Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 16 kwietnia 2004, 11:43

autor: Shuck

Painkiller - recenzja gry

Painkiller to gra akcji FPS stworzona przez rodzimy zespół People Can Fly, wzorująca się na klasycznych shooterach, jak QuakeWorld czy Unreal Tournament. Painkiller to pseudonim najemnika zajmującego się zabijaniem nieumarłych istot...

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Krew... krew na ścianach, krew na moich rękach, krew w moich oczach, krew w moim sercu. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. Nie mam, Tobie służę, Panie.

Taka przestrzeń, tyle powietrza! Tak duszno. Demon to był czy człowiek? Ciało to czy strzęp martwy? Świetlistowłosy anioł spogląda na moje czyny – zabij wszystko, co się rusza. Zabij wszystkich, którzy staną ci na drodze. I zabij jego generałów. Jest ich czterech.

Kim jesteś, Szatanie? Tyś to, Lucyferze? Czy ty, Samaelu? Po co chcesz Niebo atakować? Tam Bóg tylko i chóry anielskie. Tam sprawiedliwość mieszka, której nienawidzisz. I ja jej nienawidzę. Bóg zadał mi cierpienie, lecz ciebie idę zabić. Tak bardzo cię kocham, Cathrine... Ale Ewa też niczego sobie. I lat po niej nie znać.

Fabuła "Painkillera" raczej przeznaczona jest dla mniej wymagających odbiorców. Wspiera się na motywie wojen aniołów, który, choć oklepany, miodnym jest, a w każdym razie daje najbardziej moralne z możliwych uzasadnienie dla zabijania – w imieniu Boga. Ale przecież nie o to chodzi. Nacierające hordy potworów można zabijać z byle jakiego powodu, byle zabawa była przednia, a całość grywalna. A jest.

Oto ukochana gracza i on sam giną w wypadku samochodowym. Szczególny splot wydarzeń sprawia jednak, że dostają oni drugą szansę – Bóg bowiem potrzebuje zabójcy o sercu czystym i supermana z krwi i kości do wypełnienia niecodziennej misji. Polegać ma ona na uniemożliwieniu Lucyferowi ataku na Niebo, do którego się szykuje, poprzez pozbawienie jego rosnącej w siłę armii generalicji. Cel sam w sobie jest szczytny, a jego osiągnięcie wymagać będzie od gracza pokonania długiej drogi wiodącej przez zaświaty i zabicia tysięcy różnego kalibru demonów.

Recenzja gry Ghostrunner - Polska cyberpunkiem stoi
Recenzja gry Ghostrunner - Polska cyberpunkiem stoi

Recenzja gry

Ukończyłem właśnie naprawdę świetną pierwszoosobową grę polskiego studia osadzoną w dystopijnym, futurystycznym mieście. I wcale nie mówię o Cyberpunku 2077 – jeszcze przed jego premierą czeka na Was znakomity Ghostrunner.

Recenzja gry Star Wars: Squadrons - VReszcie nowy X-Wing vs. TIE Fighter
Recenzja gry Star Wars: Squadrons - VReszcie nowy X-Wing vs. TIE Fighter

Recenzja gry

Star Wars: Squadrons przypomina, że pokazywanie uniwersum Gwiezdnych wojen z perspektywy pilota myśliwca to strzał w dziesiątkę. Szkoda tylko, że zabrakło nieco rozmachu i epickości.

Recenzja gry Mafia: Definitive Edition – Pan Remake przesyła pozdrowienia
Recenzja gry Mafia: Definitive Edition – Pan Remake przesyła pozdrowienia

Recenzja gry

Edycja ostateczna Mafii wzbudziła wśród fanów wiele emocji, wszak studio znane ze słabej Mafii 3 postanowiło ulepszyć grę, która zyskała status legendy. Efekt końcowy jest więcej niż zadowalający, choć do kilku rzeczy można się przyczepić.