Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Operation Flashpoint: Red River - poradnik do gry

Operation Flashpoint: Red River - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Pole bitwy | Porady Operation Flashpoint: Red River poradnik, solucja

Pole bitwy

Utrzymanie głównego bohatera przy życiu

Jeżeli znasz Operation Flashpoint Dragon Rising lub jeżeli zdążyłeś rozegrać dowolną misję przed zapoznaniem się z tym rozdziałem, to powinieneś już wiedzieć, że Red River w pewnym stopniu pokrywa się pod względem modelu rozgrywki z wcześniejszymi odsłonami tej serii. Niezwykle istotne jest przede wszystkim unikanie przemieszczania się na otwartej przestrzeni. Jest się bowiem wtedy niezwykle łatwym celem dla wrogów, którzy na dodatek wykazują się zazwyczaj dość dużą celnością przy oddawaniu strzałów. Jednym z kluczy do sukcesu jest umiejętne wykorzystywanie okolicznych zasłon terenowych, którymi mogą być murki, wielkie głazy, zabudowania czy wraki pojazdów. Ostrzał zawsze warto prowadzić zza bezpiecznej zasłony, a pomiędzy poszczególnymi zasłonami przemieszczać się przy pomocy opcji sprintu.

Równie ważna kwestia to wybranie odpowiedniego tempa przemieszczania się. Nie licząc tych misji, w których istotne jest szybkie opuszczenie danego obszaru (np. w obliczu zbliżających się wrogich wojsk) bardzo zalecam powoli przesuwać się po mapie i zawsze poświęcać dużo czasu na badanie najbliższej okolicy. Na niższych poziomach trudności z pomocą przychodzą tu wskaźniki informujące o aktualnych miejscach widocznych wrogów i prawdopodobnych lokacjach występowania przeciwników, którzy niedawno znikli drużynie z pola widzenia. Na poziomie Hardcore trzeba się jeszcze bardziej pilnować, polegając w głównej mierze na dokładnej obserwacji okolicy i nawoływaniach członków drużyny dotyczących miejsc pojawiania się oddziałów przeciwnika.

Nieunikniona sytuacja na polu bitwy to fakt odniesienia pewnych obrażeń - Pole bitwy - Porady - Operation Flashpoint: Red River - poradnik do gry

Nieunikniona sytuacja na polu bitwy to fakt odniesienia pewnych obrażeń. Warto przede wszystkim powiedzieć o tym, że w grze nie obowiązuje system auto-regeneracji, w rezultacie czego leczenia trzeba dokonywać we własnym zakresie. W zdecydowanej większości przypadków bycie trafionym wiąże się z powstaniem krwotoku i w takich sytuacjach należy szybko działać, nie doprowadzając do całkowitego wykrwawienia się głównego bohatera. Istotne jest przede wszystkim to żeby usunąć się z pola ostrzału (powyższy screen), tak by podczas procesu leczenia nie znaleźć się ponownie na celowniku sił przeciwnika. Leczenie może przebiegać kilkustopniowo i przykładowo początkowo zatamować jedynie krwawienie. Jeżeli masz tylko taką możliwość, to proponuję zawsze kilkakrotnie używać apteczki, tak by doprowadzić bohatera do pełni sił. Jest to szczególnie istotne w sytuacji odniesienia obrażeń dolnych kończyn, gdyż w przeciwnym wypadku nie będzie można biegać. W przypadku odniesienia ciężkich obrażeń możliwy jest wariant, iż główny bohater powalony zostanie na ziemię. Radzę wtedy spróbować przywołać do siebie jednego z sojuszników celem otrzymania leczenia. Najgorszy wariant zakłada zgon głównego bohatera i o ile nie wybrało się poziomu trudności Hardcore wiąże się to z powrotem do ostatniego zapisanego punktu kontrolnego.

Utrzymanie całej drużyny przy życiu

Poniższe wskazówki odnoszą się w całości do zabawy z udziałem komputerowych pomocników, a to dlatego, że podczas zmagań z udziałem żywych graczy wiele uzależnione jest od ich umiejętności oraz preferowanego stylu gry. Polecam przede wszystkim opanować do perfekcji system wydawania podwładnym rozkazów. Jest to możliwe z poziomu mapy taktycznej, ale w ogniu bitwy o wiele lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z rozwijanego menu. Warto zapamiętać sobie "skróty klawiszowe", tak by w razie potrzeby móc szybko wydać daną komendę.

Nie jest tajemnicą, że sztuczna inteligencja w grze nie radzi sobie najlepiej z kontrolowaniem podwładnych, w rezultacie czego ważne jest to żeby ostrożnie się z nimi obchodzić. Mam tu przede wszystkim na myśli sprytne rozmieszczanie członków swojego zespołu przy zasłonach lub wewnątrz budynków, gdyż sami nie są do tego zdolni. Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż trzeba ich nieustannie kontrolować, albowiem podwładni mają bardzo nieprzyjemny zwyczaj opuszczania raz wybranych im miejsc. W szczególności radzę szybko reagować na ich próby ustawiania się na otwartej przestrzeni czy wręcz przed zasłonami, sprawnie tego typu zachowania korygując.

Jedną z niewielu sytuacji, gdzie sojusznicy naprawdę się sprawdzają, jest stawianie ognia zaporowego (powyższy screen), pomocnego w organizowaniu akcji atakowania sił przeciwnika od flanki - Pole bitwy - Porady - Operation Flashpoint: Red River - poradnik do gry

Jedną z niewielu sytuacji, gdzie sojusznicy naprawdę się sprawdzają, jest stawianie ognia zaporowego (powyższy screen), pomocnego w organizowaniu akcji atakowania sił przeciwnika od flanki. Tego typu zagrania warto jednak przeprowadzać w pojedynkę, gdyż dzieląc drużynę na dwa zespoły ryzykuje się tym, że przeciwnicy zorientują się o planowanej zasadzce.

Poległych sojuszników warto oczywiście w miarę możliwości leczyć, ale nie radzę w takich sytuacjach zbytnio ryzykować, bo i samemu można wtedy "zarobić kulkę". Warto tu wspomnieć o dość przydatnej zależności - mianowicie na niższych poziomach trudności podwładni leczą swoje rany oraz powracają do życia wraz z dotarciem do każdego kolejnego punktu kontrolnego. Nie warto w rezultacie za wszelką cenę ich ratować w sytuacji dana bitwa powoli zmierza ku końcowi. Mechanizm ten jest z kolei nieobecny na poziomie trudności Hardcore, gdzie utrata danej osoby oznacza, że już do samego końca misji należy działać w uszczuplonym składzie.

Wrogowie

Najczęstszym widokiem w trakcie gry jest oczywiście typowe "mięso armatnie". Tak jak jednak wspomniałem, przeciwników nie należy lekceważyć, zwłaszcza że wielu z nich korzysta z dobrych karabinów. Nie oznacza to oczywiście, że w grze brakuje bardziej wymagających przeciwników. Ja w szczególności radzę uważać na operatorów stanowisk maszynowych oraz na wrogich snajperów. Ci drudzy lubią się niestety chować wewnątrz budynków oraz w innych mało widocznych miejscach. Dość częstym widokiem są przeciwnicy z wyrzutniami rakiet. Nie można im się dać zaskoczyć, gdyż bliska eksplozja pocisku może doprowadzić do poważnego osłabienia zespołu. W dalszych misjach kampanii coraz częściej pojawiają się członkowie chińskich sił specjalnych i warto zawsze na nich uważać, starając się ich możliwie jak najszybciej likwidować.

Odrębną kategorię stanowią wrogie maszyny - Pole bitwy - Porady - Operation Flashpoint: Red River - poradnik do gry

Odrębną kategorię stanowią wrogie maszyny. W przypadku zwykłych łazików i półciężarówek skuteczną taktyką jest korzystanie z min, podkładając je w tych miejscach, w których pojazdy mogą się pojawiać. Jeżeli nie jest to możliwe, to warto sprawnie zdejmować operatorów stanowisk maszynowych i dopiero po nich wybiegających z wnętrza maszyny pozostałych wrogów. Więcej problemów sprawiają wrogie pojazdy opancerzone, czołgi oraz śmigłowce. Jeżeli jest to tylko możliwe warto rozglądać się za składzikami z wyrzutniami rakiet. W przypadku celów naziemnych dobrze jest też pamiętać o tym żeby celować w miarę możliwości w bok (powyższy screen) lub tył maszyny.

Pojazdy i opcje wsparcia

Zdecydowaną większość czasu gry spędza się na przemierzaniu okolicy o własnych siłach. Przejażdżki z udziałem innych drużyn pozbawione są z kolei interaktywnych elementów, nie wymagając żadnej ingerencji ze strony gracza. Grywalne środki transportu pojawiają się dopiero w dalszej części kampanii i są to niestety wyłącznie łaziki. Jeżeli bawisz się z udziałem sztucznej inteligencji, to polecam zawsze wybór stanowiska kierowcy pojazdu. Faktem jest, że podwładni nie radzą sobie z obsługą pokładowych stanowisk maszynowych, ale rzadko używa się w grze pojazdów do akcji ofensywnych. Niemal zawsze pełnią one rolę jedynie środków transportu i z tego właśnie powodu dobrze jest osobiście nimi kierować. Warto przy okazji zaznaczyć, że łaziki mogą podlegać uszkodzeniom, ale ich naprawa wymaga jedynie przytrzymania klawisza i odczekania kilku sekund.

Opcje wsparcia stają się dostępne niestety tylko w bardzo określonych momentach zabawy - Pole bitwy - Porady - Operation Flashpoint: Red River - poradnik do gry

Opcje wsparcia stają się dostępne niestety tylko w bardzo określonych momentach zabawy. Oczywistym jest to, że należy z nich korzystać jeżeli tylko przytrafia się taka okazja. Niezależnie od tego czy masz zamiar zamówić ostrzał moździerzowy, nalot z powietrza czy jakąś inną akcję, bardzo istotną rolę odgrywa dokładny wybór miejsca ataku. Dobrze jest w tym celu pomagać sobie bronią z lunetą, starannie namierzając obszar, który ma zostać zbombardowany.