filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 lipca 2020, 10:41

Najlepsze polskie filmy historyczne, które trzeba znać

Za kilka dni rocznica bitwy pod Grunwaldem. Wraz z nią wracają myśli o wojnie, historii. Krwawe wydarzenia możemy bezpiecznie przeżywać z pomocą wspomnień dziadków, książek, gier – i filmów. Prezentujemy te polskie, które się nie zestarzały.

Spis treści

Katyń

  1. O czym to? O przeprowadzonych przez NKWD rozstrzelaniach polskich żołnierzy w 1940 roku
  2. Reżyser: Andrzej Wajda
  3. Rok premiery: 2007

Pora wziąć się za drugi naprawdę ciężki – po Wołyniu – obraz w tym zestawieniu. I znowu, dziwnym trafem, dotyczy on relacji Polski ze Wschodem. Choć tym razem nie ma się co czarować wieloznacznością. Tym razem rzecz dotyczy jednostronnego okrucieństwa i tego, co stało się z tymi, którzy ocaleli. Andrzej Wajda w jednym ze swoich ostatnich filmów podjął się wyjątkowo trudnego i mrocznego tematu – mordu katyńskiego dokonanego przez Związek Radziecki na polskich oficerach w 1939 roku.

Film miewa gorsze momenty, ale generalnie Wajda to jednak stary fachura i nie położył tematu. Uniknął taniej martyrologii i z niemal dokumentalnym zacięciem pokazał koszmar tamtych wydarzeń. Same sceny kaźni przedstawił jako mechanizm, machinę do mielenia ludzi – i jednocześnie czyn barbarzyński. Na tym jednak Wajda – i wspierający go przy scenariuszu Pasikowski – nie poprzestali.

Realizatorzy zaprezentowali też tych, którzy ocaleli oraz rodziny ofiar. To, jak sobie radzono w obliczu tragedii i niewiedzy – bo przecież ani Rosjanie, ani zaprzyjaźnieni z nimi polscy towarzysze z partii komunistycznej nie kwapili się z naświetleniem tej sprawy. Całość nakręcono w mroczny sposób, a aktorzy dali z siebie wszystko, by ożywić bohaterów jednej z bardziej bezwzględnych zbrodni tamtego konfliktu. To nie będzie lekkie, łatwe i przyjemne doświadczenie. Ale przynajmniej raz w życiu warto ten film zobaczyć.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która ekranizacja trylogii Sienkiewicza była najlepsza?

Potop
51,7%
Ogniem i Mieczem
41,5%
Pan Wołodyjowski
6,8%
Zobacz inne ankiety