Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 18 listopada 2021, 09:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Zapomniani mistrzowie Sith, przy których Vader to płotka

Ciemna Strona Mocy w kulturze popularnej utożsamiana jest najczęściej z Darthem Vaderem bądź Palpatine’em. W filmach uchodzili oni za zdecydowanie najpotężniejszych. W uniwersum nie brak jednak innych równie silnych anty-bohaterów i złoli.

Darth Krayt i Darth Talon

  1. Rasa: człowiek (Krayt) i Twi’lekanka (Talon)
  2. Lata życia: 47 BBY – 138 ABY (Krayt)
  3. Obecny status: bohaterowie niekanoniczni

Darth Krayt urodził się jako A’Sharad Hett, syn szanowanego mistrza Jedi. Po jego tragicznej śmierci wstąpił do Zakonu. Od początku z trudem przychodziło mu powstrzymywanie eksplozji negatywnych emocji – pragnął zemsty za zabójstwo ojca. Ostatecznie w młodości powstrzymał jednak gniew, stając się uznanym rycerzem Jedi i jednym z głównodowodzących siłami Jedi w czasie wojen klonów. Udało mu się też przetrwać jako jednemu z nielicznych słynny rozkaz 66 (czyli wydane przez Palpatine’a polecenie zabicia wszystkich Jedi).

Po tych wydarzeniach przechodził poważny kryzys światopoglądowy, zastanawiając się nad zasadnością dalszej pracy dla Zakonu. Do zmiany zdania próbował go przekonać sam Obi-Wan Kenobi, a kiedy okazało się to niemożliwe, stoczył z nim pojedynek, w wyniku którego A’Sharad Hett został pokonany i pozbawiony ręki. Mistrz Jedi zamiast zabijać go, nakazał mu jednak medytację, mając nadzieję, że ten powróci na ścieżkę Jasnej Strony Mocy.

Hett, przyjmując w międzyczasie miano Darth Krayta, nigdy nie powrócił już do Zakonu. Yuuzhanie, rasa owadopodobnych istot, która wywołała kilkuletnią krwawą wojnę przedstawioną w powieściach starego kanonu, uleczyli go, przy okazji nieco ulepszając. Krayt zabił ich, tworząc potem Nowy Zakon Sithów i rezygnując ze słynnej Zasady Dwóch. Od tej pory Sithów mogło istnieć w tym samym czasie znacznie więcej. Jednym z nich była Darth Talon – niezwykle utalentowana wojowniczka. Chociaż nie miała ambicji przywódczych, na polu walki sprawdzała się doskonale. Długo ona i Krayt stanowili duet nie do pokonania. W końcu jednak Mroczny Lord Sith razem ze swoimi poplecznikami wpadł w pułapkę i zginął w walce z Celeste, mistrzynią Jedi i tajną agentką oraz Cadem Skywalkerem, potomkiem Luke’a.

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
63,3%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
32,9%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
3,8%
Zobacz inne ankiety