Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 3 lutego 2013, 11:00

autor: Hed

Recenzja gry Antichamber - logicznej przygody w stylu Portala

Antichamber to pierwszoosobowa gra logiczna nowicjusza w branży Aleksa Bruce’a, która wizualnie kojarzy się z Portalem i filmem Cube. Powiedzieć, że debiut wypadł dobrze, to mało – produkcja ta jest fenomenalną porcją rozrywki dla umysłu i wyobraźni.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  • ambitna struktura świata gry – ukierunkowana nieliniowość i pętle;
  • wyzwanie dla zmysłów, inteligencji i poczucia abstrakcji;
  • zróżnicowana rozgrywka – eksploracja, zagadki, elementy platformowe;
  • otwartość wielu łamigłówek i premiowanie eksperymentów;
  • minimalistyczna, ale jednak sugestywna oprawa audiowizualna.
MINUSY:
  • sporadyczne artefakty graficzne.

Antichamber to minimalistyczna od strony wizualnej, pierwszoosobowa gra logiczna, wywodząca się z moda i zbudowana na silniku Unreal. Produkcja, która na pierwszy rzut oka kojarzy się z serią Portal, powstała w umyśle Aleksa Bruce’a i jeszcze przed swoją premierą komercyjną zdobyła dziesiątki nagród. Z tego względu wyobrażałem ją sobie jako coś artystycznego i nadętego – mieszankę, jaka wielu graczy odrzuca na kilometr. Z nieskrywaną przyjemnością donoszę, że Antichamber to nie tylko twór artystycznie nienaganny, ale też jeden z najlepiej zaprojektowanych tytułów logicznych, w jakie miałem okazję zagrać.

Mówią o niej „nowy Portal” i chociaż to nie do końca trafne porównanie, zgadzam się z jego wymową. Antichamber jest równie wyrazisty jak produkcja Valve sprzed kilku lat. To także pozycja, o której chciałbym napisać sporo – opisać wszystkie jej świetne momenty. Wiem jednak, że zepsułoby to zabawę wielu osobom. Zamiast tego pozwólcie, że skupię się nie na treści gry, a na koncepcjach, jakie ją tworzą. Rozwiązaniach i patentach, które zmuszają szare komórki do pracy, dając w zamian mnóstwo radości. Z odkrywania i nieszablonowego myślenia.

Zapętlone światy

Recenzja gry Antichamber - logicznej przygody w stylu Portala - ilustracja #2

Na pierwszy rzut oka Antichamber kojarzy się z takimi tytułami jak Portal, Q.U.B.E. czy filmowy Cube. Główną inspiracją dla gry była jednak twórczość M. C. Eschera, holenderskiego malarza i grafika. Escher słynie z obrazów i grafik inspirowanych matematyką, które przedstawiają niemożliwe, często sprzeczne wewnętrznie światy.

Ile razy byliście w sytuacji, w której trafiacie na trudną zagadkę i nie mogąc ruszyć dalej, szukacie pomocy na forach czy w poradnikach? W Antichambrze ani razu nie miałem takiego momentu, bo nigdy nie czułem, że jestem całkowicie pod ścianą. To nie tylko zasługa dobrze zaprojektowanych łamigłówek czy przyjaznego dla użytkownika poziomu trudności. Chodzi też o to, że Antichamber, w odróżnieniu od takich tytułów jak Portal czy Q.U.B.E., nie ma liniowej struktury i nie jest tylko zestawem następujących po sobie etapów. Zamiast tego trafiamy do zapętlonego, skomplikowanego świata, złożonego z powiązanych ze sobą sekwencji. W każdym momencie można opuścić daną ścieżkę i poszukać innego tropu. To z jednej strony eliminuje wspomniane „zacięcia”, a z drugiej ułatwia proces szukania odpowiedzi. Część z nich pojawia się bowiem w trakcie zajmowania się innymi, niekiedy podobnymi problemami.

Odejście od linearności w grze logicznej jest sporym wyzwaniem, z którym autor Antichambra poradził sobie zaskakująco sprawnie. Zrobienie gry z dużą połacią terenu i umieszczenie w jej obrębie pewnej liczby zagadek nie jest problemem (Datura). Tutaj dostajemy znacznie więcej. Strukturę reagującą na decyzje i działania gracza. Przykładów podawać nie będę, ale chodzi o to, że często przemierzamy te same korytarze, by za dobrze znanym zakrętem odkryć coś nowego. Kolejną pętlę. W tym poznawczym chaosie gra oferuje sporo wskazówek, od strzałek i napisów aż po znaki ukryte w otoczeniu, które prowadzą do celu wytyczoną przez twórcę ścieżką główną. Z drogi łatwo zboczyć czy wręcz zgubić się. Tak naprawdę o to tutaj chodzi, bo tytuł ten docenia podejście eksperymentalne i ludzi, którzy grają, by odkrywać gry na swój sposób, a nawet próbować je popsuć.

W Antichambrze wita nas zegar głośno odmierzający każdą sekundę. - 2013-01-31
W Antichambrze wita nas zegar głośno odmierzający każdą sekundę.
Recenzja gry I Expect You To Die – agenci, arcyzłoczyńcy i lasery w wirtualnej rzeczywistości
Recenzja gry I Expect You To Die – agenci, arcyzłoczyńcy i lasery w wirtualnej rzeczywistości

Recenzja gry

I Expect You To Die to nie tylko gratka dla miłośników kina szpiegowskiego z lat 60. – to również świetne doświadczenie jako gra logiczna. Niestety, podobnie jak w przypadku większości tytułów wykorzystujących VR, kończy się zdecydowanie za szybko.

Recenzja gry The Turing Test - to nie jest Portal 3
Recenzja gry The Turing Test - to nie jest Portal 3

Recenzja gry

The Turing Test stanowi kolejną po serii Portal propozycję gry logicznej, w której non stop towarzyszy nam sztuczna inteligencja.

Recenzja gry Deus Ex GO - udane hakowanie
Recenzja gry Deus Ex GO - udane hakowanie

Recenzja gry

Adam Jensen powrócił i… hakuje komórki. Deus Ex GO to produkcja poboczna, która z sukcesem przenosi cyberpunkowy klimat na grunt mobilno-planszówkowy. Zdecydowanie warto.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
03.02.2013 13:15
👍
kaczka-dziwaczka
20
Centurion

Jestem chyba zbyt leniwy na gry logiczne, zatem Portale i inne wariacje omijałem szerokim łukiem. Ale, ale! Jest jeszcze Antichamber. Nie wiem jakim cudem nigdy nie słyszałem o tej produkcji. Pierwszy raz spotykam się z tym projektem, a tu masz - pochlebna recenzja. Może spróbuję swoich sił w tej grze. A może stanie się on impulsem do nawrócenia do innych gier tego typu. Czas pokarze, ale wygląda zaskakująco. W szczególności kwestia wizualna.

03.02.2013 13:25
odpowiedz
berial6
86
Donut Hole

Weźcie nie obrażajcie Portala.

03.02.2013 15:46
odpowiedz
Zdenio
98
Generał

Antichamber nie jest równie wyrazisty co Portal. To bardzo dobra gra logiczna, której jednak charakteru osobowego nieco brakuje. Portalowi charakteru dodawała Glados.

03.02.2013 16:10
odpowiedz
Mepha
71
Mhroczny Pogromca

Nieźle się zapowiada, trzeba sprawdzić.

03.02.2013 16:12
odpowiedz
przemas478
100
Senator

Nie jestem fanem gier logicznych, o tej grze nigdy nie słyszałem ale tą recenzją jestem wielce zachęcony do sprawdzenia tego tytułu. Zwykle jak zaciąłem się na dłuższy czas przy jakiejś zagadce to odkładałem grę na półkę a zastosowanie alternatywnych rozwiązań nareszcie może rozwiązać ten problem. Dopisuję tą grę do mojej listy!

03.02.2013 18:24
👍
odpowiedz
mati5091
19
Konsul

Spamer-dobre :D 9 ( Anty-Komorowski ). Haha

03.02.2013 19:58
odpowiedz
Tuminure
87
Senator

Pierwszy raz słyszę o tej grze.
Portal niezbyt mnie zaciekawił - wątpię też, żeby to mnie też zaciekawiło.
A z tą najlepszą grą niezależną ostatnich lat... pff... niezły kawał.

03.02.2013 21:13
odpowiedz
Soulcatcher
202
ELEX
8.0

Fajna gra, pomysłowa, dobrze zrobiona, ale ani w kategorii gier logicznych ani gier jako takich nie zasługuje na ocenę 9.5
Za kilka miesięcy nikt o niej nie będzie pamiętał.

03.02.2013 21:15
odpowiedz
eugenio923
5
Junior

Portal przy tej grze to mały pikuś...

03.02.2013 22:42
odpowiedz
Filip550
75
FragHunt3r

Mi sie gra podobala bardzo ale zdecydowanie za krotka za ta cene i jest 0 replay value

czyli gra na 4 godziny i na 1 raz

jescze mnie denerowalo troche to ze mozna dojsc na samym poczatku na koniec mapy

np tam gdzie jest napis WTF, mozna zbudowac sobie schodki w dol i wtedy do gory

04.02.2013 07:14
odpowiedz
komenty
64
Senator

Będzie trzeba kupić. Tyle że mam już tyle zaległych gier do przejścia.

04.02.2013 07:26
odpowiedz
Majkel Dżordan
19
Generał

[10] Trochę śmierdzi mi twój post spoilerem. Ostatnie zdanie wręcz odrzuca myślenie, żeby tylko to zrobić. Mam nadzieję, że to zapomnę zanim kupię grę...

Grę widziałem wcześniej, ale nie spodziewałem się że będzie aż tak dobra. Przy tych ocenach trzeba sprawdzić w niedalekiej przyszłości :)

07.02.2013 20:23
odpowiedz
bajf
67
Konsul

Screen'y nie zachęcają... Ale wypada przetestować, sądząc po opiniach.

17.02.2013 00:44
odpowiedz
Nolifer
100
The Highest

Jak tak HED pochwaliłeś tą grę to nie wypada nie sprawdzić :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze