filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 lipca 2020, 10:41

Najlepsze polskie filmy historyczne, które trzeba znać

Za kilka dni rocznica bitwy pod Grunwaldem. Wraz z nią wracają myśli o wojnie, historii. Krwawe wydarzenia możemy bezpiecznie przeżywać z pomocą wspomnień dziadków, książek, gier – i filmów. Prezentujemy te polskie, które się nie zestarzały.

Spis treści

80 milionów

  1. O czym to? O stanie wojennym w latach 80. w Polsce
  2. Reżyser: Waldemar Krzystek
  3. Rok premiery: 2011

Powoli dochodzimy do czasów, kiedy o polskiej historii, nawet tej najnowszej, można pisać bez rozdrapywania ran. Kiedy twórca na kanwie prawdziwych wydarzeń może nakręcić porządny rozrywkowy film. Były takie czasy, kiedy Polska stała łotrzykowskim kinem o cwaniakach, złodziejach i dezerterach. Reżyser, Waldemar Krzystek, postanowił odwołać się właśnie do tego szelmowskiego uroku.

80 milionów to właściwie heist movie, z tej samej rodziny co Vabank czy Vinci. Z tym, że oparte na autentycznych wydarzeniach. Opowiada o trzech działaczach Solidarności, którzy w obliczu narastających napięć postanowili zabezpieczyć 80 milionów złotych ze składek związkowców, zanim bezpieka zablokuje im konto. Rozpoczyna się planowanie, akcja i pościg.

Film Krzystka przede wszystkim jest dobrze nakręcony i zabawny, choć dotyczy dość dramatycznych wydarzeń. Wszystko dlatego, że reżyser pokazał ludzkich, sympatycznych, acz czasem pogubionych bohaterów, a nie martyrologiczne posągi. Ludzie ci walczą o wysoką stawkę z odpowiednio dobranym wrogiem. Jest trochę humoru, sporo akcji – a całość zaprezentowano bez popadania w patos.

80 milionów to ważne kino, mimo że do bycia takowym wcale nie aspiruje. Bo pokazuje, jak można kręcić filmy także w tym kraju.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która ekranizacja trylogii Sienkiewicza była najlepsza?

Potop
51,7%
Ogniem i Mieczem
41,5%
Pan Wołodyjowski
6,8%
Zobacz inne ankiety