filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 czerwca 2022, 09:30

autor: Marek Jura

Bez tych filmów nie byłoby Stranger Things

Stranger Things braci Dufferów skradło serca fanów przygodowych horrorów, obficie czerpiąc zarówno ze stylistyki lat 80., jak i bardziej współczesnych teen dram. Sukcesu netflixowego serialu nie byłoby jednak przede wszystkim bez inspiracji klasyką.

Spis treści

Carrie

Carrie, 1976, Brian De Palma

  1. Oryginalny tytuł: Carrie
  2. Rok produkcji: 1976
  3. Reżyseria: Brian De Palma
  4. Gatunek: horror
  5. Gdzie obejrzeć: CANAL+, iTunes Store, Player

Carrie to nie tylko powieściowy debiut (i od razu międzynarodowy hit) Stephena Kinga, ale też niezwykle klimatyczna adaptacja filmowa Briana De Palmy. Reżyserowi przede wszystkim udało się naprawdę widza przestraszyć, nawet jeśli czasem robił to za pomocą niewyszukanych środków.

Sissy Spacek, która wcieliła się w tytułową Carrie, w chwili premiery filmu miała 26 lat. Mimo to udało się jej niezwykle przekonująco odegrać odtrąconą przez środowisko nastolatkę. Aktorka przyznaje, że wielokrotnie w czasie trwania zdjęć sama była bardzo przestraszona, dlatego jej reakcje zdają się tak naturalne. Kultowa stała się scena oblania Carrie wiadrem krwi, ale na uwagę zasługuje też wstrząsająca nawet dziś pierwsza manifestacja zdolności paranormalnych dziewczyny.

Późniejsze ekranizacje Carrie w opinii wielu fanów nie odtwarzały tak dobrze klimatu powieści Kinga. Na Rotten Tomatoes ocena filmu De Palmy to 93%, podczas gdy adaptacja z 2013 zebrała zaledwie 50% przychylnych opinii, a ta z 2002 – jedynie 20%. Dlatego Dufferowie inspirowali się głównie pierwszą z nich. Widać to przede wszystkim w postaci Jedenastki. Nieśmiała dziewczyna, która dysponuje niewyobrażalną potęgą – to kreacja, która udała się zarówno Sissy Spacek, jak i wiele lat później Millie Bobby Brown.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej