątku fabularnego gry. Nasza solucja koncentruje się na przedstawianiu rozwiązań zagadek środowiskowych, opisywaniu celów misji, wskazywaniu miejsc interakcji z różnymi obiektami oraz udzielaniu porad dotyczących staczania walk. Opis przejścia podzieliliśmy na kilkadziesiąt rozdziałów. Ich nazwy mogą ci pomóc jeśli się gdzieś zaciąłeś i szukasz jedynie rozwiązania jakiegoś konkretnego problemu czy zagadki. Warto zaznaczyć, że oprócz zamieszczenia solucji do głównej kampanii przygotowaliśmy również opis przejścia fabularnego rozszerzenia Więzy krwi.

Drugi duży rozdział niniejszego poradnika dotyczy skarbów i sekretów. Skorzystanie z zawartych w poradniku informacji powinno ci ułatwić odnalezienie 100% znajdziek i sekretów, do których zaliczają się między innymi dokumenty, freski, antyczne monety, zestawy surwiwalowe, czy skrzynie. W odnajdywaniu poszczególnych znajdziek pomocne okażą się wysokiej jakości mapy, na których zaznaczyliśmy wszystkie najważniejsze sekrety. Rozdział na temat skarbów i sekretów uzupełniają strony dotyczące zaliczania wyzwań oraz odnajdywania i badania grobowców - z naszego poradnika dowiesz się gdzie znajduje się każdy z 9 głównych grobowców oraz dokładnie jakie czynności trzeba wykonać żeby dotrzeć do komnat z najważniejszymi skarbami.

Ostatnim dużym rozdziałem jest poradnik trofeowy, w którym opisane zostały osiągnięcia i trofea podstawowej zawartości. Dowiesz się o wymaganiach poszczególnych achievementów oraz o tym jak odblokować platynowe trofeum.

Nasz poradnik uzupełnia kilka mniejszych rozdziałów. Dotyczą one wszystkich umiejętności Lary wraz z ich zastosowaniami i rekomendacjami odnośnie ich odblokowania, sterowania w grze, wymagań sprzętowych oraz odpowiedzi na pytanie ile czasu zajmuje przejście gry Rise of the Tomb Raider.

Porady na start

 1. Rozważ od razu wybranie poziomu trudności twardziel (Survivor). Nie jest on bardzo wymagający, zwłaszcza że w grze Rise of the Tomb Raider większy nacisk położony został na staczanie walk, niż na eksplorację. Wybranie tego stopnia trudności nie tylko pozwoli lepiej wczuć się w atmosferę gry, ale również szybciej zdobyć jedno z trofeów. W przypadku grania na jednym z niższych poziomów trudności musiałbyś z myślą o odblokowaniu "platyny" przejść grę co najmniej 2 razy.
 2. Staraj się dokładnie odwiedzać wszystkie odwiedzane lokacje. Rise of the Tomb Raider premiuje staranną eksplorację map - możesz dzięki temu przede wszystkim odnawiać zapasy, ale również polować na zwierzęta, kolekcjonować różnorakie znajdźki oraz odnajdywać opcjonalne grobowce. Warto jednak zaznaczyć, że nie musisz zbadać lokacji w 100% już w trakcie pierwszej wizyty w niej. Możesz powracać do wcześniejszych obszarów w dalszej fazie gry po to żeby np. znaleźć pominięte sekrety i dokończyć eksplorację.
 3. W podstawowej grze jest 9 grobowców i warto je wszystkie na bieżąco badać. Główną zachętą do zachowania się w taki sposób jest możliwość odblokowania nowych umiejętności. Z każdym "zaliczonym" grobowcem wiąże się nagroda w postaci nowej zdolności. Nowo odblokowana umiejętność może np. zwiększyć określone obrażenia zadawane przez Larę, czy zapewnić dodatkową regenerację zdrowia. Wszystko to jest pomocne w dalszym prowadzeniu gry i utrzymywaniu bohaterki przy życiu.
 4. Każda lokacja ma listę wyzwań i warto sprawdzić je jeszcze przed rozpoczęciem eksploracji. Będziesz wiedział dzięki temu za czym rozglądać się w trakcie badania danej miejscówki. Wyzwania opisaliśmy w naszym rozdziale o skarbach i sekretach. Dotyczą one m.in. niszczenia przedmiotów określonego typu, czy podpalania pochodni.
 5. Postaraj się jak najwcześniej pozyskać wytrych. Jest to unikalny gadżet, dzięki któremu Lara jest w stanie otwierać zamknięte skrzynie z cenną zawartością. Wytrycha nie zdobywa się dzięki zwykłym postępom w grze. Musisz zająć się pobocznym zadaniem Przerwa w komunikacji i cały proces dokładniej omówiliśmy na stronie Jak zdobyć wytrych?.
 6. Korzystaj z różnych odmian strzał do łuku. Nie musisz ograniczać się do korzystania wyłącznie ze standardowych strzał. Szczególnie przydatne mogą okazać się zatrute strzały, które oprócz odebrania przeciwnikowi punktów zdrowia w momencie trafienia dodatkowo wyczerpują przez pewien czas pasek energii. Strzały z trucizną mogą ci przydać się m.in. do łatwego zabicia niedźwiedzia napotkanego w rozdziale Syberia na wczesnym stadium gry.

Lista etapów Rise of the Tomb Raider

Nasz opis przejścia do gry Rise of the Tomb Raider podzieliliśmy na kilkadziesiąt mini-rozdziałów. W każdym z tych rozdziałów znajdziesz od jednej do kilku stron solucji.

 1. Syberia - przejście
 2. Syria - zaginiony grobowiec
 3. Syberia - chłodne powitanie
 4. Syberia - echa przeszłości
 5. Syberia - wybitny plan
 6. W szeregach wroga
 7. Nieoczekiwane odkrycie
 8. Droga ucieczki
 9. Gdzie pieprz rośnie
 10. Ucieknierzy
 11. Zbieg
 12. Znów sama
 13. Skrót
 14. Rozgrzewka
 15. Przygotowania do boju
 16. Do Akropolu
 17. Udaj się do wieży
 18. Misja ratunkowa
 19. Z powrotem do lasu
 20. Cicha noc
 21. Katedra
 22. Rzut okiem
 23. Atlas
 24. Ciemna woda
 25. Przypływ
 26. Ucieknij z archiwów
 27. Zebranie
 28. Ratunek
 29. Śladami Trójcy
 30. Uratować Jonaha
 31. Ścieżka Nieśmiertelnych
 32. Przez lodowiec
 33. Do ukrytego miasta
 34. Wejście
 35. Lodowe miasto
 36. Wyważanie bramy
 37. Nie ma przejścia
 38. Przejście
 39. Boskie źródło

Wszystkie znajdźki Rise of the Tomb Raider

W rozdziale Skarby i sekrety naszego poradnika znajdziesz wskazówki, które pozwolą ci zdobyć 100% znajdziek. Opisy sekretów gry podzieliliśmy według lokacji, w których występują. Każda opisana przez nas lokacja zawiera też jedną lub kilka wysokiej jakości map z zaznaczonymi znajdźkami.

 1. Wszystkie sekrety w lokacji Syria
 2. Wszystkie sekrety w lokacji Syberyjska dzicz
 3. Wszystkie sekrety w lokacji Jaskinia lodowcowa
 4. Wszystkie sekrety w lokacji Kompleks radziecki
 5. Wszystkie sekrety w lokacji Opuszczona kopalnia
 6. Wszystkie sekrety w lokacji Geotermiczna dolina
 7. Wszystkie sekrety w lokacji Akropol
 8. Wszystkie sekrety w lokacji Podtopione archiwa
 9. Wszystkie sekrety w lokacji Baza badawcza
 10. Wszystkie sekrety w lokacji Planetarium
 11. Wszystkie sekrety w lokacji Ścieżka Nieśmiertelnych
 12. Wszystkie sekrety w lokacji Zaginione miasto

Wszystkie grobowce w Rise of the Tomb Raider

W Rise of the Tomb Raider powracają opcjonalne grobowce znane z poprzedniej części serii. Ich założenia pozostają niezmienione - wymuszają one zaliczanie serii zagadek środowiskowych. Główną nagrodą za pełne zbadanie każdego grobowca jest odblokowanie nowej umiejętności Lary pomocnej w dalszej grze.

 1. Grobowiec Statek Lodowy z lokacji Jaskinia lodowcowa
 2. Grobowiec Czerwona Kopalnia z lokacji Kompleks radziecki
 3. Grobowiec Starożytny Zbiornik z lokacji Kompleks radziecki
 4. Grobowiec Głos Boga z lokacji Kompleks radziecki
 5. Grobowiec Łaźnie Kitieżu z lokacji Geotermiczna dolina
 6. Grobowiec Dom Przeklętych z lokacji Geotermiczna dolina
 7. Grobowiec Jama Sądu Ostatecznego z lokacji Geotermiczna dolina
 8. Grobowiec Katakumby Świętych Wód z lokacji Geotermiczna dolina
 9. Grobowiec Komnata Egzorcyzmu z lokacji Zaginione Miasto

Wszystkie trofea gry Rise of the Tomb Raider

Nasz poradnik trofeowy do gry Rise of the Tomb Raider ułatwi ci odblokowanie 100% osiągnięć i zdobycie platynowego trofeum. Wszystkie bardziej rozbudowane trofea dokładniej opisaliśmy na osobnych stronach naszego poradnika:

 1. Zestawienie trofeów Rise of the Tomb Raider - uwaga: ukryte osiągnięcia zostały wymienione na kolejnej stronie
 2. Trofeum A oto kolejna sztuczka
 3. Trofeum Bekon!
 4. Trofeum Bijatyka
 5. Trofeum Broń chemiczna
 6. Trofeum Bul bul bul
 7. Trofeum Cisza
 8. Trofeum Do odważnych świat należy
 9. Trofeum Dobra samarytanka
 10. Trofeum Grunt to iść za ciosem
 11. Trofeum Łowczyni
 12. Trofeum Mój najgorszy wróg
 13. Trofeum Niezła sztuczka
 14. Trofeum Potrójny grom
 15. Trofeum Renegatka
 16. Trofeum Rożen
 17. Trofeum Szybko i bezboleśnie
 18. Trofeum Tyrolka
 19. Trofeum Wyrazy szacunku
 20. Trofeum Zapalony zakupowicz
 21. Trofeum Zaufany stary przyjaciel
 22. Trofeum Zbiory muzealne

Wszystkie umiejętności Lary

Rise of the Tomb Raider zawiera mechanizmy rozwoju postaci i w naszym poradniku uwzględniliśmy informacje jak odblokowywać nowe umiejętności Lary. Oprócz tego znajdziesz zestawienia wszystkich zdolności wraz z informacjami o ich działaniu i rekomendacjami czy warto je nabyć.

 1. Wszystkie umiejętności z drzewka Awanturnik
 2. Wszystkie umiejętności z drzewka Łowca
 3. Wszystkie umiejętności z drzewka Twardziel

Sterowanie - najważniejsze przyciski

Poniżej znajdziesz listę najważniejszych przycisków sterowania w Rise of the Tomb Raider na PS4. Po więcej informacji na temat klawiszologii zajrzyj na strony dotyczące sterowania na PS4 i sterowania na XONE.

Sterowanie postacią - Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Sterowanie postacią

Skok - Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Skok

Przewrót / sprint / unik - Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Przewrót / sprint / unik

Rozpoczęcie interakcji / przeładowanie - Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Rozpoczęcie interakcji / przeładowanie

Atak wręcz - Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Atak wręcz

Instynkt przetrwania - Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Instynkt przetrwania

Mapa - Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Mapa

Alternatywny strzał - Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Alternatywny strzał

Strzał - Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Strzał

Celowanie - Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Celowanie

Kucnięcie / zmiana ramienia - Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Kucnięcie / zmiana ramienia

Zbliżenie - Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Zbliżenie

Wybór broni - Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Wybór broni

FAQ

Czy gra zawiera tryb multiplayer?

Rise of the Tomb Raider nie posiada tradycyjnych trybów multiplayer opartych o współzawodnictwo. Oznacza to, że zdobycie platynowego trofeum w grze jest możliwe wyłącznie w oparciu o zawartość dla pojedynczego gracza.

W grze po premierze dodany natomiast został tryb Współpraca w Trybie Wytrzymałości - Co-Op Endurance. Pozwala on na walkę o przetrwanie i odnajdywanie rzadkich zapasów grając w duecie. Gracze jednak nie walczą jednak bezpośrednio ze sobą w tym trybie.

Czy wersja na PS4 oferuje całą zawartość?

Gra Rise of the Tomb Raider na konsoli PlayStation 4 jest kompletną edycją i dotyczy to także wydania, które w lipcu 2020 roku zaoferowane zostało subskrybentom usługi PS+. Gra na PS4 jest sprzedawana wyłącznie w edycji 20 Year Celebration, która zawiera całą dodatkową zawartość, która wydana została na PC i XONE. Oto lista bonusów tej edycji:

 1. Rozszerzenie fabularne "Więzy krwi" z obsługą PSVR
 2. Duże dodatki fabularne "Baba Yaga: Świątynia Wiedźmy" oraz "Przebudzenie zimnej ciemności"
 3. Tryb wytrzymałości (Endurance) - możliwa jest rozgrywka solo lub w kooperacji
 4. Poziom trudności "Supertwardziel" w kampanii
 5. Unikalny strój i broń 20 Year Celebration
 6. 5 klasycznych skórek Lary Croft
 7. 12 strojów, 7 broni i 35 kart ekspedycji

Czy muszę zagrać wcześniej w Tomb Raider z 2013 roku?

Rise of the Tomb Raider jest drugą częścią nowej trylogii z przygód Lary Croft zapoczątkowanej w 2013 roku. Zagranie w poprzednią część serii jest rekomendowane, a to dlatego, że Rise of the Tomb Raider kontynuuje niektóre ważne wątki, m.in. dotyczący zwalczania organizacji zwanej Trójcą. W Rise of the Tomb Raider pojawiają się też postacie z poprzedniej odsłony cyklu, np. Jonah. Znajomość wcześniejszej części nie jest absolutnie wymagane, ale możesz nie zrozumieć lub przegapić wiele ciekawych wątków jeśli w nią nigdy nie grałeś.

Czy muszę posiadać abonament PlayStation Plus?

Abonament PS+ jest wymagany wyłącznie do grania w sieciowym trybie Współpraca w Trybie Wytrzymałości (Co-Op Endurance). Cała reszta to zawartość w 100% singleplayer, a więc do prowadzenia rozgrywki i zdobywania trofeów (w tym platynowego trofeum) nie jest wymagane posiadanie abonamentu PlayStation Plus.

Czy Rise of the Tomb Raider działa lepiej na PS4 Pro?

Tak, autorzy gry przygotowali specjalną łatkę, dzięki której gra wygląda lepiej na PlayStation 4 Pro w porównaniu ze standardowym modelem konsoli. Warto dodać, że gra posiada opcje dostosowania grafiki do własnych preferencji - można wybrać wysoką jakość obrazu w 4K lub postawić na większą liczbę klatek animacji kosztem ograniczenia niektórych efektów wizualnych.

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się na temat wymagań gry (także na innych platformach sprzętowych), to zajrzyj do naszego rozdziału Wymagania sprzętowe.

Czy Rise of the Tomb Raider ma trudne platynowe trofeum?

Zdobycie platyny w Rise of the Tomb Raider może być dość wymagające. Platynowe trofeum w tej grze jest jednak znacznie prostsze do zdobycia od poprzedniej części Tomb Raider. Na taki stan rzeczy wpływa przede wszystkim to, że w skład podstawowego zestawu trofeów nie wchodzą żadne osiągnięcia powiązane z rozgrywką online. Możliwe jest zdobycie 100% trofeów podstawowej zawartości grając w trybie singleplayer.

Najbardziej problematyczne trofea dotyczą ukończenia kampanii na poziomie trudności Przetrwanie oraz dokonywania różnorakich osiągnięć w trybie Atak na wynik (Score Attack), który nie jest powiązany z trybem fabularnym. Dotyczą one między innymi zdobywania złotych odznaczeń, czy uzyskania określonego poziomu premii za posiadane karty. Czasochłonne może być też zebranie aż 300 kart.

Czy gra zawiera mikropłatności?

Tak, Rise of the Tomb Raider zawiera mikropłatności. Dotyczą one kupowania specjalnych kart wchodzących w skład pakietu korzyści, pakietu wyzwań i dzikiego pakietu. Karty wpływają na prowadzenie rozgrywki i pozwalają np. zapewnienie sobie niewielkiej przewagi w porównaniu z osobami grającymi bez używania kart. Właściwa zawartość gry nigdy się jednak nie zmienia i nie jest "schowana" za mikropłatnościami.

Autorzy Poradnika

Przemysław Zamęcki

Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

więcej

Norbert "Norek" Jędrychowski


Informacje o Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry

Poradnik zawiera : strony: 259, ilustracje: 937 , mapy i obrazki z oznaczeniami: 26.

Poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 1 sierpnia 2016, odwiedź Poradnik do gry

Więzy krwii

Ostatnia aktualizacja : 7 lutego 2017, odwiedź Więzy krwii

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Rise of the Tomb Raider - poradnik do gry