filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Psy, reż. Włądysław Pasikowski, Studio Filmowe "Zebra" 1992; Porwanie Baltazara Gąbki, reż. Władysław Nehrebecki, Studio Filmów Rysunkowych 1969
i
Filmy i seriale 14 stycznia 2023, 09:30

autor: Jan Tracz

Kultowi złoczyńcy z polskich filmów i seriali

Tym razem prezentujemy najważniejszych antagonistów w historii polskiego kina. To postaci, które na zawsze zapisały się w naszej kinofilskiej świadomości. Czy znacie je wszystkie?

Spis treści

Stefan „Siara” Siarzewski – Kiler / Kiler-ów 2-óch

Kiler, reż. Juliusz Machulski, 1997, Studio Filmowe „Zebra” - Kultowi złoczyńcy z polskich filmów i seriali - dokument - 2023-01-10
Kiler, reż. Juliusz Machulski, 1997, Studio Filmowe „Zebra”
  1. Kto zagrał: Janusz Rewiński
  2. Rodzaj produkcji: film
  3. Rok produkcji: 1997 i 1999
  4. Gdzie obejrzeć: Canal+

Chyba nie ma osoby, która przynajmniej nie kojarzy scen z Siarą z dyptyku o przygodach Jurka Kilera. Gość jest tak charakterny, że nie sposób go zapomnieć. A przy okazji szafuje tak pamiętnymi linijkami, że tylko Ferdynand Kiepski mógłby mu dorównać w konfrontacji. W końcu Stefan „Siara” Siarzewski to kombinator jakich mało. Nie jest imbecylem, ale też nie grzeszy inteligencją. Planuje, ale jedynie krótkoplanowo, co zazwyczaj się na nim mści. Już sam fakt, że ufa Wąskiemu, o czymś świadczy… Przy okazji uważa się za kumpla samego „Kilera”, i to łączy go z główną osią fabularną całego filmu.

Moc Siary w tych dwóch komediach jest ogromna – Janusz Rewiński wręcz kradnie każdą scenę, bowiem czerpie z typowych polskich stereotypów. Raz jest pijaczkiem, raz mizoginem, raz udaje twardego gangstera (którym tak naprawdę nie jest), raz stara się ukazać swój „geniusz”, a raz (lub nawet dwa) totalnie się kompromituje. Rewiński łączy te nieciekawe cechy, aby następnie stworzyć niepowtarzalnego „złoczyńcę” z krwi i kości. Siary nikt się nie boi, ale każdy na swój sposób szanuje. Siara dał nam też wiele cytatów, które zapisały się w świadomości widzów, a są to między innymi: „Zamknij mordę, Wąski!”, czy „Mają rozmach, s…”.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej