Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Game of Thrones: A Telltale Games Series - Season One Recenzja gry

Recenzja gry 3 grudnia 2014, 14:00

autor: Luc

Recenzja gry Game of Thrones: Iron From Ice – twórcy The Walking Dead kują żelazo póki gorące

Wiadomość o tym, iż Telltale Games planuje stworzyć kolejną ze swoich interaktywnych produkcji w oparciu o bijącą rekordy popularności serię książek oraz serial, zaskoczyła chyba wszystkich. Jak poradzili sobie z tak rozpoznawalną marką?

Recenzja powstała na bazie wersji PC. Dotyczy również wersji PS4, XONE, X360, PS3

Podobnie jak w przypadku The Walking Dead oraz The Wolf Among Us – poprzednich produkcji studia Telltale Games – postanowiliśmy wystawić ocenę przygodom rodu Forresterów dopiero po publikacji ostatniego, piątego epizodu gry, ale nasze spostrzeżenia będziemy publikować na bieżąco – po premierze każdego odcinka.

Przyznaję – przed serialową Grą o tron wzbraniałem się szalenie długo. Kilka miesięcy temu, czy to z nudów czy ze zwykłego zapotrzebowania na zorganizowanie sobie jakiejkolwiek rozrywki, mój upór pękł i chcąc nie chcąc odpaliłem pierwszą część serialu. No i zaczęło się. W ciągu dwóch tygodni przerobiłem wszystkie sezony od deski do deski. Na wycofywanie się ze świata intryg było już za późno. Oczekiwania związane z pierwszym epizodem grywalnego Game of Thrones miałem więc ogromne i muszę przyznać, że się nie zawiodłem, choć do ideału jest bardzo daleko.

Między dworem a Murem

Już na wstępie wypada zaznaczyć, iż bez znajomości świata, postaci oraz wydarzeń widzianych w serialu, gracz będzie miał doprawdy ciężką przeprawę. Oczywiście wszystko da się ukończyć będąc totalnie nieświadomym tego kim są Starkowie, ani jak wygląda król Joffrey, ale gra jest upchana po brzegi mniej lub bardziej subtelnymi odniesieniami, bez których nie można zrozumieć kontekstu poszczególnych sytuacji. Widać to już na samym początku rozgrywki. Wcielamy się wówczas w niejakiego Gareda – giermka Lorda Forrestera, głowy rodu odgrywającego kluczową rolę w tejże produkcji. Znajdując się w obozie nieopodal Bliźniaków, odpoczywamy z resztą wojaków, stacjonujących poza zamkiem, w którym odbywa się właśnie uroczystość, która przeszła później do historii jako Krwawe Gody tudzież Czerwone Wesele. W samych wydarzeniach, które ujrzeliśmy w serialu lub na kartach książki wprawdzie nie bierzemy udziału, doświadczamy jednak tego, co działo się „na około”. A z tym wiążą się oczywiście już wybory równie dramatyczne co w poprzednich produkcjach Telltale Games.

Nawiązań do serialowego konfliktu jest mnóstwo – i to już od samego początku. - 2014-12-03
Nawiązań do serialowego konfliktu jest mnóstwo – i to już od samego początku.

Game of Thrones: Iron From Ice zaczyna się więc od stosunkowo mocnego uderzenia, w którym na szali kładziemy los jednostki oraz większej grupy i motyw ten przewija się zresztą niemalże przez całą dwugodzinną rozgrywkę. Bez względu na to czy sterujemy właśnie wspomnianym Garedem, lordem Ethanem czy też służką Mirą bardzo często jesteśmy zmuszani do lawirowania pomiędzy słowami, spośród których jedno nieostrożne, może kosztować życie wielu niewinnych ludzi. Samych konsekwencji wprawdzie w pierwszym odcinku nie ujrzymy, ale gra dosyć wyraźnie daje nam do zrozumienia, iż poszczególne decyzje dotyczące oszczędzenia lub „wydania wyroku śmierci” być może wrócą do nas w kolejnych odsłonach.

Ma to niestety swoje dosyć znaczące dla pierwszego epizodu konsekwencje – praktycznie każda decyzja jaką podejmiemy nie ma większego znaczenia. Czego byśmy nie wybierali, historia ciągnie się jak po sznurku i oferuje pozorne zróżnicowanie tylko i wyłącznie po to, aby skończyć się zawsze w identyczny sposób. Rozegrałem zakończenie na trzy różne sposoby i za każdym razem otrzymałem ten sam finał, z niemal identycznym epilogiem i zapowiedzią części drugiej. Celowo przetestowałem także inne fragmenty i wnioski są niestety podobne. Nawet decyzja dotycząca obsadzania danej osoby na kluczowym dla naszych włości stanowisku (z przebiegu gry wynika, iż to szalenie istotny wybór) nie wpływa w żaden sposób na to jak toczy się fabuła. A szkoda, choć z drugiej strony nie sposób zaprzeczyć, iż zwieńczenie pierwszego epizodu szokuje dosyć mocno i nie powstydziliby się go scenarzyści serialu czy też sam George R.R. Martin.

Decyzja bywają dramatyczne, ale rzadko kiedy odczuwamy między nimi różnicę. - 2014-12-03
Decyzja bywają dramatyczne, ale rzadko kiedy odczuwamy między nimi różnicę.

Słowa ranią najbardziej

Momentów rzucających na kolana w Game of Thrones: Iron From Ice nie uświadczymy jednak przesadnie wiele. Zaryzykowałbym wręcz stwierdzenie, iż końcówka z udziałem rodziny Forresterów to jedyna chwila w grze, w której autentycznie byłem zaskoczony. Reszta rozgrywki utrzymana jest w stosunkowo spokojnym i zrównoważonym charakterze – sekwencje akcji lub swobodnego chodzenia można policzyć na palcach jednej ręki, a większość czasu spędzimy na rozmowach na królewskim dworze, w zamku w Ironrath lub też ciemnym lesie. Nie ma w tym oczywiście niczego złego, same dialogi się bowiem napisane całkiem sensownie, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że mamy tutaj chyba najwięcej rozmów spośród wszystkich dotychczasowych produkcji Telltale.

Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

GeneticsDDC Ekspert 12 sierpnia 2016

(PS4) Recenzja Games of Thrones: Season One.

8.5
Recenzja gry Game of Thrones - Telltale zna zasady gry o tron
Recenzja gry Game of Thrones - Telltale zna zasady gry o tron

Recenzja gry

Twórcy The Walking Dead i Tales from the Borderlands nie wychodzą poza bezpieczne ramy wypracowanej przed laty formuły, w ramach której dostarczają wciągający interaktywny film ze wszystkimi charakterystycznymi wadami i zaletami tego typu gier.

Recenzja gry The Medium - polski Silent Hill... z Polską w tle!
Recenzja gry The Medium - polski Silent Hill... z Polską w tle!

Recenzja gry

The Medium intrygowało od pierwszych zapowiedzi i w finalnej wersji nie zawodzi! To horror, który straszy nie tylko demonami, ale i mrocznymi kartami polskiej historii.

Wilkołak występuje w Puszczy - Recenzja gry Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest
Wilkołak występuje w Puszczy - Recenzja gry Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest

Recenzja gry

Powrót do świata żywych wilkołaków ze Świata Mroku okazuje się ambitniejszy niż mogliśmy przypuszczać – Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest to bowiem ciekawa gra tekstowa, która spróbuje udowodnić, że czytelnictwo w Polsce nie jest w odwodzie.