filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 2 kwietnia 2022, 09:30

Charaktery Yennefer i Triss zdecydowanie zyskują w grach. Czego Wiedźmin Redów może nauczyć Netflixa?

Wiedźmin 3 wyznaczył standardy adaptacji, którym trudno będzie dorównać. Ponad dwa lata temu spróbował tego Netflix i mimo że serial nie poradził sobie źle, od trzeciej części gry wiele mógłby się nauczyć.

Charaktery Yennefer i Triss zdecydowanie zyskują w grach

Wiedźmin, Netflix, 2019

Dość szybko orientujemy się, że Yennefer to kobieta, której udział w życiu Geralta jest ogromny; sama jej postać stanowi też stały element historii o wiedźminie. Czarodziejka odgrywa istotną rolę w książkach, grach i serialu – w skrócie: jest jedną z głównych postaci, niesamowicie ważną dla całości historii. Pod tym względem Yennefer, którą przedstawia Netflix, okazuje się jak najbardziej zgodna z oryginalną bohaterką. Można by nawet powiedzieć, że producenci poszli tu o krok dalej: w pierwszym sezonie serialu mamy okazję poznać jej młodzieńcze lata, które w grze zostały ledwie wspomniane.

Mimo że rozbudowanie wątku Yennefer jest absolutnie godne pochwały, to, w jaki sposób została ona przedstawiona w serialu, pozostawia już, niestety, sporo do życzenia. Bohaterka ta w grze jest chłodna, zachowawcza i rozważnie planuje każdy swój krok. Magią włada z ogromnym opanowaniem i to między innymi czyni ją aż tak potężną. W serialu Yennefer brak opanowania czy rozwagi; jest za to tona targających nią emocji, wybuchy gniewu i obwiniania całego świata (oczywiście poza nią samą) o własne krzywdy. Bardziej przypomina nastolatkę, która mierzy się z burzliwym okresem dojrzewania. Najprawdopodobniej z tego właśnie względu brak jej też poczucia humoru, które w grach zostało wyraźnie pokazane. Serialowa Yennefer nie błyszczy dowcipem – jeśli bywa zgryźliwa, to nie na zasadzie przyjacielskiego dogryzania, tylko czystej złośliwości. Może wizerunek tak emocjonalnej i wybuchowej Yennefer w serialu ma związek z tym, że w tej adaptacji jest ona młodsza niż wtedy, gdy spotykamy ją w grach? Jeśli tak, to do pewnego stopnia usprawiedliwia to ten zabieg. Niestety, wcale nie sprawia, że sceny z jej udziałem okazują się tak przyjemne jak interakcje w grach.

Zostało jeszcze 45% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Aleksandra Wolna

Aleksandra Wolna

Dla GRYOnline.pl pisze od marca 2022 roku, zajmując się publicystyką zarówno o grach, jak i o filmach. Na co dzień zajmuje się tworzeniem gier od strony fabularnej, więc branżę zna od podszewki. Gra od małego; najczęściej wybiera JRPG-i czy gry niezależne, choć ma też ogromną słabość do platformówek 3D. Najlepiej odnajduje się w słowie pisanym, więc połączenie tworzenia tekstów z pasją do gier uważa za naturalną kolej rzeczy. Prywatnie kolekcjonuje Tamagotchi i zajmuje się swoją niewielką, kocią rodziną. Ulubionymi grami, zdjęciami kotów i innymi różnościami chętnie dzieli się na Instagramie.

więcej