filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 lipca 2020, 10:41

Najlepsze polskie filmy historyczne, które trzeba znać

Za kilka dni rocznica bitwy pod Grunwaldem. Wraz z nią wracają myśli o wojnie, historii. Krwawe wydarzenia możemy bezpiecznie przeżywać z pomocą wspomnień dziadków, książek, gier – i filmów. Prezentujemy te polskie, które się nie zestarzały.

Spis treści

Faraon

  1. O czym to? O wywrotowym księciu Egiptu
  2. Reżyser: Jerzy Kawalerowicz
  3. Rok premiery: 1965

Wiecie, był taki czas, że nie śmiano się z Jerzego Kawalerowicza i jego Quo Vadis. Dawno temu w odległej, dystopijnej wersji Polski, do której przecież wcale nie chcemy wrócić, ten facet nakręcił film, który rozmachem przyprawiał o chroniczny opad szczęki. Nakręcił Faraona – obraz, który otarł się o Oscara. Oczywiście, to nieco archaiczne kręcenie oparte o powieść Bolesława Prusa, autora, który śni się maturzystom po nocach. A jednak ta z pozoru archaiczna opowieść okazuje się bardzo sprawnie nakręconym widowiskiem.

I to takim z aktualnymi problemami. Młody następca tronu Egiptu, Ramzes, zmaga się z wyzwaniami politycznymi, gospodarczymi, szykuje armię do wojny. Pragnie reformować kraj, ale na przeszkodzie staje mu mnóstwo czynników, w tym rozpasani kapłani utuczeni na ciężkiej pracy wiernych poddanych. Ciężko jest reformować państwo w takich warunkach (a Prus miał na myśli współczesną mu sytuację, gdy konstruował tę metaforę).

No i pewnie, że to nie jest najnowocześniejsza produkcja w stawce, ale wciąż wygląda imponująco. Przytłacza potężnymi dekoracjami, kostiumami, muzyką. Kawalerowicz chyba stworzył wtedy swoje Opus Magnum, film z przytupem, rozmachem – i świetnymi kreacjami aktorskimi. Jerzy Zelnik pokazał, co potrafi jako Ramzes XIII, wtórowali mu Piotr Pawłowski, Krystyna Mikołajewska, Wiesława Mazurkiewicz – duże nazwiska tamtego okresu. Wciąż warto się z tym Faraonem zmierzyć.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która ekranizacja trylogii Sienkiewicza była najlepsza?

Potop
51,7%
Ogniem i Mieczem
41,5%
Pan Wołodyjowski
6,8%
Zobacz inne ankiety